Найпростіше, що можна зробити, щоб підняти самооцінку

У вас низька самооцінка? Знову собі дорікаєте, що щось зробили не так, а можна було краще? Ось що радить психолог, щоб підняти самооцінку...

Знову сварите себе за те, що повелися якось не так? Не розумієте, що з цим робити? Самостійно опрацювати самооцінку складно. Причин заниженої чи завищеної самооцінки безліч. Що можна зробити самостійно?

Знайдіть причину низької самооцінки

Спробуйте знайти причини неадекватної самооцінки. Для цього заведіть щоденник та пишіть. Про минуле, сьогодення, майбутнє. Потім, через якийсь час, проаналізуйте записи. Визначте те, що відповідає дійсності і те, що є припущеннями.

“Я – невдаха”. Ось чому у нас занижена самооцінка…

Є такий бородатий анекдот. По телевізору показують італійський фільм, у якому свариться подружня пара. Вона йому кричить: “Кастрато! Імпотенто!” А перекладач перекладає: “Іди! Я тебе більше не люблю!” Наш мозок, як перекладач в анекдоті, дуже часто перекладає не те, що є насправді. Він нас так захищає від суворої дійсності. І, якби все було б так, як малює мозок, то все було б із самооцінкою добре. Якщо погано, значить, десь є баг.

Проаналізувавши свої записи, ви виявите негативні установки. Наприклад, “Я могла би зробити краще. Не робила краще, значить, поганий спеціаліст. Поганий спеціаліст = погана людина, не відповідаю посаді. Значить, я невдаха”.

Низька самооцінка – це добре: чому – пояснює психолог

“Я зроблю краще наступного разу”

Згадайте, звідки у вас таке переконання. Перетрансформуйте його на позитивне переконання. Наприклад, “Я могла б зробити краще. Зроблю краще наступного разу. Я – молодець, що хоч щось зробила, а не прокрастинувала”.

Так, робота з переконаннями не швидка, натомість дає чудовий результат. А для якісних змін завжди потрібен час. Ще потрібно дивитися на крок уперед.

Австрійський психіатр Віктор Франкл писав, що у всіх людей є “колючий дріт”. Людина не наважується навіть зазирнути за нього, не те що перелізти, вона боїться. Це про свободу та обмеження. Відсунувши свою невпевненість, забувши про сумніви і страхи, людина може перелізти через дріт, щоб хоча б спробувати наблизитися до того, що має сенс.

Авторка – психологиня Юлія Жукова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook