Із лілією пов’язано багато легенд. Древні греки вважали, що білі квіти лілії – це краплі молока Гери, дружини Зевса, а в християнській культурі біла лілія – символ Богородиці. Нині цю квітку можна побачити у багатьох квітниках. Лілії цінують за те, що красиві, невибагливі, чудово зимують, добре розмножуються і щороку рясно цвітуть.
– Лілії можна посадити і забути про них на кілька років, хіба бур’яни виполювати, – розповідає квітникарка Ірина Кравчик, яка на своєму обійсті вирощує більш як півсотні сортів лілій. Найменше клопоту, каже господиня, з азіатськими гібридами. Тому якщо досі не вирощували лілій, можна почати саме з них.
ЗАСТЕЛІТЬ КВІТАМ ПУХКУ ПЕРИНУ
Місце, де ростимуть лілії, має добре освітлюватися, наголошує пані Ірина. На сонці квіти ростуть швидше, зацвітають раніше і рясніше, ніж у півтіні. Але при цьому і відцвітають раніше.
– У повну тінь точно садити не варто – там їх з’їдять слимаки або замучать хвороби, – каже жінка. – Найкраще, щоб на місці, де ростуть лілії, було сонце зранку і після обіду, а опівдні – півтінь. Тоді квіти будуть великі, соковиті і відцвітатимуть не так швидко.
Для вирощування лілій не підходить глина і важкий суглинок, особливо якщо на ділянці високий рівень ґрунтових вод або навесні довго стоїть вода. Цибулини в таких умовах загнивають. Чудово ростуть лілії на піщано-торф’яному ґрунті. Якщо земля глиниста, доведеться заготовити суміш піску з торфом або чорну землю. У такому разі Ірина Кравчик радить садити лілії на клумби, підняті над рівнем землі на 15–20 см. Для однієї цибулини достатньо піввідра ґрунту.
– Зробіть красивий бордюрчик і насипте туди кілька відер пухкої землі. На такій клумбі можна виростити багато лілій, – каже господиня. – А от викопувати ямку і засипати в неї підготовлений ґрунт не раджу. У такій лунці накопичуватиметься вода, стікаючи по глині. Цибулини запріватимуть, вимерзатимуть і загниватимуть.
ГЕОМЕТРІЯ КРАСИВОЇ КЛУМБИ
– Лілії можна висаджувати в ґрунт як восени, так і навесні. На мою думку, краще восени, тоді ліпше вкорінюються цибулини, а лілії зацвітають швидше, – переконана жінка. – Садити слід на глибину 10–15 см, але можна і глибше, до 40 см. Садити цибулини глибоко треба тільки у тому разі, коли хочете, щоб наросло багато діток, або щоб лілія зацвіла пізніше.
Чим ближче одну біля одної посадите лілії, тим раніше доведеться їх розсаджувати. Врахуйте, що деякі види мають величезні шапки квітів. Якщо такі лілії посадити надто близько, їм буде затісно.
– Мені подобається висаджувати лілії групами по 3–4 рослини одного сорту і кольору – виходить дуже гарний букет прямо на клумбі, – ділиться пані Ірина. – При цьому не можна садити цибулини щільно одна біля одної. Проміжок між цибулинами у «букеті» має бути не менше 10–12 см. Якщо сорт з великими квітами, саджу цибулини групою, але на відстані 15–18 см одна від одної. У глибині квітника саджу високі, а спереду карликові сорти.
Лілії на клумбі господиня радить замульчувати. Мульча затримує вологу у ґрунті і захищає від бур’янів. Можна підсаджувати до лілій розсаду квітів.
– Для декорування лілій, які відцвіли, підсаджую до них чорнобривці, календулу, настурції. Вони швидко розростаються і прикривають стебло, – ділиться секретом жінка. – Підживлюю лілії тільки навесні, коли сходить сніг. Розсипаю по вологому ґрунту будь-яке сухе азотне добриво. Помітила: чим рідше підживлювати лілії, тим менше вони розростаються і тим рідше їх потім доводиться пересаджувати.
СТРИГТИ ЧИ НЕ СТРИГТИ – ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ
– Лілії для букета ніколи не зрізую під корінь – залишаю хоча б половину стебла. Це дуже важливо для повноцінного розвитку цибулини, – наголошує пані Ірина. – З цієї ж причини після цвітіння у жодному разі не можна зрізати стебло з листям! Завдяки листю упродовж літа цибулина накопичує речовини, необхідні для цвітіння наступного року. А от насіннєві коробочки краще видалити відразу після цвітіння, щоби квітка даремно не витрачала свої сили на їхнє живлення.
Зрізати стебло можна тільки восени, коли на ньому пожовкне листя. Нічого страшного, якщо листя залишається зеленим до морозів: стебло можна зрізати після першого заморозку, залишивши невеличкі пеньки.
ТОНКОЩІ РОЗМНОЖЕННЯ
– Рекомендовано пересаджувати лілії кожні 3–4 роки, але я роблю це рідше. Коли приходить пора, визначаю на око, – провадить господиня. – Коли бачу, що лілії стали рости надто густо, починають затінювати і заважати одна одній, стебла стали нижчими, слабшими, а квіти дрібнішими, тоді й розсаджую. Не раз доводилося чути, що лілії треба розсаджувати навесні, коли у них активно росте коренева система. Це абсурд! Навіщо заважати кореневій системі? Пересаджувати-розсаджувати цибулини треба восени. Важливо, щоби після цвітіння минуло не менше як 1,5–2 місяці, щоб цибулина відновилася і була готова до пересаджування. Викопані цибулини треба садити якомога швидше, бо вони сохнуть і псуються.
– Якщо хочете зберегти викопану цибулини до весни, найкраще прикопати їх у льосі або разом з вологим мохом, торфом чи тирсою загорнути в діряву торбинку (щоб не запріли) і покласти в холодильник, – радить жінка.