На Івана Довгого сіють огірки і печуть пироги, які не можна їсти

21 травня вшановують пам'ять апостола і євангеліста Іоана Богослова. А в народі це свято називають "Івана Довгого" і дотримуються цікавих традицій.

21 травня вшановують пам’ять апостола і євангеліста Іоана Богослова. А в народі це свято називають “Івана Довгого”. Адже це “довгий” день, коли працюють з ранку до смерканку.

Історія свята

Апостол Іоанн був одним з особливо шанованих учнів Спасителя. Ісус зробив його одним з найближчих сподвижників за дивовижну душевну чистоту, смирення і безмежну любов до ближнього. Іоанн супроводжував вчителя практично всюди, ніколи з ним не розлучаючись. Він був свідком всіх чудес, скоєних Христом під час його земного перебування. Після страти Христа, Іоанн дбав про Богородицю до самої її смерті.

Потім вирушив з проповідями в язичницькі країни.Під час його подорожей трапилося багато чудес. Пливучи через Середземне море, корабель затонув, а Іоанн кілька тижнів провів у морській безодні, поки течією його не викинуло на берег.

Іоанн абсолютно відкрито і сміливо проповідував на вулицях найбільших язичницьких міст. Одного разу його спробували схопити і заарештувати, але руки стражників просто зісковзували з його тіла, а пута самі розв’язувалися. Тоді Іоанн був засланий на пустельний острів, де і прожив багато років, до смерті правителя, який віддав наказ.

Після повернення із заслання, Іоанн написав своє Євангеліє. Всі роки, що залишилися він провів в просвіті і наставництві заблудлих душ і мирно помер у 102 роки. Він єдиний з апостолів, хто не загинув насильницькою смертю.

Народні традиції

Колись на Івана Довгого обов’язково сіяли пшеницю. Аби вона гарно вродила, на полі служили спеціальний молебень. А також на ниву приносили коровай. Щоправда, його не їли, а віддавали першому жебракові, якого зустрічали дорогою з поля додому.

Також цього дня заведено сіяти огірки. Вірили, що посіяні на Івана довгого, вони обов’язково виростуть довгими.

Чоловікам заборонялося рубати ліс і працювати в кузні. Інакше ризикували сильно захворіти.

Існувало народне повір’я, що 21 травня жінки можуть закликати у свій дім велику удачу та успіх у всіх справах. Для цього потрібно спекти пиріг, який не можна їсти ні самій, ні членам сім’ї. З ним потрібно вийти на вулицю і пригостити ним перехожих або роздати сусідам. Головне, щоб це були чужі люди.

Поганим знаком вважалося повернутися додому з цілим пирогом. Ніхто з сім’ї його не їв. Здобу залишали на поживу для птахів і не заносили в дім.

Церква на Івана забороняла лихословити, битися і пити алкоголь.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook