Детально про зміни у грудях у жінок різного віку розповідає доктор медичних наук, онкохірург, пластичний і реконструктивний хірург Олександр Бондар.
Молочні залози є частиною репродуктивної системи жінки і є одним з найбільш уразливих органів. Високі ризики зумовлені циклічними змінами гормонального фону, абортами, генетичною схильністю, запальними захворюваннями органів статевої сфери.
Передпухлинними патологіями різного генезу страждають не менше 90% представниць прекрасної статі, деякі форми несуть високі ризики переходу до злоякісної пухлини (малігнізації). Розглянемо детально зміни в молочній залозі у жінок різного віку.
Підлітковий період
Формування грудей – важливий етап в становленні жіночого організму, причому у кожної дівчинки видозміни носять індивідуальний характер і залежать від багатьох чинників.
За статистикою у кожної десятої школярки на етапі дорослішання діагностуються аномалії розвитку і захворювання молочної залози.
Причини розвитку захворювань молочної залози в підлітковому періоді:
- раннє менархе (до 12 років)
- патології печінки і нирок
- стресові ситуації
- генетичну схильність
- нейроендокринні порушення
- гормональний дисбаланс
- травми і переохолодження
- ожиріння
Важливо відмітити що онкологія грудних залоз у підлітковому віці зустрічається украй рідко, проте своєчасна консультація мамолога допоможе виявити небезпечні стани на ранньому етапі.
Зміни грудей, які вважаються нормою і шість ознак серйозних проблем
Норма і порушення
Нормою є хворобливість і набрякання молочних залоз напередодні місячних, що обумовлено підвищеним виробленням естрогену.
До тривожної симптоматики відносять:
- набряклість залоз і біль після закінчення менструації
- виражену асиметрію і зміну форми грудей
- виділення з сосків
- підвищення температури тіла
У дівчаток дуже часто зустрічається мастопатія з переважанням кіст і вузликів еластичної консистенції. Частіше за усе ущільнення в молочній залозі є доброякісними і не несуть загрозу для життя і здоров’я. Вказана симптоматика вимагає невідкладного відвідування мамолога для виявлення причин патології і призначення лікувальних заходів.
Коли і за яких симптомів іти до мамолога
Зміни молочної залози з 20 до 35 років
Вік 20-35 років вважається репродуктивним періодом, при цьому вірогідність розвитку онкології мінімальна. УЗД показує переважання залізистої тканини, помірно-виражені сполучно-тканинні структури. В період вагітності і лактації відзначається розростання молочних проток, збільшення об’єму епітелію, формування альвеолярних часточок. Нормальним явищем вважають циклічні зміни, на тлі яких спостерігається нагрубання і хворобливість молочних залоз до початку менструації.
Серед ознак захворювань виділяють:
- виражене збільшення ареоли навколо сосків,
- постійний больовий синдром,
- деформацію контура молочної залози,
- ямки на шкірі,
- серозні виділення з соска,
- порушення лактації при грудному вигодовуванні.
Подібні явища у віці до 30 років як правило не вказують на ознаки раку, ризики малігнізації не перевищують 5О%. Зазвичай діагностуються доброякісні новоутворення: аденоми, неоплазії різних типів, фіброзно-кістозні процеси.
Зміни в період з 30 до 45 років
Ближче до сорока років відбувається інволюція – залозиста тканина починає заміщатися жировою, циклічні зміни в грудях слабо виражені. У цей період найчастішими проблемами є мастопатія, фіброаденоматоз, папіломи проток.
Приводом для візиту до лікаря повинна стати така симптоматика:
- ущільнення і вузлики в молочній залозі,
- збільшення пахвових і надключичних лімфовузлів,
- травми і біль, що не минає,
- втягнення соска або виділення,
- зміни структури і кольору шкіри в ділянці залоз.
Після 40 років “золотий стандарт” профілактики, окрім УЗД і візуального огляду, включає мамографію. Дослідження нешкідливе і проводиться один раз в два роки на 8-12 день менструального циклу.
Зміни в грудях після 50 років. Норма і патологія
Після 55 років відбувається подальша інволюція молочних залоз, яка пов’язана із загасанням репродуктивної функції. Залізиста тканина заміщається жировою, за відсутності менструації не спостерігається больовий синдром і ущільнення в грудній залозі. У зоні підвищеного ризику перебувають ті, хто курить і не народжував, а також жінки з ожирінням, ендокринними захворюваннями.
Несприятливими ознаками є:
- зміни форми молочної залози,
- втягнення соска,
- зморщування шкіри,
- збільшення лімфатичних вузлів,
- пальповані ущільнення.
70% новоутворень виявляються при самообстеженні, яке рекомендується проводити не рідше за один раз в місяць. Також показано щорічне відвідування лікаря-мамолога, рентгенівське дослідження (мамографія) і при необхідності – комплексна діагностика.
Рак молочної залози є однією з причин ранньої смертності серед жінок. Лікарі підкреслюють, що превентивні (профілактичні) заходи мають вирішальне значення у недопущенні небезпечних станів.