Сьогодні 39% італійців вважають піцу «Маргарита» кулінарним символом своєї країни. Крім того, це найпопулярніший сорт піци у світі, особливо в США, де споживають піци навіть більше, ніж в самій Італії (кожен американець упродовж року з’їдає в середньому 13 кг піци!). А зробила цю страву такою популярною сама королева Італії.
Давним-давно придумали легку, швидку і смачну страву: на шматочок тіста круглої форми клали начинку, а потім його запікали в печі. Такою була перша піца – їжа бідняків. Улюбленою стравою багатіїв вона стала лише наприкінці XIX століття.
1889 року король Умберто І і королева Маргарита Савойська, перебуваючи в Неаполі, захотіли скуштувати на обід щось просте, народне. Королева попросила придворного кухаря приготувати піцу. Він дуже здивувався: йому, фахівцю із приготування делікатесів, замовили їжу бідняків. Їсти піцу вважалося серед знаті поганим тоном. Але як відмовиш королеві? Довелося виконувати її примху!
Оскільки придворний кухар не вмів готувати піцу, він покликав на допомогу місцевого пекаря Рафаеля Еспозіто. Разом вони приготували три піци з різною начинкою. Дві були приготовлені за традиційними рецептами, а третю піцу Еспозіто зробив з начинкою у кольорах італійського прапора: використав червоні томати, зелений базилік і білу моцарелу. Королеві найбільше сподобалася саме третя піца: кольори прапора символізували патріотизм простих італійців, і це її вразило. Смак цієї піци підкорив усю королівську сім’ю, тому страва була удостоєна імені королеви.
Можна сказати, що саме завдяки королеві Італії світ дізнався про піцу. Маргарита зробила піцу стравою не тільки бідних верств населення Італії, а й відкрила її для багатіїв. Нині в Італії існує більше двох тисяч різновидів піци. Але в кожній піцерії готують «Маргариту» із класичних складників: тіста, помідорів, сиру (моцарели), оливкової олії і базиліку.
Сьогодні «Маргариту» полюбляють навіть ті, хто рахує калорії і дотримується суворої дієти. 100 г піци містить близько 200 ккал, а це не перевищує 10% денної норми. Професійні дієтологи часто розробляють програми схуднення і раціонального харчування з урахуванням піци «Маргарита». Вони наголошують на тому, що піцу треба їсти один раз на тиждень, і італійці чітко дотримуються цієї рекомендації!
Історична довідка
Маргарита Савойська народилася 20 листопада 1851 року у Турині в аристократичній родині. У 17 років вона вийшла заміж за свого кузена Умберто, спадкоємця трону. Через десять років, коли помер король Віктор Еммануїл Другий, Умберто став королем, а Маргарита королевою.
Уже в перший рік правління на Умберто було здійснено перший замах. Третій замах, у липні 1900 року, зробив королеву Маргариту вдовою. Вона пережила свого чоловіка на 26 років.
Єдиний син королеви Маргарити, король Віктор Еммануїл Третій, був пристрасним колекціонером автомобілів. Уже до 1903 року в королівському автопарку їх було дванадцять. Захоплення сина припало до душі й королеві: вона із задоволенням роз’їжджала Європою у гігантському спеціально для неї сконструйованому білому лімузині, де були місця для семи осіб та до 400 кг вантажу. Маргарита померла 4 січня 1926 року у віці 75 років.