Здоров'я та краса Консультація лікаря

Ось чому не завжди варто пити протизаплідні таблетки…

Гормональні контрацептиви – це безпечний, простий і зручний спосіб запобігання вагітності. Але вони й мають побічні ефекти. 

Як працюють протизаплідні таблетки

Дія протизаплідних таблеток направлена на виділення природних гормонів естрогену і прогестину, щоб запобігти вагітності. Ці речовини заважають спермі запліднювати яйцеклітину, зупиняючи її вихід з яєчника.

Прогестин викликає зміну слизу в шийці матки, чоловіча сперма не може підніматися в порожнину органу. Існують схеми прийому, призначені для запобігання кровотеч протягом 6 місяців або протягом року.

Деякі варіанти прийому таблеток з пролонгованим циклом включають щоденне використання активних гормональних капсул протягом 6 місяців, після чого слід тижнево приймати низькі дози естрогену. В даний період настає менструація. Більш нові схеми з розширеним циклом включають безперервний прийом активних гормонів протягом року, при цьому менструальні кровотечі припиняються.

Режими безперервного або розширеного циклу мають кілька переваг. Вони запобігають гормональним змінам, що викликають:

  • кровотечу;
  • судоми;
  • головні болі, пов’язані з менструацією.

Для жінок, які відчувають дефіцит заліза через рясні кровотечі, використання безперервних схем знизить ймовірність розвитку анемії.

Кровотеча під час прийому оральних контрацептивів не є природним періодом менструації, слизова оболонка матки не повністю потовщується і яйцеклітина не вивільняється.

Прийом КОК без консультації лікаря

Медики стурбовані тим, що надання доступу до гормональної контрацепції без необхідності відвідування гінеколога може привести до того, що жінка відмовляться від відвідування планових оглядів. Запобігання вагітності – не єдина причина, по якій люди застосовують протизаплідні засоби. Препарат полегшує судоми і ПМС, допомагає при проблемах зі шкірою. Підібрати КОК може тільки лікар-гінеколог, самостійний прийом препаратів може спровокувати виникнення побічних ефектів.

Гормональний дисбаланс – нерідке явище при неправильно підібраних оральних протизаплідних препаратах.

Аналіз крові на гормони

Гінеколог призначає обстеження крові для оцінки стану здоров’я, полегшення вибору відповідних контрацептивів. Гормон, що виробляється яєчниками під час овуляції (прогестерон), допомагає підготувати слизову оболонку матки до яйцеклітини, якщо вона запліднюється спермою.

Високий рівень тестостерону викликає нерегулярні або пропущені менструальні цикли, що ускладнюють призначення медикаментів. Синдром полікістозу яєчників є частою причиною високого рівня тестостерону. Більш низькі рівні гормону утворюються під час менопаузи, що може привести до зниження лібідо. У разі гормональних порушень перед призначенням необхідно провести дослідження крові.

Як приймати протизаплідні таблетки

Пігулка вважається одним з найбезпечніших протизаплідних засобів, за умови, що вона прийнята правильно. Існує 2 види протизаплідних таблеток (комбіновані і прогестинові). Комбіновані засоби мають 2 гормони, приймати потрібно 1 раз на добу. При використанні препарату для пропуску менструального циклу може виникнути кровотеча або поява плям. Це нормальне явище.

Гормональні препарати, що містять прогестин користуються великим попитом. Приймати засіб потрібно по часу – протягом одних і тих ж 3 годин щодня, щоб захиститися від вагітності.

Ліки, що містять тільки прогестин, випускаються в упаковках, розрахованих на цикл.

Перший день місячних – рекомендований період початку прийому гормональних засобів. Щоб уникнути помилок, більшість виробників пропонують упаковки по 28 таблеток. Це означає, що приймати таблетки без активних інгредієнтів необхідно в останні 7 днів менструального циклу.

При переході від гормональної спіралі до таблеток почати курс необхідно в той день, коли витягується спіраль. Протягом першого тижня слід додатково використовувати презервативи.

Перерви в прийомі оральних контрацептивів

Якщо жінка припинить прийом гормональних засобів в 19-22 день, це не викличе овуляції, призведе до раннього менструального циклу або збільшить ризик завагітніти. Немає причин робити перерву в прийомі.

Відмова від таблеток або перерва усуває постійну дозу регулюючих гормонів, які циркулюють в крові, що збільшує ризик виникнення побічних ефектів. Лікарі вважають, що прийом медикаментів з наступною відмовою від них може принести більше шкоди, ніж підтримка постійної дози препарату.

Якщо прийнято рішення припинити прийом контрацептивів, розпочату упаковку слід довести до кінця для полегшення контролю над циклом. На додаток до нерегулярної або пропущеної менструації виникне або посилиться дискомфорт в животі і головний біль. Симптоми зменшуються протягом 4-6 тижнів, лікар повинен бути поінформований про відповідні скарги, відмову від прийому.

Коли припиняють приймати засіб, організму потрібен час, щоб повернутися до нормального вироблення активних речовин. Овуляція настає на 2 тиждень після припинення прийому.

Побічні ефекти

Небезпечні побічні ефекти протизаплідних таблеток зустрічаються рідко. Дослідження показують, що у курців при наявності інших факторів може розвинутися венозний тромбоз, інфаркт або інсульт. Загальні побічні ефекти:

Препарати, що містять естрогени Прогестагени, що входять до складу засобу
Тромбоз втрата лібідо
мастопатія депресія
Мастодон втома
збільшення ваги сухість піхви
нудота Випадання волосся
гіперменорея Хлоазма
зростання міоми Серцево-судинні проблеми
Психічні побічні ефекти Блювота і діарея
затримка води Збільшення кісти яєчників

У перші кілька місяців існує ризик розвитку кровотеч. Деякі дівчата страждають від мігрені, перепадів настрою і депресії. Причиною гормональної мігрені є зниження рівня естрогену в крові під час тижневого прийому медикаментів. Наукові дані свідчать про те, що використання протизаплідних засобів протягом тривалого періоду підвищує ризик виникнення деяких видів раку, наприклад, шийки матки або печінки.

Вибравши даний метод контрацепції, необхідно стежити за артеріальним тиском, тому що речовини, що входять до складу медикаментів, провокують його підвищення.

Дата публікації: 16.07.2020 img Поділитися