10 травня православні християни вшановують святого апостола Симона Зилота, якого вважають покровителем християнського шлюбу. Цього дня дотримуються особливих традицій.
Ким був Симон Зилот за життя
Симон Зилот, або ж Симон Кананіт, один з дванадцяти апостолів Ісуса Христа, став важливою постаттю у християнській традиції. Хоча багато аспектів його життя залишаються невідомими, саме через його ревність у вірі і служінні йому було надано таку важливу роль серед учнів Спасителя.
Деталі життя Симона Зилота залишаються в тумані, але церковні перекази свідчать про його діяльність у різних регіонах, таких як Юдея, Єгипет, Лівія, Грузія (Абхазія) і Британія. Відомо, що він проповідував християнство та служив апостольській місії в різних країнах. За одними версіями, Симон Зилот загинув у Нікопсії на сході Чорного моря, за іншими — його смерть стала результатом мученицької страти в Персії, Греції чи Йорданії.
Заведено вважати, що апостол Симон зазнав мучеництва за віру в Христа, однак точна форма його страти невідома — за однією версією, він був розіп’ятий на хресті, за іншою — розпиляний пилкою.
Симон Зилот вшановується як святий у багатьох християнських традиціях. Західні церкви відзначають день пам’яті апостола 28 жовтня, тоді як Східні церкви святкують його 10 травня і 23 травня.
У християнському мистецтві апостол Симон Зилот часто зображується із пилкою, що символізує його мученицьку смерть. На православних іконах він зазвичай зображений з сувоєм у руці, що вказує на його зв’язок з проповідницькою діяльністю та наглядом за традиціями.
На Зилота збивають лікувальне масло
Вважається, що на Зилота земля відпочиває, а тому не можна орати (проте дозволено сіяти пшеницю).
У давнину вірили, що на Симона Зилота потрібно заготовляти лікарські трави, бо вони мають велику силу. Краще заготовляти зілля до сходу сонця. Відшукавши кущ, треба стати обличчям на схід, перехреститися й прочитати молитву. Потім, повернувшись на захід, зірвати зілля, приказуючи: «Мати Божа ходила, зілля родила, з відра поливала, нам на поміч давала».
На Зилота давали коровам їсти жовті квіти і трави, щоб молоко та масло було жовтим. До речі, зібране в цей період масло спеціально тримали для ліків, особливо дітям. Вважалося, що воно вельми корисне, оскільки корови вживають найбільше квітів і лікарських трав.
Радимо також прочитати: Які лікарські рослини збирати у травні
На фото – святий Апостол Симон Зилот (Кананіт). Фреска монастиря Грачаниця, Косово та Метохія, Сербія. XVI ст.