У нормі, залежно від віку людини, судини кожного органу мають певний просвіт, діаметр, який забезпечує їхнє нормальне кровопостачання, а отже, живлення. За певних причин цей просвіт може звужуватися аж до повного зникнення. Саме цей процес і називають облітерацією, а хвороби, відповідно, – облітеруючими.
Причини цього процесу можуть бути як функціональної, так і органічної природи. Найчастіше це атеросклероз артерій, хвороба переважно людей старшого віку. А в молодому віці, коли судини ще, так би мовити, чисті всередині, звуження частіше настають через запальні процеси, порушення обміну речовин, обмороження, тривалу дію холоду, порушення нервової регуляції, зміну вмісту деяких гормонів, вплив речовин (зокрема нікотину), які здатні викликати звуження просвіту судини.
Хірург Любомир ПОТЯГАЙЛО розповів про поширену групу захворювань, так звану облітеруючу хворобу судин, та нові методи її лікування.
– Розповідаючи про цю хворобу, ви згадали про нікотин, тож, підозрюю, багато читачів сприйме ваші слова з певною часткою іронії та скепсису. От якби можна було якимось чином одразу довести його шкідливий вплив…
– Ми легко робимо це з учнями шкіл, коли проводимо вечори запитань та відповідей. Напередодні лекції вибираємо двох-трьох хлопців та дівчат, які мають незаперечний авторитет в учнівському середовищі, прямуємо в поліклініку, де є комп’ютерний термограф – апарат, який здатний вловлювати на відстані різницю температур і зображувати її в різних кольорах. Кольорові картинки рук, ніг, носа, грудних залоз, низу живота на початку дослідження та через 10-20 хвилин після викуреної цигарки чітко показують, що кровопостачання в цих ділянках знизилося, і таким чином переконують найбільших скептиків. А на лекції уже не ми, а ці учні переконують ровесників у шкыдливому впливі нікотину на судини.
– Все правильно, але ж людина не курить постійно?
– Так, але початковий перехідний спазм призводить згодом до незворотного звуження. І тоді процес куріння хоч і зменшує його, але повністю ліквідувати вже не може…
Знаєте, найгірше, що в майбутньому молоді дівчата ризикують залишитися інвалідами без однієї чи й обох ніг. Звісно, не всі ті, хто на протезах чи в інвалідних візках, свого часу затято курили. Поки що нині основною причиною ампутацій є ускладнений цукровий діабет, який призводить до зменшення просвіту переважно дрібних артерій і робить тканини малозабезпеченими кров’ю. При цьому незначна подряпинка чи поріз призводять до прогресуючого змертвіння тканин, розвитку гнійного процесу.
– Але ж є люди, які взагалі ніколи не курили, а все одно скаржаться на біль у ногах, швидку втому, похолодання ніг.
– Те, що вони ніколи не курили, ще не свідчить, що не було нікотинового впливу. Ви забули про шкідливість пасивного куріння. Батьки чомусь не ймуть віри, що за їхні звички своїм здоров’ям можуть розплачуватися ні в чому не винні діти. Мій вердикт у цьому разі категоричний – покинути курити раз і назавше.
Ви знаєте, я часто шокований тим, як люди недбало ставляться до свого здоров’я там, де не потрібно ніяких матеріальних витрат.
Взяти хоча б наркоманію. На жаль, по телебаченню щогодини транслюють фільми, де наркомани є типовими жителями, які легко стали наркотично залежними, а потім так само легко позбулись цього лиха. Але чомусь ніхто вже не акцентує, що це – лихо. А коли так, то що важить слово лікаря? Нічого. Наркоманія – це хвороба, але слабкодухих, правильніше – наслідок цієї слабкодухості. Кожен, якщо є потреба, знайде, як себе виправдати. Так само чинять, а потім виправдовуються і наркомани – спробував з цікавості, примусили обставини, не міг стриматись тощо… Причин нібито й багато, вони нібито й вагомі, але, по суті, це є виявом слабкодухості.
– Отож, аби не здолали хвороби, про які ми говорили раніше, треба тримати тіло в теплі, не курити, бути поміркованим з алкоголем та їжею, відвідувати лікаря, виконувати його поради та настанови. Але це профілактика. А що нового безпосередньо в лікуванні облітеруючих захворювань?
На превеликий жаль, універсальних ліків та методів оперативного втручання нема. Кожен хворий має індивідуальні особливості, а тому потребує такого ж підходу. На початкових стадіях хвороби лікарські засоби здатні призупинити її прогресування, на пізніх – радикальним методом є оперативні втручання. Заміну уражених судин протезами здійснюють висококваліфіковані хірурги судинного відділення обласної лікарні.
