Лікар: “Симптоми інсульту повинні знати всі, починаючи з дітей дошкільного віку”

За статистикою, лише 10% людей, які мали інсульт, повертається до повноцінного життя. У групі ризику не тільки літні люди: дедалі частіше інсульт трапляється у молоді. Тому його перші симптоми повинен знати кожен. Коли ми бачимо ці симптоми - час уже пішов, і важлива кожна секунда!

За статистикою, щороку в Україні інсульт трапляється у 120-150 тисяч людей. Лише 10% з них повертається до повноцінного життя. І дедалі частіше інсульти у молоді. Про те, чим небезпечна ця хвороба, хто перебуває у групі ризику, а також про перші симптоми інсульту і як надати першу допомогу людині, розповіла лікарка вищої кваліфікаційної категорії.

– Поясніть, що таке інсульт, адже багато людей плутає поняття інсульту та інфаркту.

– Інсульт – це раптове порушення кровопостачання ділянки головного мозку, яке спричиняє втрату відповідної функції цієї ділянки мозку. Ми поділяємо всі інсульти на два великі типи:

  1. ішемічні інсульти,
  2. крововиливи.

Ішемічний інсульт – це коли відбувається порушення кровопостачання судини в тканині головного мозку внаслідок закупорювання цієї судини – або атеросклеротичною бляшкою або згустком крові, що утворився в результаті порушення функцій крові, або емболом – тромбом із порожнини серця. Є ряд захворювань серця, які ведуть до утворення тромботичних мас і, відповідно, ці тромби можуть потім потрапляти у велику судину, припиняючи кровообіг у ділянці мозку. Ця ділянка перестає працювати, втрачає свою функцію. Це ішемічний інсульт.

Другий тип інсульту – крововилив, коли відбувається розрив судини і кров виливається або у тканину мозку, або навколо мозку під оболонки – субарахноїдальний крововилив, або у шлуночки, всередину головного мозку. Відповідно, лікувальна тактика, прогноз та профілактика дещо відрізнятимуться при цих двох типах.

Розрив судини може відбутися внаслідок таких факторів ризику: високого тиску, вроджених аномалій судин — це аневризми, артеріовенозні моль формації, коли нормальна спочатку стінка судини за певних обставин або вроджених чи набутих витончується, випинає, стає менш еластичною і може під впливом тиску крові, інших факторів легко розриватися.

– Хто більше у зоні ризику – молодь, люди старшого віку?

– Звичайно, вік є фактором і одним із факторів ризику виникнення будь-якого типу інсульту. Чим старший пацієнт, тим швидше він матиме інсульт.

Останнім часом інсульт молодшає. Ми мали практику і в своєму відділенні і ішемічних і крововиливів у 30-річних пацієнтів, трапляються інсульти навіть у дітей, то проблема загальна і не можна думати, що я 30-40 років і мене це не стосується, мене це може не зачепити.

На жаль, світова статистика така, що кожна четверта людина, якій виповнилося 25 років, протягом наступних років життя матиме інсульт, чи переживе її. У країнах Східної Європи, Південної та Центральної Європи, до яких ми належимо, ця статистика є ще сумнішою. Кожна третя людина у віці 25+ матиме інсульт, який вона переживе чи не переживе.

– Яку роль відіграє стать?

– Чоловіча стать — теж один із балів у додаткових факторах ризику, але стверджувати, що жінки не матимуть інсульту, неправильно. Ми все одно все у зоні ризику.

– Що каже статистика?

– Статистика дуже сумна. За даними МОЗ останніх років, в Україні щороку інсульт має 120-150 тисяч людей. Лише 10% цих пацієнтів повертаються до повноцінного життя. Дуже велика летальність. Зокрема лікарняна летальність за умов добрих стаціонарів, якщо цей крововилив може досягати 30-40%. Летальність при ішемічних інсультах – 15-18% у добрих українських стаціонарах. Тому це дуже важливо, дуже поширено і, на жаль, з важким виходом, ось у чому ще проблема наших пацієнтів. Ми повинні зробити все, щоб не допустити і зробити все у гострий період, щоб потім мати найкращий вихід, не тих 10%, які повертаються до повноцінного життя. Хотілося б, щоб це була значно більша кількість людей.

Ознаки мікроінсульту. На що слід звернути в першу чергу, щоб не допустити ускладнень

Ці симптоми має знати кожен!

– Які симптоми інсульту? Це важливо знати, щоб не згаяти ні часу.

– Якщо ми говоримо про симптоми інсульту, то їх, на мою думку, повинні знати всі, починаючи від дітей дошкільного віку. Є навчальні програми в Європі, а тепер і в Україні для дітей, щоб вони могли розпізнати симптоми хвороби у своїх родичів, бабусі, дідуся, коли вдома немає мами з татом, які працюють. Тим більше якщо ми говоримо про доросле свідоме населення.

Основні симптоми інсульту, які повинні вас насторожити та змусити далі діяти вкрай швидко:

  • якщо ми спостерігаємо утруднену мову, нерозбірливу вимову, як у п’яної людини, людина не може висловитися, не може підібрати відповідне слово, неадекватно відповідає;
  • якщо є раптова втрата зору на одне або обидва ока, двоїння, випадання якогось поля зору, пацієнт не бачить праворуч, ліворуч – симптом інсульту гострий, раптовий;
  • якщо у пацієнта раптово виникає запаморочення, порушення координації, його хитає, несе у якийсь бік — гострий симптом інсульту;
  • якщо ми бачимо перекошене обличчя, опущення губи, людина не може посміхнутися, посміхається криво, чого не було до того — гострий симптом інсульту;
  • якщо пацієнт не володіє кінцівками, не може підняти руку, якщо щось випадає з руки — гострий симптом інсульту.

Якщо ми бачимо хоч один із цих симптомів, то підозрюємо, що пацієнт може мати інсульт, і це вже ситуація гостра, ургентна. Коли ми бачимо ці симптоми, час уже пішов, і важлива кожна секунда! Тому що в усьому світі прийнято, що таке поняття, як терапевтичне вікно в лікуванні інсульту.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook