заморозки

Нічні заморозки: яка температура небезпечна для цвіту і зав’язі плодових дерев

Найближчим часом в Україні прогнозують нічні заморозки. Дізнайтеся більше про те, яка температура небезпечна для цвіту і зав'язі плодових дерев. Та як захистити сад від заморозків.

Нічні заморозки наприкінці квітня та в травні і навіть на початку червня – не рідкість. Найбільше від них потерпає цвіт і зав’язь плодових дерев. Ступінь пошкодження квітів та зав’язі залежить не тільки від температури, але і від тривалості мінусової температури, специфіки сорту.

При якій температурі гине цвіт і зав’язь?

За словами головного спеціаліста відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Сергія Пептюка Управління Держспоживслужби: квіткові бруньки яблуні, що розпускаються, гинуть, коли 4 год поспіль перебувають при температурі мінус 8 С. Бутони змерзають при мінус 4-6, квітки – при мінус 3-4. До порівняння, повністю сформовані квітки персика і абрикоса витримують нижчі температури, ніж яблуні.

Ступінь стійкості цвіту залежить від погодних умов під час розпускання: якщо квітки розкриваються в холодну погоду, то для них критична температура як правило нижча, ніж для тих, що розпустились при вищих температурах.

Зав’язь найбільш чутлива до заморозків на початку її розвитку. Квіти більшості плодових порід пошкоджуються під час приморозків при температурі мінус 2,2 градуса, а зав’язь – при мінус 1,1 градуса.

У кісточкових порід зав’язь починає пошкоджуватись при температурі близько мінус 1,1 С, під час заморозків у них передовсім гине насіння, а плоди з відмерлим насінням невдовзі обпадають.

Досить часто заморозки пошкоджують цвіт та зав’язь суниці садової: квітки починають пошкоджуватись при мінус 1,5 С, а з подальшим пониженням температури ступінь пошкодження їх підвищується. При температурі мінус 4 С гине до 50% квіток. Пошкодження квіток та бутонів суниці залежить від фази розвитку квітки і будови квітконосів, тому різні сорти пошкоджуються в неоднаковій мірі.

Град і вітер: як рятувати сад, город і квітник після грози

Як приморозки впливають на урожай?

Сильно пошкоджені приморозком квітки та зав’язь у яблуні, груші і кісточкових обсипаються. Із частково пошкоджених надалі розвиваються деформовані плоди – дрібні, однобокі, часто партенокарпічні, з не властивою конкретному сорту формою, пошкодженою зовнішньою тканиною тощо.

Як захистити сад і город від кротів: міфи та ефективні методи

Як захистити сад від приморозків?

Опосередковані способи захисту від весняних заморозків включають вибір ґрунту і місця під посадку, підбір сортів та заходи, що затримують цвітіння.

  • Розташування саду при незначних приморозках позитивно впливає на стійкість У понижених місцинах температура при заморозках буває нижчою, ніж на підвищених. На підвищеннях холодне повітря не затримується, а як важче стікає по схилах в низини, накопичуючись там, зумовлює сильніші і триваліші заморозки
  • Не всі породи однаково пошкоджуються заморозками. Тому абрикос та персик та сорти інших порід, які рано квітують, краще розміщувати на схилах.

До прямих методів захисту від приморозків відносять штучне дощування та створення туманної завіси. При обприскуванні дерев і ґрунту водою в крапельній формі під час приморозків дерева не пошкоджуються навіть до мінус 8 С, проте дощування має бути ретельним і безперервним. Метод задимлення, який широко пропагувався в минулому, є неприйнятним, враховуючи вкрай негативний його вплив на навколишнє середовище та здоров’я людини.

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook