вуса

Мовембер, або Який стосунок мають вуса до раку простати

Щороку в листопаді в усьому світі проводять акцію "Мовембер". Чоловіки протягом місяця відрощують вуса, щоб звернути увагу на проблему раку простати. 

“Мовембер” дослівно перекладається як moustache – вуса та november – листопад, тобто “Вусатий листопад”. Йдеться про традицію, зароджену в Австралії в 1999 році.

Упродовж листопада чоловіки відрощують вуса і роблять пожертви на вивчення і боротьбу із раком простати. Акцію “Мовембер” проводять у 21 країні з метою привернути більше уваги до проблеми раку простати.

Рак простати входить у п’ятірку найпоширеніших причин смерті чоловіків в усьому світі. Деякі види раку простати можуть рости повільно та обмежуватися передміхуровою залозою і потребують мінімального лікування. Проте інші види раку, більш агресивні, можуть швидко розростатися за межі залози —  в сусідні тканини.  Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли він ще не розрісся, то є великі шанси на успішне лікування.

Що потрібно знати жінкам про рак простати

Як ситуація із раком простати в Україні?

В Україні сьогодні спостерігається тенденція до збільшення нових випадків захворювання на рак простати серед чоловічого населення.

Показники смертності від раку простати в Україні – це 41 випадок на 100 тис населення. У світі цей показник  становить 18,7 на 100 тис. Така статистика передусім пов’язана з  тим, що чоловіки досить рідко звертаються до фахівця – у нас відсутня культура профілактичних оглядів у уролога. Тут треба враховувати також той факт, що на ранніх стадіях рак простати проходить безсимптомно.

В Україні сьогодні метастатичне захворювання виявляється в 21% серед вперше діагностованих хворих. У США такий показник складає лише 5%. Все це обумовлює високу смертність протягом першого року після встановлення діагнозу – 16.5% за даними Канцер Реєстру.

Хто має підвищений ризик розвитку раку простати?

  • Ризик розвитку раку простати збільшується пропорційно до віку чоловіка. Близько 80% раку простати діагностується у чоловіків у віці 65 років і старше, і рідко – у чоловіків до 40 років.
  • Чоловіки, у чиїх родичів був рак простати (батько, брат тощо) (в 2– 3 рази частіше страждають від цього типу раку) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку грудей (BRCA1, BRCA2).
  • Чоловіки з надмірною вагою.

Які симптоми раку простати?

Зазвичай ракова пухлина передміхурової залози росте повільно, а більшість чоловіків мають певні форми раку простати без жодних зовнішніх симптомів захворювання, і саме це ускладнює діагностику на ранніх стадіях.

Коли ситуація погіршується, чоловік може помітити:

  • проблеми із сечовипусканням (слабкий або перерваний потік сечі, часте або прискорене сечовипускання (переважно вночі), важко почати сечовипускання, неповне спорожнення сечового міхура, біль або печіння під час сечовипускання);
  • кров у сечі;
  • кров у спермі;
  • біль у спині, стегні або в тазу, що не зникає;
  • болісна еякуляція;
  • значне схуднення;
  • імпотенцію.

12 ознак раку у чоловіків, які вони часто ігнорують

Якщо ви виявили один чи декілька симптомів, негайно проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем чи терапевтом. Зверніть увагу, що всі ці симптоми не завжди є проявами раку передміхурової залози, а можуть бути пов’язані й з іншими серйозними захворюваннями.

Профілактика раку простати: яке обстеження пройти, які аналізи здати?

  1. Проконсультуйтеся з лікарем  щодо необхідності та частоти профілактичних оглядів.
  2. Ректальне пальцеве дослідження простати є обов’язковим обстеженням, під час якого можуть бути виявлені ущільнення простати, наявність яких виключає злоякісну пухлину.
  3. З’ясуйте необхідність онкологічного скринінгу – спеціального обстеження осіб, які не мають клінічних симптомів захворювання, з метою виявлення раку на більш ранній стадії.
  4. Обговоріть можливість чи необхідність проведення тесту на визначення рівня простат специфічного антигену (ПСА). Підвищення рівня ПСА може вказувати як на рак простати, так і на інші серйозні захворювання або порушення (наприклад, збільшення розміру передміхурової залози або наявність інфекції).
  5. Одним із способів дізнатися, чи саме пухлина стала причиною відхилення від норми результату аналізу на ПСА є біопсія – сучасний швидкий метод забору клітин з передміхурової залози для мікроскопічного дослідження з метою підтвердження попереднього діагнозу. Наявність ракових клітин підтверджує діагноз, після чого лікар пропонує варіанти лікування.
  6. За результатами біопсії робиться розрахунок “суми Глісона” (від 6 до 10 балів), що теж необхідний для визначення ефективного методу лікування. Даний показник використовують для прогнозування розвитку та форми протікання хвороби. Чим нижчий результат, тим менша вірогідність росту пухлини.

За матеріалами МОЗ України

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook