Плюси і мінуси дерев’яного посуду

Дерев’яний посуд використовувався ще нашими предками, але і донині він залишається популярним серед господинь. Але щоб не розчаруватися, потрібно з’ясувати всі його плюси і мінуси, а також врахувати особливості вибору.

Історія появи дерев’яного посуду йде корінням в далекі часи. Його батьківщина не відома, але абсолютно точно столові предмети з дерева виготовлялися на Русі. Таке ремесло було поширеним і почесним, а в хід йшли різні породи деревини. Обробка була простою і дещо примітивною.

З часом виробництво вдосконалилося: змінилися матеріали, технологія і методи обробки. Сучасні столові прилади проходять кілька етапів виготовлення. Заготовки, отримані після вирубки, відправляються на заводи і поміщаються у токарні деревообробні верстати. Так з’являється первісна форма. Далі йдуть шліфування поверхні та її полірування, що забезпечує гладкість. А щоб сучасний посуд слугував довго, його покривають спеціальними оліями і обробляють захисним лаком. Це дозволяє попереджати наслідки впливу зовнішніх негативних факторів, таких як волога.

Переваги і недоліки

Розглянемо основні плюси посуду з дерева:

  • Деякі породи деревини мають антибактеріальні властивості, завдяки яким в матеріалі практично не розмножуються патогенні мікроорганізми.
  • Дерево – екологічно чистий матеріал, який не тільки не шкодить організму, але і має на нього сприятливу дію.
  • Дерев’яний посуд виділяє особливий характерний запах, який передається їжі і надає стравам особливі аромат і смак.
  • Низька теплопровідність. Тарілка з налитим в неї гарячим супом не нагріється і точно не обпече ваші руки при випадковому торканні. Зате вміст довго буде зберігати температуру і не охолоне.
  • Продукти, що перебувають в посуді з дерева, прекрасно зберігають свій смак і і не псуються. Вони можуть всмоктувати запах деревини, але це піде на користь.
  • Висока міцність. Такий посуд не розіб’ється при випадковому падінні і навряд чи розколеться навіть при сильному механічному впливі.
  • Столові прибори з такого благородного природного матеріалу створять особливу атмосферу, наповнять кухню старовинним антуражем і внесуть в кімнату затишок. Дерево завжди асоціювалося з домашнім вогнищем, родинним теплом.
  • Такий посуд ідеально підходить для маленьких дітей, так як абсолютно точно не зашкодить їм.
  • Всі прилади мають малу вагу.
  • Вироби приємні на дотик: вони не бувають холодними і швидко переймають температуру людського тіла.

Але дерев’яний посуд має і мінуси:

  • Потрібен особливий догляд. Варто зберігати посуд в приміщенні з нормальним рівнем вологості (45-60%), захищати його від впливу води. Мити прилади можна виключно руками і без агресивних побутових засобів. Посудомийною машиною користуватися не можна. А після миття треба обов’язково насухо витирати предмети.
  • З часом поверхня може змінити відтінок і потемніти, що відіб’ється на зовнішньому вигляді.
  • Дерево є пористим матеріалом, і через таку структуру вбирає в себе всі сторонні запахи. Якщо у посуді довго була їжа з різким запахом, то і прилад може почати специфічно або навіть неприємно пахнути.
  • Через легкість прилади можуть бути нестійкими. Особливо це стосується тарілок і різних мисок.
  • При тривалому впливі вологи у дереві може утворитися цвіль, позбутися від якої непросто.
  • Ціна досить висока, особливо якщо порівнювати з більш звичними фарфоровими або керамічними виробами.

Як вибрати дерев’яний посуд

При купівлі звертайте увагу на декілька важливих критеріїв:

  1. Країна-виробник. Віддавайте перевагу державам СНД, які не тільки слідкують за якістю, але і дотримуються традицій.
  2. Призначення. Існують столові прилади, призначені для подачі їжі, а є декоративні вироби, що використовуються виключно для прикраси кухні або привабливого сервірування столу.
  3. Порода дерева. Для виробництва посуду використовуються різні види деревини, але деякі особливо цінуються і підходять для подачі їжі. Так, модрина, вільха, ялівець, кедр, осика і хвойні породи міцні і мають приємний характерний запах, а також природні антибактеріальні властивості.
  4. Зверніть увагу на товщину стінок, яка повинна становити близько 6-8 міліметрів. Посуд з тонкими стінками буде крихким і ненадійним.
  5. У продавця перед придбанням вимагайте сертифікати та іншу документацію, що підтверджує походження, матеріал, властивості та призначення. Якщо в документах зазначено, що прилади не підходять для харчування, то їсти з них не можна.
  6. Огляньте поверхню виробу: вона повинна бути цілою, гладкою, без тріщин. Через подряпини і інші пошкодження буде неминуче проникати волога, що провокує псування матеріалу.
  7. Предмет повинен мати правильні форми. Деформація говорить про те, що посуд зберігався неправильно, піддавався перепадам температур або дії вологи.

Важливо! Дерев’яний посуд не призначений для розігрівання їжі в мікрохвильовій печі та приготування страв у духовці. Він не повинен піддаватися термічним впливам.

Якщо ви вирішили придбати посуд з дерева, то зможете оцінити всі його переваги. Але для цього уважно поставтеся до вибору, а також дотримуйтесь всіх важливих правил експлуатації і догляду. І тоді прилади будуть радувати око і служити довго.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook