Чому не червоніють і не достигають верхівки помідорів

Часто буває: помідори вродили гарно, але біля плодоніжки не червоніють, не визрівають, залишаються зеленими. У цієї проблеми може бути кілька причин.

Досвідчені господарі знають, що нерідко у помідорів не достигає місце біля плодоніжки, залишається зеленим або блідим. При цьому сам плід може розвиватися і достигнути. Однак скільки господар не чекав би, плодоніжка так і залишиться твердою та зеленою.

Для деяких сортів помідорів таке “недостигання” є характерним. Але якщо у вас не такий сорт, проблема може критися саме у неправильному догляді або недотриманні технології поливу грядок.

Затримка дозрівання плодів – це завжди реакція на будь-який зовнішній стрес. Рослина витрачає всі сили на боротьбу з несприятливими умовами чи хворобами, а почервоніння плодів затягується.

Невизрівання помідорів навколо плодоніжки є досить поширеною проблемою. На швидкість і якість достигання плодів можуть впливати різні чинники, у тому числі і природні. Якщо не дотримуватися технології догляду, то навіть найміцніша і стійка рослина може загинути. У більшості випадків з’ясувати справжню причину невизрівання плодів вкрай складно, проте досвідчений господар може візуально визначити причини проблеми.

Фактори, які впливають на достигання помідорів

Фізіологічне дозрівання помідорів відбувається протягом 7 тижнів з моменту утворення зав’язей, якщо після закінчення цього терміну плоди залишаються зеленими – це патологія, і потрібно шукати причину.

На стиглість і забарвлення плоду впливатимуть такі фактори:

  • невчасне або недостатнє підживлення;
  • нестача поживних речовин у верхніх шарах ґрунту;
  • недотримання правил санітарної обрізки та поливу;
  • надмірна загущеність;
  • недостатня кількість природного освітлення;
  • неправильний температурний режим.

Виявивши помилку, її треба негайно усунути. Від умови життя рослини безпосередньо залежатиме якість урожаю. Варто також відзначити, що за два-три тижні до дозрівання відбувається рівномірне забарвлення всіх плодів.

 

помідор

Що впливає на якість урожаю помідорів

Пропонуємо поговорити детальніше про кожен фактор, який впливає на якість урожаю томатів.

Погода

Якщо температура навколишнього середовища нижче +15 °C, дозрівання помідорів буде припинене. Високі температури (вище +35 °C) рослини зносять погано. У цьому випадку плоди не визріватимуть, а висихатимуть.

Надмірне або недостатнє використання добрив

Нерівномірне забарвлення плодоніжки вказує на нездатність рослини засвоювати калій та кальцій, які відповідають за забарвлення помідора. То чому у помідорів не зріє місце біля плодоніжки? Причиною може бути брак поживних елементів або надмірне підживлення азотними добривами. Таким чином, дозрівання помідорів може відбуватися нерівномірно.

Добавки на основі нітратів завдають непоправної шкоди рослині та, як наслідок, самим плодам. Якщо ґрунт, що використовується, характеризується високим вмістом азоту, рослина почуватиметься вкрай некомфортно.

Рекомендується використовувати добрива на основі фосфатів та кальцію, адже комплексні суміші не підходять для вирощування томатів. Якщо ви помітили, що помідори не червоніють, то від добрив слід відразу відмовитися. За кілька тижнів рослина відновиться, а плоди продовжать розвиватися.

помідор

Бідний ґрунт

Для хорошого дозрівання томатам потрібен теплий і пухкий ґрунт, багатий на поживні елементи, з нейтральною кислотністю. Якщо рослина вже почала рости, то мікроелементів, що знаходяться в ґрунті, було достатньо.

Нерівномірна зрілість також може стати наслідком поганої якості ґрунту. Поживні елементи рослина видобуває з ґрунту, підживлення та поливів.

У боротьбі з твердими та зеленими плодоніжками допоможе легкий розчин на основі калію. Підживлення найчастіше використовуються комплексні (досвідчені садівники застосовувати їх не рекомендують), проте багато хто робить їх самостійно.

Деревний попіл служить непоганим замінником калійного добрива. Якщо дозрівання помідорів відбувається повільно, трошки попелу можна розсипати у безпосередній близькості від коріння рослини. У процесі посадки розсади помідорів рекомендується вносити невелику кількість попелу на дно лунки.

Розчин на основі попелу є якісним та відносно недорогим добривом. Знадобиться не більше 500 г попелу, який треба розчинити у 20 літрах відстояної води. При цьому отриманий розчин повинен протягом доби добре настоятися. Під кожен кущ наливається 650 г суміші.

Підживлення помідорів попелом не тільки збагачує землю і покращує ріст помідорів, але й дозволяє позбутися деяких грибкових захворювань.

До категорії найдоступніших корисних компонентів належать компост, який вважається фосфатним добривом. Його також можна використовувати в тому випадку, якщо плодоніжка тверда, зелена та дозрівання відбувається повільно. При висаджуванні рослин у відкритий ґрунт потрібно вносити компост на дно лунок. Також компост використовується для мульчування помідорів.

помідор

Як можна пришвидшити достигання помідорів

  1. Раз на 10 днів помідори слід обробляти слабким розчином йоду для прискорення почервоніння плодів та захисту від грибкових захворювань. Щоб приготувати розчин, потрібно розчинити в 10 л води 40 крапель йоду і рясно обприскати кущі.
  2. Коли кисті вже сформувалися, підживити помідори попелом. На 10 л води – 1 скл. попелу, розмішати і вилити 1 л під кожен кущ. Повторювати кожні 2 тижні. Це допомагає пришвидшити почервоніння плодів.
  3. Щоб помідори дозрівали швидше, кущі можна розвантажити. Злегка почервонілі, порожні плоди зірвати і залишити у темному місці, де вони дозріватимуть. Тоді ви у рази збільшите шанси на на достигання помідорів, сформованих пізніше.
  4. Зменшення поливу також прискорює почервоніння плодів.
  5. Якщо вирощуєте помідори у теплиці, для пришвидшення їхнього дозрівання там можна поставити відра з яблуками (можна назбирати падалицю). Вони виділяють етилен, що допомагає прискорити дозрівання. Метод добре працює, але підходить він для невеликих теплиць.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook