килим

Не всі помилки треба виправляти

Така людська природа - завжди звертати на помилки і прагнути їх виправити. Та не всі помилки потрібно виправляти...

«Кілька років тому я потрапив до незвичайної галереї і блукав нею близько години. Там продавалися килими роботи індіанців навахо. Насправді килими виявилися навіть більш ніж незвичайними.

Власник-колекціонер, дивовижний чоловік, на ім’я Джеймі Росс, збирав килими навахо з англійськими словами, літерами та цілими фразами, вплетеними в малюнок.

Мою увагу привернули деякі зразки, і я попросив його розповісти, як ці килими потрапили до нього в галерею. Джеймі з тих людей, хто вміє дати на коротке поверхове питання повільну і вдумливу відповідь, хвилин на десять. Я не мав нічого проти, бо нікуди на той момент не поспішав.

Килими з “помилками”

Він розповів і пояснив багато всього цікавого… Але найбільше мене вразила і запала у душу одну його відповідь. Я помітив, що на багатьох килимах у плетінні видно маленькі недоліки, і спитав, чому майстри їх залишили? Це були помилки на малюнку, що впадають в очі, випадкові лінії і візерунки, що трохи виділяються в порівнянні з іншим візерунком на килимі.

Росс відповів, що є багато пояснень. Одне з найвідоміших — навахо навмисно  роблять помилки, плетучи килим, щоб нагадати про недосконалість людської природи. Ту саму думку ми знаходимо в японському мистецтві вабі-сабі.

Але колекціонеру до вподоби інше пояснення. Річ не в тому, що навахо спеціально роблять помилки у плетінні. Вони не хочуть повертатися назад і виправляти їх.

Він сказав, що навахо ставляться до помилок як моментів у часі. Якщо ми не в змозі змінити час, навіщо намагатися виправити помилку, яка вже сталася? Помилка вже вплетена у тканину часу. Корисно пам’ятати про це, коли озираєшся назад.

Він розвинув свою думку далі і навів приклад зі сходженням на гору. Коли ми підіймаємося на вершину, то дорогою обов’язково робимо невірні кроки й оступаємося. Але продовжуємо йти. Ми не зупиняємось і не повертаємось у вихідну точку, якщо десь спіткнулися та впали, а десь пішли неправильною дорогою та збилися зі шляху. Ми продовжуємо йти.

Неможливо стерти неправильний крок. Він уже стався, і це частина сходження… Якщо тобі вдалося досягти вершини, ти не вважаєш сходження з усіма його промахами невдачею. Так само навахо не вважають килим з кількома помилковими стібками бракованим. Якщо килим закінчено – значить, він удався. І що ще важливіше, саме килим із кількома помилковими стібками вважається справжнім».

Автор – Джейсон Фрід

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook