Популярний рекламний ролик з невгамовною козою, яка переслідує жінку, обіцяє миттєве зцілення усім, хто страждає на молочницю. Мовляв, випий пігулку або постав свічку – і ніякої тобі більше кози.
Звичайно, якби все було так, як обіцяє реклама, то не було б на планеті ні лупи, ні карієсу, ні кандидозу. Проте це далеко не так. І сьогодні лікарі Центру репродуктивної медицини «Боголюби» розповідають про напасть, яка у багатьох асоціюється з нахабною козою і називається кандидозом, від якого потерпають як жінки, так і чоловіки.
Кандидоз – запальне захворювання слизових оболонок, шкіри, сечостатевої та інших систем людини, збудником якого є дріжджоподібний грибок роду Candida.
Він любить жити у вологих і теплих середовищах людського організму – таких, як рот (слизова оболонка ротоглотки), шлунково-кишковий тракт, геніталії (піхва і пеніс). Як правило, кандида нешкідлива, і її поширення контролюють «хороші бактерії», які складають в організмі бактеріальну флору.
Важливу роль відіграє і стан імунної системи, яка захищає нас від мікроорганізмів, присутніх у зовнішньому середовищі: вірусів, бактерій, грибків і т. п. Коли баланс цих двох механізмів порушений, грибок кандида починає безконтрольно розмножуватися, що і призводить до патологічного стану, іменованого кандидозом, або молочницею.
Причини розвитку кандидозу
Зменшення кількості «хороших бактерій» в організмі людини. Це відбувається, як правило, після інтенсивної антибіотикотерапії.
Погана особиста гігієна і неправильне використання миючих засобів. Мило і гель для душу низької якості може подразнювати пеніс і стимулювати грибкове розмноження.
СНІД або імуносупресія. В обох випадках імунна система слабка і її діяльність неефективна. Ця слабкість дозволяє патогенам легше розмножуватися і знижує шанси на одужання.
Більш схильні до кандидозу люди з надмірною масою тіла. Складки шкіри, утворені рулонами жиру, є ідеальним середовищем для розмноження грибка кандида.
Після статевого акту з хворою людиною цілком можливе інфікування.
У ЖІНОК
Для того, щоб із відносно «мирних» мікроорганізмів розрослася ціла войовнича армія, необхідні певні сприятливі для хвороби фактори. По-перше, це зниження загального імунітету. Пусковим механізмом для цього може бути, наприклад, перенесений стрес.
По-друге, тривалий прийом антибіотиків, кортикостероїдів, цитостатичних препаратів. По-третє, ендокринні захворювання та зловживання багатою на вуглеводи їжею. Крім того, до «жіночих» факторів ризику можна віднести вагітність та тривале носіння ВМС.
У жінок здебільшого діагностують кандидоз зовнішніх статевих органів і запалення піхви. Хворі скаржаться на свербіж, печію, болючі відчуття під час статевого акту. У жінок з’являються виділення з піхви сирної консистенції.
Нерідко жінка, виявивши в себе такі виділення, самостійно ставить собі діагноз і біжить в аптеку по свічки з реклами про козу, а не до гінеколога. Але ще не факт, що у неї кандидоз. Це може бути і хламідіоз або гарднерельоз. Тому краще не мудрувати, а йти до спеціаліста. Лікар призначить необхідні аналізи, які й допоможуть визначитися з найбільш ефективним методом лікування.
При легкому перебігу захворювання буває достатньо місцевого лікування (вагінальні свічки, таблетки, креми), при більш серйозному – пероральні препарати. Кандидоз вагітних лікується тільки місцевими препаратами під наглядом лікаря.
Профілактика. Перегляньте свій раціон. У ньому має бути більше здорової їжі (фрукти, овочі, кисломолочні продукти) і менше рафінованої. Надлишок цукру у вашому щоденному меню створює сприятливе середовище для росту дріжджоподібних грибків.
Носіть білизну з натуральних «дихаючих» тканин, які забезпечують приток повітря до шкіри. Не перестарайтеся зі спринцюваннями, щоб не «вимити» усю здорову мікрофлору. Уникайте випадкових статевих зв’язків і користуйтеся презервативами.
У ЧОЛОВІКІВ
Кандидоз у чоловіків викликає той же патоген, що й жінок, – це грибок Candida Albicans. Однак у ділянці статевих органів ця грибкова інфекція викликає різні прояви. Кандидоз у чоловіків веде до баланіту (запалення головки статевого члена): внутрішній листок крайньої плоті стає яскраво-червоним, набряклим, шкіра головки члена покривається білим нальотом з неприємним запахом.
Ознаками баланіту є також подразнення і свербіж, фімоз (звуження крайньої плоті), біль і кровотеча під час сечовипускання, біль при статевому акті. Коли грибок вражає шкіру, виникає свербляче висипання і червоні плями у ділянках, де є дві різні поверхні шкіри, які контактують між собою. Наприклад, пахвові западини, між пальцями, у складках жиру і шкіри у ділянках між геніталіями і анусом.
Якщо грибок вражає ротову порожнину, то у цьому разі йдеться про кандидоз слизової оболонки рота. Пацієнт з кандидозом порожнини рота може скаржитися на утруднене ковтання і несприйняття смаку.
Люди з ослабленою імунною системою, хворі на діабет і ті, хто приймає імунодепресанти, мають високий ризик розвитку інвазивного кандидозу. Захворювання виникає, коли грибок кандида поширюється в крові пацієнта.
Для лікування кандидозу використовують протигрибкові препарати. При молочниці ротової порожнини та шкіри – похідні імідазолу. Для лікування баланіту необхідний більш потужний засіб, такий як флуконазол.
Профілактика. Не використовуйте миючі засоби, що подразнюють шкіру і слизові оболонки. Ретельно витирайте інтимні частини тіла після кожного душу або ванни. Зверніть увагу на свою вагу. Якщо ви страждаєте від деяких захворювань (діабет, СНІД, імуносупресія і т.п.), проявляйте максимальну турботу про особисту гігієну й уникайте інтимних стосунків з людьми, інфікованими кандидою. Використовуйте презервативи, особливо якщо партнер інфікований.
Медичний центр “Боголюби” розташований за адресою Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б.
Тел.: 0332 20 07 02, 099 44 55 404, 067 851 79 38.
e-mail: [email protected]
Сайт: www.bogolybu.com.ua