– Але багато хворих просто-таки переконані, що оперативне втручання не дасть бажаного ефекту…
– Успіх залежить не тільки від техніки лікаря, але й від багатьох умов, які надалі має забезпечити сам хворий. На жаль, багато хворих – фінансово виснажені, не завжди можуть дотримуватися порад хірурга. І тому навіть коли операція виконана якісно, ефект знижується. Хворий, отримавши інформацію часто в спотвореному вигляді, на жаль, невиправдано відмовляється від операцыї. Але успішних втручань, попри все, набагато більше. Операція, на думку хворого, повинна забезпечити повне одужання, але це не зовсім так. Якщо вона зменшить біль, дозволить поліпшити якість життя хворого, відстрочить час ампутації, то це вже великий позитив.
Медикаментозне лікування переважно спрямоване на поліпшення кровопостачання та на боротьбу з болем, який з часом прогресує, стає причиною ще більшого звуження судини. Зняття болю та спазму при функціональному звуженні судини може бути вирішальним чинником. Якщо маємо справу з органічним звуженням судин, то використання знеболювальних у деяких випадках не дає бажаного ефекту. Тоді хворого виснажує безсоння, і настає період, коли він просить ампутувати ногу. Саме для того, аби зняти біль та спазми, в нашій лікарні застосовують нову техніку проведення такого виду операцій – симпатектомію.
– Якщо можна, то трішки докладніше…
– У нормі звуження та розширення судин регулює нервова система. Один вид нервів відповідає за розширення, другий – за звуження. Якщо зменшити дію другого, то настає розширення судин, збільшується кровотік, тканини отримують з кров’ю більше поживних речовин, ознаки хвороби зменшуються. Цього можна досягти, зруйнувавши так звані симпатичні ганглії. Донедавна така операція була травматичною, а тому хворі та й лікарі уникали її. А кілька років тому лікарі комп’ютерної діагностики на чолі з завідувачем інтроскопічної діагностики міської лікарні Павлусем Ярославом Павловичем освоїли нову техніку цієї операції.
Під час комп’ютерного обстеження ми маємо змогу максимально точно визначити місця розміщення симпатичних гангліїв (а саме вони відповідають за звуження судин), змоделювати найоптимальніший шлях для голки, а потім ввести в них чи в тканину, що оточує, ліки, які діють на нервові утворення, перешкоджають проходженню рухових та больових імпульсів, знімають спазми та біль.
– Але тоді це не операція, а звичайна ін’єкція…
– По суті, так, але через те, що нервові ганглії на певний час (часто ліки починають діяти через 1-2 хвилини, а то й раніше, а хворі відчувають швидке потепління в ногах, зникають блідість шкіри та біль. Іноді ці зміни настають через кілька хвилин чи годин) руйнуються, цей процес вважають малотравматичною операцією.
– Наскільки тривалим є ефект після такої операції?
– Ми маємо ще порівняно невеликий досвід – кілька десятків операцій. Але за даними тих лікарів, у яких досвід не менший як три роки, – у деяких хворих біль тамується або зникає назавжди.
– Від чого це залежить?
– Якщо звуження має функціональну природу, немає вираженого склерозу, то ефект кращий, швидший, триваліший. Виражений склероз не дає судині розширитися, значно зменшує ефективність операції. Точність попадання теж впливає на результат, але меншою мірою, тому що ліки просочують тканини і ефект настає пізніше.
– Кому рекомендуєте таке лікування?
– Найперше хворим, які потерпають від облітеруючого ендартеріїту, та тим, які мають початкові ознаки атеросклерозу (і це доведено апаратними методами дослідження), цукровий діабет, ускладнений судинними змінами. Звичайно, коли є потреба в оперативному втручанні, ми не пропонуємо описаного способу. Обласний судинний хірург завжди проконсультує. Але якщо хворому відмовляють з тих чи тих причин в операції,або він не має змоги прооперуватися, тоді в комплексі з консервативною терапією проводимо хімічний ін’єкційний симпатиколізіс. Ліки для цього коштують копійки.
А загалом таке лікування здебільшого дієве, однак причини хвороби воно не ліквідовує. Позитивний ефект утримується довго: завдяки болезаспокійливій дії поліпшується кровопостачання, пришвидшуються процеси загоєння, нормалізується сон, термін ампутації ноги відтягується. Лікарня надає допомогу всім, хто потребує цього. Але ліпше подумати про своє здоров’я змолоду. Робити все, аби життя стало кращим та повноцінним.