На жаль, ми всі іноді помиляємося. Це ніяк не залежить від рівня нашого IQ або кількості дипломів освіту. Найгірше те, що часто наші помилки обходяться нам занадто дорого. Ми безповоротно втрачаємо свої гроші, час і нервові клітини.
Не помиляється тільки той, хто нічого не робить! Тому зі зроблених помилок важливо навчитися робити уроки, а якщо вдасться – то і гроші! У цій статті Олександр Євстегнєєв, експерт з особистих фінансів, автор 20 книг з фінансової грамотності, інвестор з 25-річним досвідом поділився 5 позитивними уроками про гроші, які він засвоїв за 50 років життя. Вони допоможуть перестати втрачати гроші і почати цілеспрямовано їх примножувати.
“П’ять уроків про гроші, які я засвоїв зі своїх помилок:
-
Сила важеля
Нерозумно жити виключно тільки в «своїй шкаралупі», не висовуючи звідти носа. Не розраховуйте тільки на свої сили – це велика помилка!
Спілкування з іншими людьми здатне багаторазово збільшити докладені зусилля (включаючи: ваш час, знання, інвестиції і т.д.). Адже у кожного з нас завжди жорстко обмежена кількість ресурсів (для прикладу, тільки 24 години в добі).
Навчившись плідно взаємодіяти з іншими людьми, ми задіюємо ефект синергії – або, кажучи іншими словами, «силу важеля». Що дозволяє нам зробити неймовірне і «перевернути Землю», як говорив Архімед з цього приводу.
2. Робіть те, що роблять кращі у вашій сфері діяльності
Це змінить вашу поведінку, прищепить нові звички, розширить ваші горизонти і можливості. Ви почнете більше читати, ставити більше правильних запитань, сміливіше експериментувати, освоювати кращі методи і передові практики. Що дуже позитивно вплине на вашу кар’єру, зарплату й амбіції.
3. Великі зміни починаються з маленьких кроків
Як варіант, почніть з 15 хвилин в день читати літературу за вашою спеціальністю. Цього буде цілком достатньо, щоб через півроку-рік ви змогли стати кращим співробітником у своєму відділі (або навіть в компанії в цілому).
4. «Нагодуйте» свою скарбничку
Звикайте насамперед «платити самому собі». Для цього заведіть банальну скарбничку – і опускайте туди 10% з кожної отриманої вами зарплати. Замість скарбнички цілком можна використовувати банківський депозит.
5. Бережіть свої гроші
Йдеться про банальну економію. Не з точки зору покупки найдешевших речей, а з точки зору підвищеної прагматичності у ваших «стосунках» зі своїми грошима. Як варіант, ніколи не купуйте товари «з полиці». Кожен раз, коли ви збираєтеся купити щось дороге, завжди «проскануйте» інтернет – щоб знайти бажану річ за найрозумнішою ціною (або з найбільшими сезонними знижками).
Купуйте, коли всі продають! Цей принцип дає воістину приголомшливі результати у сфері інвестицій. Не бійтеся купувати хороші (якісні) активи і фінансові інструменти в момент загального «розпродажу». Таке зазвичай відбувається в моменти панічних настроїв на тлі кризи в економіці, геополітиці і т.д.
Цей принцип, по-перше, зберіг мені не один мільйон, а по-друге, дозволив їх досить легко заробити.
І наостанок
Людину робить великою пройдений нею шлях. Так само як і заможною. Адже будь-який наш великий успіх – це завжди побічний продукт нашої цілеспрямованості і здорової впертості.
Автор – експерт з особистих фінансів Олександр Євстегнєєв