Погану поведінку дітей часто списують на генетику, характер, гіперактивність. А багатьом батькам треба шукати проблему у собі. У чому причина дитячих непослухів, консультує кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології КНЛУ Наталія КУЧЕРОВСЬКА.
– До якого віку формуються основні риси характеру?
– Основні риси характеру дитини формуються у період до 5–7 років. У такому віці дитина вже склала власну картину світу. Звичайно, вона ще не здатна її аналізувати, як доросла людина, оскільки її мислення ще не розвинене для складних міркувань.
Водночас у дитини вже достатньо досвіду, на основі якого у неї склалися уявлення про те, що можна очікувати від інших людей і від життя в цілому, яка її поведінка отримує схвалення, а яка – осуд, що приносить її радість і задоволення, а що – сум і страждання.
Дитина до цього віку вже виробила свої власні стратегії поведінки у різних обставинах, які допомагають їй уникати неприємних ситуацій.
– На непослух дитини батьки часто реагують криками і покаранням. Як це діє?
– Крики, погрози, тілесні покарання – все це форми насильства, які не є здоровими способами виховання дитини. І емоційне, і фізичне насильство руйнує довіру у стосунках, ображає почуття власної гідності дитини, підсилює її тривогу та почуття незахищеності поруч з найближчими людьми.
– Як же тоді карати й заохочувати дитину?
– Одна з найефективніших стратегій виховання дитини будь-якого віку полягає у тому, що ми позитивно реагуємо на все хороше, що робить дитина, та ігноруємо все погане. Але я добре розумію, що це вимагає певної внутрішньої підготовленості батьків.
Окрім цього, така стратегія потребує певної культури батьківства, в якій немає місця жодним формам насильства і яка побудована на принципах поваги до дитини і вірі у її природну здатність навчатися та відгукуватися на позитивні сигнали доброзичливих дорослих.
– Часто батьки розповідають про те, що їхні діти гіперактивні. Що варто знати про гіперактивність?
– Якщо є підозри на гіперактивність дитини, варто звернутися до лікаря, щоб він поставив точний діагноз і за потреби призначив терапію. Батькам потрібно розуміти, що гіперактивність вимагає щадного режиму активності, тому що мозок дитини легко перевтомлюється, а також чіткого розкладу дня. Одна з поширених помилок – записати дитину у спортивну секцію, щоб вона там «вибігалася».