відпочинок

Почуття провини за відпочинок, або Як навчитися відпочивати

Чому відчуваємо провину, коли відпочиваємо, і в результаті взагалі не відпочиваємо? Як впоратися з почуттям провини за те, що ми робимо те, що хочемо, а не те, що потрібно?

Чекаю на вихідні, щоб відпочити і нічого не робити. Нічого не роблю на вихідних. Відчуваю провину за те, що нічого не роблю, тому працюю. У результаті не відпочиваю. Вам знайома ця ситуація? Психолог Сергій Розанов пояснив, чому люди відчувають провину за відпочинок і не вміють розслаблятися.

“Коли-небудь потім”, “не на часі”, “після перемоги”, або Чим небезпечний синдром відкладеного життя

Чому люди відчувають провину за відпочинок?

  1. Соціальні стандарти. Однією з причин, через яку люди відчувають провину за відпочинок, є соціальний тиск. У нашому суспільстві існують певні стандарти та очікування щодо того, як ми повинні поводитися і що ми маємо робити. Якщо ми відхиляємося від цих стандартів і робимо те, що хочемо, то часто відчуваємо провину за те, що не відповідаємо загальноприйнятим нормам.
  2. Чужі потреби важливіші за свої. Часто ми ставимо себе на останнє місце і надаємо більшого значення потребам та очікуванням інших людей. Ми відчуваємо, що повинні бути завжди доступними та готовими допомогти іншим, навіть якщо це обмежує наші власні інтереси. А коли знаходиться час та можливість приділити увагу собі та своїм бажанням, у нас з’являється почуття провини.
  3. Високі вимоги до себе і страхи. Провину за відпочинок або час, проведений для себе, можуть викликати також і наші власні очікування та страхи. Ми часто відчуваємо, що маємо бути продуктивними постійно. Якщо ми витрачаємо час на відпочинок та розваги, ми можемо відчувати почуття провини за те, що не досягаємо своїх цілей або не використовуємо свій час на щось “корисне”.
  4. “Неправильний” відпочинок. Навіть на відпочинку ми маємо певні уявлення про те, як ми повинні відпочивати. Якщо їдемо на море, треба обов’язково завантажити себе екскурсіями. На дачі завалити себе роботою. Вдома займатися побутовими справами. А якщо просто лежиш без діла, то ти ледар і витрачаєш час даремно. У результаті всі ці фактори можуть призвести до того, що люди постійно почуваються винними за те, що роблять те, що хочуть, а не те, що “потрібно”. Це може призвести до стресу та невдоволення собою.

Не можу розслабитися: десять причин емоційного і фізичного напруження

Як впоратися з почуттям провини?

Щоб впоратися з цим почуттям провини і навчитися гармонійніше поєднувати свої бажання та обов’язки, важливо:

  • усвідомлювати, що не можна догодити всім і завжди ставити себе на перше місце;
  • приділити увагу своїм потребам і навчитися говорити “ні”, коли не можете чи не хочете виконувати чиїсь очікування;
  • розуміти, що час, витрачений на себе і на відпочинок, не змарнований: це допомагає поповнити ресурси, відновитися та потурбуватися про своє фізичне та емоційне благополуччя;
  • коли ми дбаємо про себе, ми стаємо більш ефективними, щасливими та здатними допомагати іншим.

На цих принципах базується голландська філософія щастя Niksen. Її суть полягає у тому, що потрібно перестати хвилюватися через соціальні очікування і почали жити вільно. Треба періодично переставати бути продуктивним та повністю присвячувати себе процесу відпочинку.

Таким чином, щоб впоратися з почуттям провини за те, що ми робимо те, що хочемо, а не те, що потрібно, треба полюбити себе, навчитися чути себе та власні потреби. Не варто дозволяти соціальним очікуванням та страхам визначати нашу поведінку.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook