Оніхокриптоз (врослий ніготь): причини і лікування

Врослий ніготь - це не косметична проблема, а серйозне захворювання оніхокриптоз. У кого і чому вростають нігті, симптоми і стадії хвороби і як її лікувати?

Що таке оніхокриптоз

Оніхокриптоз (врослий ніготь) ‒ це не лише косметичний дефект. Це одне з найпоширеніших захворювань в амбулаторній хірургічній практиці. Йдеться про вростання нігтьової пластини у край нігтьового валика. Ця проблема трапляється у пацієнтів різного віку (часто у підлітків), найчастіше – у жінок, особливо вагітних.

Ніготь може вростати, як з внутрішнього, так і з зовнішнього боку. Трапляються випадки, коли ніготь вростає відразу з двох сторін, але це велика рідкість. Найчастіше ніготь вростає на великому пальці ноги, проте іноді це відбувається і з нігтями на інших пальцях.

Врослий ніготь створює труднощі у повсякденному житті, завдає болю, призводить до суттєвого зниження фізичної активності, погіршення психоемоційного стану. Значно погіршує якість життя.

Запущена форма оніхокриптозу може призвести до хронічного нагноєння, яке обмежить можливість пересування. Хронічна пухлина на пальці — це незагойна відкрита рана, яка постійно кровоточить і гноїться.

врослий ніготь

Чому вростають нігті

Одна з основних передумов вростання нігтя – це наявність великих «пухких» бічних валиків. Є кілька причин врослого нігтя:

  • носіння вузького взуття на високих підборах,
  • недотримання правил гігієни,
  • неправильне обрізання нігтів і неправильно зроблений педикюр (дуже глибоке підрізання нігтя близько країв),
  • зайва вага,
  • травма пальця,
  • плоскостопість,
  • спадковість.

Несприятливими чинниками хвороби є аномалії розвитку стоп: плоскостопість, цукровий діабет, вальгусне викривлення великого пальця.

Залежно від ступеня вростання і тривалості захворювання розрізняють три стадії врослого нігтя.

  1. Перша стадія. Почервоніння, набряк, біль і відчуття тиску в нігтьових валиках.
  2. Друга стадія. Приєднання інфекції. Вросла частина нігтьової пластинки поводиться як сторонній предмет, підтримуючи запалення з відділенням гною з рани.
  3. Третя стадія. Розростання тканини в ділянці нігтьового валика. Гостре запалення змінюється хронічним, на це необхідні місяці, а іноді й роки.

Як вилікувати врослий ніготь

На сьогоднішній день медицина може запропонувати кілька варіантів того, як позбутися неприємної недуги. Все залежить від ступеня занедбаності захворювання.

На початку захворювання можливе консервативне лікування.  Необхідно вдаватися до медичного педикюру, носити вільне взуття, ретельно дотримуватися гігієни ніг. Можна застосовувати дезінфікуючі ванночки з розчином кухонної солі чи марганцівки, додаючи її в розчин до світло-рожевого відтінку (кілька кристаликів).

Якщо лікування не допомагає, а також у запущених випадках необхідна консультація хірурга для інвазивного методу лікування. Звичайне хірургічне видалення (резекція) краю вростаючого нігтя не дає гарантії, що рецидиву не буде, нерідкі випадки повторного вростання через кілька місяців, або років.

Слід зауважити, що жоден з методів лікування не є досконалим, про що свідчить наявність понад 150 варіантів лікування. Частота рецидивів при лікуванні врослого нігтя досягає 40-70 %, тривалість періоду непрацездатності ‒ 14-20 днів.

Річ у тому, що на відміну від гострих гнійних захворювань, які добре досліджені і вироблена тактика лікування, врослий ніготь сьогодні розглядається як поліетіологічна хронічна хвороба, патогенетично недостатньо обґрунтована. У більшості випадках лікування хвороби супроводжується значними труднощами, оскільки здебільшого спрямоване на усунення не причини, а наслідків вростання.

врослий ніготь

Чого не можна робити при врослому нігті

  1. Прикладати подразнюючі мазі.
  2. Обрізати ніготь по краю з боку вростання (погіршує протік).
  3. Відкладати візит лікаря.
  4. Носити занадто щільні і тугі шкарпетки і колготки, що не пропускають повітря — пальці на ногах повинні завжди «дихати» і повноцінно забезпечуватися кров’ю.
  5. Носити надто вузьке взуття і завуженим носком.

 

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook