Не все те золото: як відрізнити підробку від справжнього золота

За статистикою, приблизно 40-45% всіх ювелірних прикрас, певною мірою є підробками. І золото підробляють найчастіше. Ювелір детально розповів, як відрізнити справжнє золото від підробки.

У «лихі дев’яності» способів, як розпізнати золото, було небагато. Але зате можна було бути впевненим: купуєш річ «з-під поли», на ринку, — значить, свідомо ризикуєш нарватися на підробку. Зараз, на жаль, все складніше: підробка під золото може чекати вас і в «достойному» ювелірному магазині. Тобто застрахуватися від фейкової прикраси стало набагато складніше. Мабуть, єдиний варіант зробити це — навчитися перевіряти, чи справжнє золото. Способів реалізації цього завдання досить багато. І практика показує, що розбиратися в цьому питанні — важлива необхідність для всіх, хто планує купувати ювелірні прикраси з жовтого дорогоцінного металу.

Що видають за золото

Кожен з нас уявляє, як виглядає золото. Це дорогоцінний метал насиченого жовтого кольору, теплого, сонячного. І, напевно, кожен знає, що в ювелірній промисловості чисте золото не використовується: використовується тільки його сплав.

Зазвичай до складу ювелірного сплаву входять мідь, срібло, паладій, цинк та інші метали. Проте, такий золотий виріб — справжній, оскільки перераховані недорогоцінні елементи знаходяться в ньому в невеликій кількості. І головне — вони є офіційно заявленими виробником. А ось наявність у сплаві тих же міді або цинку, але в значно більших кількостях — привід говорити про те, що перед нами підробка.

Способів продати покупцеві «золото», яке золотом не є, дуже багато. А ось як відрізнити золото в домашніх умовах або за допомогою ювеліра, знають не всі. Нашою наївністю і користуються шахраї, видаючи за жовтий метал те, що навіть поруч з аурумом не стояло. Про які способи йдеться?

Найчастіше для “темних справ” використовуються недорогоцінні метали, які активно начищають, надаючи їм «золотий» вид. Іноді шахраї «витрачаються» на те, щоб покрити недорогоцінний виріб шаром позолоти. І це найнеприємніше. Адже як відрізнити золото від позолоти, щоб це був точний, стовідсотковий спосіб? За умови грамотного нанесення золотого шару практично ніяк. І шахраї цим активно користуються.

Існує сім найбільш затребуваних сплавів, з яких умільці виготовляють «золоті» прикраси. Більшість з них — на основі міді: 

  1. алюмінієва бронза (вже з назви ясно, що головними компонентами сплаву є алюміній та мідь);
  2. англійське золото (в його складі цинк і мідь);
  3. батбронза (так називають мідно-олов’яний сплав);
  4. дюраметалл (тріумвірат з цинку, міді і алюмінію);
  5. мозаїчне золото (головні складові сплаву — мідь та цинк);
  6. французьке золото (тут три компоненти: мідь, олово і цинк);
  7. циганське золото (просто мідь, без домішок). 

Зовні кожен з цих сплавів більш-менш схожий на золото. Але зрозуміло, жодна з характеристик справжнього дорогоцінного металу таким недорогоцінними сумішам не притаманна.

Як впізнати справжнє золото

При виборі прикраси для себе або в подарунок насамперед потрібно уважно подивитися на пробу та клеймо виробу. Ці два поняття — ключові. Звичайно, знаходяться умільці, які спритно підробляють пробу. Але в більшості випадків «неправильний» або просто викликаючий сумніви відбиток — логічний привід відмовитися від покупки виробу, який вас зацікавив. Як перевірити золото в магазині? У більшості випадків достатньо уважно на нього подивитися. Дійсно уважно.

Перший погляд на клеймо

Стандарти проби та клейма — не фантазія виробника. Вони суворо регламентуються державою. Кожна прикраса клеймується Державною пробірною службою України, яка відповідає за якість конкретної прикраси. Ваше завдання — озброївшись лупою, розглянути це клеймо. Якщо воно забруднено з якихось причин — не соромтеся, попросіть у продавця «відмити» бруд і уважно подивіться на пробу. Як визначити підробку золота? Клеймо на «неправильному» золоті буде не таким, як описано нижче.

  • Якщо мова йде про українське золото, то перед вами має бути тавро у вигляді прямокутника.
  • На ньому обов’язково розташовується тризуб. Наш національний герб — це відмітний знак для дорогоцінних аксесуарів вітчизняного виробництва. Іноді на клеймі ви можете побачити листок каштана.
  • Клеймо повинно виглядати дуже чітко, воно не має бути змазано, цифри проби повинні також бути чіткими і розташовуватися дуже рівно всередині клейма.
  • Розташування — суворо паралельне. Навіть злегка косо розташоване клеймо — привід задуматися.
  • Якщо ви купуєте золото закордонного виробництва, будьте вдвічі уважнішими. Згідно із законом на такому виробі повинні стояти два клейма: «рідне» і наше — відбиток Пробірної служби. Саме друге клеймо дає гарантію того, що наші фахівці перевірили якість дорогоцінного металу, і він відповідає пробі.
  • Один з найменш ризикованих способів покупки якісного золота — купувати прикрасу, на якій є лазерне таврування. У нашій країні це винахід досить новий. Суть його проста: проби на прикрасу наносять за допомогою лазеру. Щоб підробити подібну пробу, шахраям потрібно мати лазер, мінімальна ціна якого починається від 50 тисяч доларів США. Чи варто говорити, що неблагонадійні громадяни поки не готові витратити таку суму. Відповідно, лазерне клеймо на прикрасі — ознака справжнього золота.

Коли клеймо — не помічник

На жаль, такого ось «первинного огляду» часом буває недостатньо. Причин тому кілька. 

  1. Відсутність тотального контролю за золотом на державному рівні. Найчастіше Пробірна служба не перевіряє кожну з сотень тисяч золотих прикрас. З партії випадковим чином відбираються декілька екземплярів. Якщо все в порядку — штампується вся партія.
  2. Використання недосконалих методів перевірки. Іноді трапляється так, що перевіряють не весь виріб цілком, а тільки його верхній шар. За допомогою цього методу неможливо відрізнити недорогоцінний виріб, покритий золотом, від повністю золотого.
  3. Наявність народних “умільців”, здатних хвацько підробити клеймо. Нікуди не подінуться шахраї, які підробляють клеймо, сподіваючись уникнути відповідальності за свої протиправні дії. Ще одним поширеним способом в цьому кримінальному середовищі є припаювання частини виробу з клеймом (найчастіше це застібка) на звичайний недорогоцінний сплав. Варіантів обдурити покупця у подібних майстрів на всі руки маса! 

Тому огляд клейма не може служити єдиним і основним способом вибору справжнього якісного золотого виробу.

Придивіться до проби

Ще одна важлива порада — придивитися до проби. Як правило, вам запропонують золото 585 або 750 проби. Найнижчі проби (500 і 375) зустрічаються набагато рідше, особливо 500. Нагадаємо, що цифри проби означають кількість грамів золота в 1000 грамів сплаву. Решта — лігатура, тобто недорогоцінні добавки, що роблять вироби міцнішими та надають їм певний колір. Що додають в золото різних проб?

Проба золотаВідсоткове відношення золота до лігатури, %Склад лігатури
75075 до 25Мідь; срібло; нікель; паладій; платіна.
58558,5 до 41,5Мідь; срібло; нікель; паладій.
37537,5 до 62,5Мідь; срібло.

Звичайно, «народна логіка» прагне до придбання золота вищої проби. Адже чим більше золота в сплаві, тим краще. Так? Так, та не зовсім. Справжнє, практично бездомішкове золото дуже м’яке. Так, злиток з 999-ї проби легко подряпати простим нігтем. Тому ювеліри довго шукали оптимальний склад для виробництва прикрас. І як не дивно, таким складом стало золото 585-ї проби.

Для щоденного носіння 750-а проба м’якувата, а 375-а не дуже привабливо виглядає. У 585-й пробі був досягнутий необхідний баланс між зовнішнім виглядом і зносостійкістю виробу. Саме тому більшість порад дадуть відповідь на питання, як перевірити золото 585 проби. Але безумовно, це не означає, що у випадку з іншими пробами такі перевірки неможливі. 

Як повинна виглядати проба на золоті? Перш за все, нанесена вона повинна бути дуже чітко. Рівна, без нечіткостей чи розпливчастостей. На ній повинні легко читатися літери або цифри. Не соромтеся попросити лупу у співробітників ювелірного магазину і ретельно розглянути пробу. І ще одна маленька неочевидна підказка. Важливо не тільки розуміти, як перевірити пробу золота. При покупці прикраси потрібно обов’язково звертати увагу на те, щоб проба, яка стоїть на виробі, відповідала тій, яка заявлена ​​в документах. Неуважність покупця може дорого йому обійтися.

Перевірте документи

Не менш важливий етап перед покупкою золотої прикраси — перевірка документів виробу. Якщо ваше золото виготовлено на підприємстві, то все повинно бути офіційно. Будь-якому виробу надаються: 

  • паспорт;
  • паперова етикетка, на якій вказані:
    • проба;
    • маса виробу;
    • при наявності каміння — його тип. 

Вітчизняні етикетки прикріплюються до виробу ниткою. Також ви обов’язково знайдете алюмінієву пломбу, на якій буде розміщено інформацію про виробника (відбиток). У разі якщо продавець не може надати вам документи або вони викликають у вас хоча б якийсь сумнів — не ризикуйте, відмовтеся від покупки обраної золотої дорогоцінності.

Уважно огляньте виріб

Навіть простий огляд нашвидкоруч неозброєним оком (а краще з лупою) допоможе вам знайти фізичні недоліки в металі. Перевірте, чи видно на прикрасі подряпини або потертості. В принципі, їх наявність не означає, що перед вами підробка. Навіть навпаки: м’яке золото з часом дряпається, ми це знаємо. Але ж прикро купувати новий виріб з дефектом! Тому, побачивши подряпини, відкладіть вподобану каблучку або браслет подалі.

Крім цих недоліків ви можете помітити великі пори. Таке трапляється нечасто, це явище завжди пов’язане з неправильним шліфуванням або первинною низькою якістю матеріалу. Від такого аксесуара також краще відмовитися.

І нарешті, не забудьте оглянути не тільки видиму частину виробу, але і виворіт. Він повинен бути таким же гладким, як і лицьова частина. Ніяких кутів, зачіпок, недошліфовок. Все, що сказано вище (про подряпини, потертості та пори), однаково важливо як для «видимої» частини виробу, так і для «невидимої».

Якщо виникли сумніви — зважте прикрасу

Одним з поширених способів обману покупця вважається видача пустотілого виробу за звичайний. Великі прикраси, які виглядають масивно, а за відчуттям підозріло легкі, можуть виявитися порожніми всередині. Перевірка тут дуже проста: потрібно зважити аксесуар на точних вагах і порівняти реальну масу з тією, яка вказана в документах.

Купувати «дуте» золото дуже неприємно. Мало того, що ви ризикуєте переплатити за вагу, якої у виробі немає. Так ще й носити такі прикраси потрібно буде дуже акуратно. Внутрішня порожнеча робить золото дуже примхливим в експлуатації, такий дорогоцінний метал легко деформується при першій можливості.

По всіх фронтах: перевірка золота на справжність

Якщо ви вже придбали ювелірний аксесуар і сумніваєтеся в його автентичності, вам допоможе інформація про те, як відрізнити підробку золота від оригінального дорогоцінного металу. Будьте уважні: способи, з якими ми вас знайомимо, — більш-менш ризиковані. І якщо натуральному золоту від такого «екстремізму» ніякої шкоди не буде, то біжутерія або сплав можуть тріснути або деформуватися. Будьте обережні та ретельно зважте всі ризики перед тим, як виконувати будь-яку з описаних нижче операцій.

«Бабусині» способи перевірки золотих прикрас

Як перевірити в домашніх умовах золото? Скажемо відразу: це непросто. По-перше, тому що ні один з «народних» способів не дає стовідсоткового результату. А по-друге, тому що дуже часто звичайна людина, що купила золоту каблучку або браслет, пасує перед винахідливістю майстерних шахраїв. Але тим не менше, народна мудрість готова прийти на допомогу тим, хто не знає, як відрізнити золото від міді в домашніх умовах (адже саме мідь вважається найпоширенішим підробленим золотом). Про які способи йдеться?

«На зубок»

Такий спосіб був дуже затребуваним у часи наших предків. Вкусіть виріб. Або, якщо не хочете ризикувати зубами, просто подряпайте його в непомітному місці. Як визначити позолоту? Якщо це вона, під шаром золота ви побачите темний недорогоцінний сплав. Якщо ж виріб повністю виготовлено з дорогоцінного золота, подряпина буде мати один і той самий колір по всій глибині.

Трохи оцту

Такий спосіб перевірки допоможе відрізнити грубу підробку від справжнього дорогоцінного металу. Досить просто налити звичайний столовий оцет в невелику ємність і помістити туди прикрасу. Спосіб відмінності той самий: підробка досить швидко потемніє, а справжнє золото так і залишиться жовтим та блискучим.

Керамічна тарілка

Це один з тестів, які потрібно проводити з обережністю. Але саме він підкаже, наприклад, як відрізнити золото від міді. Вам достатньо знайти звичайну керамічну тарілку. Вона повинна бути неглазурована, тобто без покриття. Злегка натискаючи на золоту прикрасу, проведіть по тарілці. Чорний слід вкаже на мідне походження фальшивого золота. А ось жовтий слід — свідоцтво автентичності.

Крапля йоду

Це ще одна перевірка, заснована на різній поведінці хімічної речовини (в даному випадку йоду) з дорогоцінним і недорогоцінним металами. Вам достатньо просто капнути трохи йоду на поверхню прикраси. Ніякої хімічної реакції не відбулося? Значить, перед вами золото. На поверхні залишилися плями будь-якого кольору? На жаль, це підробка. Колір плям розповість про те, який саме недорогоцінний метал прикинувся золотом. Але навряд чи такі подробиці будуть вам цікаві.

Ляпіс

Цим словом називають не тільки рок-групу з Білорусі. Ляпіс, або ж ляпісний олівець, — відомий засіб для зупинки крові. Якщо у вас в аптечці є такий, використайте його для визначення оригінальності золота. Намочіть прикрасу і проведіть олівцем лінію на ній. Справжньому золоту таке знущання нічим не загрожує, а ось підробка моментально потьмяніє.

Магніт для золота

Цей спосіб визначення автентичності дорогоцінного металу вважається одним з найбезпечніших, але при цьому він не завжди ефективний. Запам’ятайте: немає ніяких свідоцтв того, що золото притягується магнітом. А значить, магніт можна використовувати для перевірки. Помістіть вашу прикрасу поруч з ним. Чи притягується дорогоцінність до магніту? Якщо відповідь позитивна — на жаль. Найімовірніше, на виріб з дешевого металу просто нанесли позолоту. Що правда, такий спосіб буде марним, якщо основою для вашої «золотого» прикраси служить алюміній або мідь. Ці метали теж не притягуються до магніту.

Кислотний спосіб

Цей спосіб потрібно застосовувати з максимальною обережністю, оскільки він не цілком безпечний. Як перевірити золото кислотою? Для цього покладіть прикрасу в звичайну металеву ємність. Візьміть азотну кислоту (будьте дуже обережні!) та налийте невелику її кількість на золото. Досить буквально однієї-двох крапель. Подивіться уважно на прикрасу. Нічого не трапилося? Слава богу, перед вами однозначно найдорожче золото. Ніжний зеленуватий колір свідчить про неблагородне походження металу. А ось молочний відтінок скаже про те, що перед вами звичайна позолочена брязкітка.

Порівняння з “побратимом”

Якщо у вас в наявності є два дорогоцінних аксесуара, в одному з яких ви впевнені, а в іншому ні, ви можете просто порівняти їх. Подивіться уважно, чи схожий відтінок золота, а також порівняйте ваші відчуття від тримання в руках обох виробів. Потім спробуйте прокреслити смуги на аркуші паперу однією та іншою прикрасою. Щиро сподіваємося, що слід від них буде однаковим, адже це гарне свідоцтво автентичності золотого виробу.

«Майже золото»

При визначенні достовірності виробу важливо розуміти, чим відрізняється позолота від золота. Адже по суті, позолочена прикраса буде недорогоцінною лише «наполовину» (бо ж в ній присутня хоча б якась кількість ауруму). Але не все так просто. Що таке позолота? Це тонкий шар золота, який наносять на виріб. Якщо ви знаєте, що перед вами, наприклад, срібний виріб з позолотою, — це чудово. Ви робите усвідомлений вибір і купуєте вподобану прикрасу, яка значно дешевша за золото 585 проби. Але позолота, яку видають за стовідсоткове золото, — це шахрайство і обман. 

  • Шкребіння. Щоб розпізнати позолоту, можна спробувати пошкребти виріб. Якщо не буде ніяких змін — перед вами золото. Шар позолоти обов’язково відстане, а недорогоцінний метал видасть себе. Всі ті «хімічні» способи, про які говорилося вище (йод, ляпіс і т. д.), допоможуть впізнати позолочений виріб.
  • Нагрівання. Але існує ще один досить небезпечний спосіб. Спробуйте нагріти свій виріб на плиті (до температури 300 градусів або ще більше). Потім акуратно зніміть його і швидко занурте в холодну воду. Золоту такий «контрастний душ» байдужий, а ось на неблагородних металах ви побачите різнокольорові розводи.
  • Вплив спиртом. Менш екстремальним способом можна вважати використання спирту або нітрату срібла. Обполосніть виріб водою, а потім протріть його ватним диском, змоченим в одному з розчинів. Потемніння — явна ознака того, що перед вами позолота.

«Циганське золото»

Ми вже говорили про те, що мідь — це той метал, який найчастіше видають за золото. Розпізнати такий виріб може бути непросто. Мабуть, найкращий помічник у цій справі — час. Купрум не надто любить кисень, і тому незабаром після покупки окислюється. Пройде деякий час. Золотий виріб став темніти? Існує велика ймовірність, що золотим він ніколи не був.

«Золота» латунь

Латунь — яскравий жовтий метал, який за зовнішнім виглядом досить сильно нагадує золото. Але, зрозуміло, ні дорогим, ні шляхетним його назвати не можна. Це сплав, головними складовими якого є мідь та цинк. Як відрізнити золото від латуні? Уважніше подивіться на колір прикраси: занадто яскравий нетиповий золотий колір — привід замислитися.

Зверніть увагу і на ціну: занадто низька вартість неодмінно повинна вас насторожити. Нарешті, не менш важливо зважити виріб, хоча б у руці. Латунь набагато легша за золото. Спрацює з нею і той самий магнітний тест. Латунь відноситься до тих сплавів, які однозначно притягнуться до магніту. Золото, як ми пам’ятаємо, — ні. Годиться для визначення автентичності і «кислотний» тест.

Срібло або біле золото?

Сьогодні при тій шаленій популярності, яку має біле золото, підробляти його стали частіше і активніше. Як відрізнити біле золото від срібла? З одного боку, срібло — дорогоцінний метал, не рівня латуні або міді. Але з іншого боку, навряд чи ви готові платити за срібло як за золото, правда ж? Тому важливо вміти зрозуміти, срібло перед вами або біле золото.

Вважається, що найнадійнішим в даному випадку є візуальний та «паперовий» тест. Для початку просто подивіться на прикрасу. Чим холодніше відтінок, тим більша ймовірність, що перед вами срібло. Потім спробуйте провести прикрасою по листку білого паперу. Темна смуга — свідоцтво несумлінності продавця, що видає срібло за біле золото. Також ефективними можна вважати тести з йодом, оцтом та ляпісом.

Довіртеся професіоналам

Всі способи, про які йшла мова вище, — з розряду народної мудрості. Вони перевірені багатьма людьми протягом довгих років. Але якщо подивитися на ситуацію з іншого боку, то існує досить багато «але», що ставлять під сумнів ці методи перевірки. 

  • Ненадійність. Жоден з описаних способів не дає стовідсоткової гарантії. Якщо вона вам і не потрібна — це ваше право. Але якщо ви захочете докопатися до істини, білого паперу і оцтової кислоти точно буде замало.
  • «Варварство». На жаль, більшість методів, описаних вище, виглядають досить екстремально. І якщо улюблена каблучка виготовлена з міді, а вже потім вкрита тонким шаром золота, навряд чи ви зможете носити її після подібних дослідів. Розводи, смужки та інші дефекти назавжди поховають для вас улюблений аксесуар.
  • Неможливість глибинного аналізу. Більшість способів допоможуть вам пізнати, з чого виготовлена ​​«верхня» частина виробу. Щоб перевірити «глибину», потрібно буде обов’язково деформувати прикрасу. Інакше — ніяк.
  • Удосконалення технологій виробництва фейкового золота. Сучасні умільці — в якійсь мірі люди мистецтва. Розуміючи, що покупці вдосконалюють способи визначення справжнього золота, вони, в свою чергу, вдосконалюють власні технології. У домашніх умовах боротися з ними далеко не завжди ефективно. 

Саме тому достовірну інформацію про золотий виріб вам зможе дати тільки незалежний експерт — ювелір, який професійно займається перевіркою достовірності золотих прикрас. Так, це коштує грошей. Але повірте: спеціальна експертиза в лабораторії — і більш заощадливий, і більш надійний варіант. Як мінімум, розвіяти ваші сумніви зможе тільки справжній майстер з професійним обладнанням.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook