Походив Феодосій Печерський із боярської родини з м. Василькова поблизу Києва. Всупереч волі батьків твердо вирішив стати ченцем. 1055 року був прийнятий Антонієм Печерським до монастиря, де отримав ім’я Феодосій. (До речі, його світське ім’я, попри різні гіпотези, залишається невідомим). Згодом став монахом та ігуменом обителі. Сприяв введенню у Києво-Печерському монастирі досить суворого Студитського уставу, згідно з яким ченці не могли мати нічого власного, а все майно вважалося спільним монастирським.
Шлях до спасіння вбачав у подвижництві та аскетизмі, ратував за духовний контроль над світською владою, розпочав будівництво церкви Успіння Богородиці (1073-1089 рр.) та монастиря з келіями. Збереглося понад десять творів Феодосія Печерського (послання, навчання, молитви). Останки преподобного отця були перенесені з його печери до Успенського собору 1091 року. Канонізація відбулася 1108 року.
У народі побутує думка: цей день приносить здоров’я та довголіття, тільки треба ревно помолитись. Святий Феодосій неодмінно вислухає вашу молитву і допоможе вам. Головне — беззастережно вірити!
Молитва
О преподобний і Богоносний отче наш Феодосію! Ти, бажаючи послужити Господеві, натхненно в трудах, у бдіннях, в молитвах і пості трудився і був наставником монахів, а для всіх людей – люблячим батьком. Нині ж, після відходу твого від землі, стоячи перед Небесним Царем, моли Його добрість, щоб змилосердився над місцем трудів твоїх, святою обителлю твоєю, де духом любові твоєї невідступно перебуваєш, і всім, хто з вірою до Тебе припадає добрі прохання їх виконав. Випроси у милостивого Господа нашого, щоб послав нам безліч благ земних, особливо ж корисних для душ наших подав нам, і щоб сподобив закінчити життя це тимчасове в покаянні, в День же Судний щоб удостоїв нас стояння праворуч і насолоди у Царстві Своїм навіки віків. Амінь.