Місто Хуст є центром Хустської міської територіальної громади та одним із найстаріших і найкрасивіших міст не тільки на Закарпатті, але й в Україні на споконвічно етнічній українській території. Оточене невеликими хребтами вулканічних Карпат, омите водами двох легендарних річок – Тиса та Ріка.
Хуст – місто старовинне, і буремна історія його сягає у глибину віків. Про це свідчать сиві руїни на Замковій горі. Вже в ІХ-Х століттях на Хустській Замковій горі існувало слов’янське чи давноруське городище. Славна історія Хуста нараховує майже 1000 років, а його знаменитою візиткою є овіяні легендами руїни Хустського замку-фортеці – пам’ятки архітектури та містобудування ХІ-ХУ ст. За давньою легендою, під руїнами замку похована дочка Ярослава Мудрого Анастасія, яка була дружиною угорського короля.
Що подивитися у місті Хусті?
На території Хустської міської територіальної громади розташовано в місті Хуст сім культових споруд:
- Костел Святої Єлизавети (1380 року),
- Греко-католицький Свято-Вознесенський собор (1747 року),
- Римо-католицький костел Святої Анни (1802 року),
- Синагога (1872 року),
- Православний Свято-Благовіщенський храм (1929 року),
- Православний кафедральнийй Собор святих Кирила та Мефодія (будівництво розпочато в 1991 році),
- Греко-католицька церква Преображення Господнього (2011 року)
Також є п’ять унікальних пам’яток дерев’яної архітектури ХVІІ-ХVІІІ ст. в селах:
- Данилово (церква святого Миколи Чудотворця, 1779р.)
- Крайниково (Михайлівська церква і дзвіниця, 1666 – 1668 рр.)
- Олександрівка (церква святої Параскевії, 1751 р.)
- Сокирниця (церква святого Миколи Чудотворця, 1703 р.)
- Стеблівка (церква Різдва Пресвятої Богородиці. XVI ст., перебудована у 1794 р. Відреставрована після пожежі від удару блискавки в серпні 1994 року.
Церкви внесені до Державного реєстру і знаходяться під охороною держави.
Куди поїхати на вихідні: найбільш колоритні села в Карпатах
На території Хустської міської територіальної громади розташовані чотири народні музеї, зокрема:
- Хустський краєзнавчий музей;
- історико-краєзнавчий музей, село Данилово «Хата бабки Павліни»;
- історико-краєзнавчий музей, село Липовець « В гостях у мого діда»;
- етнографічний музей, село Нанково «Світлиця», виставковий зал народного творчого об’єднання «Митець Верховини», Хустська міська картинна галерея та Закарпатський обласний театр драми та комедії.
На території громади діють чотири маршрути активного туризму, а саме:
- «Долина нарцисів» Карпатський біосферний заповідник;
- Руїни «Хустського замку»;
- «Архітектурні пам’ятки міста» (Чеське містечко побудоване в 20-30-их роках, що включає в себе будівлі Хустської спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів №1 ім. Августина Волошина, Поліклінічного відділення Хустської ЦРЛ, Хустського ліцею сфери послуг №4, комплекс житлових будинків та культові споруди міста);
- «Дорогами Карпатської України» (будівлі пов’язані з подіями Карпатської України, могила Січових стрільців на Замковій горі, красне Поле).
Куди поїхати на вихідні: 10 місць в Карпатах, які ви маєте побачити
Що скуштувати у Хусті та поблизу?
Дегустаційні зали, виробники натуральної (крафтової) продукції:
ОСГ «Бараново»
Підприємство пропонує 15 видів молочної продукції та чотири різновиди ковбас власного виробництва. Деякі з виробів дійсно унікальні, адже виготовляються за особливою рецептурою, якої немає в жодній сироварні України. Кефір з овечого молока, овече масло та питне молоко, сир твердий «Ґрунь» та м’який «Ріка», а ще вурда та бринза.
Таке різноманіття смаків припаде до душі любителям смачного і корисного, а найголовніше – якісного продукту. Останньому на господарстві приділяється велика увага. Тому й у виробництві використовують лише натуральне молоко без будь-яких консервантів і домішок, а також органічні закваски та ферменти італійського й французького походження.
Юрій Лепей називає господарство маленькою родинною фермою. Хоч об’єми виробництва й справді відносно невеликі (поголів’я складає 500 овець, з яких щодня дають молоко майже триста), проте результати роботи цієї родинної справи заслуговують не просто уваги, а ще й великої поваги.
Селянське господарство «Бараново» не лише забезпечує закарпатців смачними й унікальними продуктами, а й максимально зберігає традиції закарпатського сироробства. Розвиває унікальне підприємство і туристичний потенціал нашого краю, адже для всіх охочих спробувати неповторні смаколики діє дегустаційна зала.
Селиська сироварня
Тут виготовляють три сорти сиру: напівтвердий «Селиський» з виразним запахом, м’який солодкувато-пряний «Хуст» та напівтвердий «Нарцис Карпат» з гіркувато-пряним смаком. Увесь процес перетворення молока на сир може простежити кожен охочий, що завітає до Нижнього Селища. За келихом вина під час годинної дегустації вам розкажуть про те, як правильно вживати сири, як поєднувати їх з виноградними винами, пивом, десертами та кавою.
Равликова ферма
- равлики по-бургундськи – з додаванням томатів та часнику;
- равлики «шафрано» – з шафраном та іншими травами;
- по-закарпатськи – з селиським сиром.
Соки прямого віджиму «Лонго Май»
Тут вам запропонують унікальний продукт – соки прямого віджиму з яблук та овочів, виготовлений в селі Нижнє Селище в кооперативі Лонго Май: яблучний, яблучно-морквяний, яблучно-буряковий, яблучно-селерний . Процес виробництва: зібрані вручну яблука сорту «Феркованя», що з давніх-давен ростуть в кожному садку нашого регіону, одразу ретельно миються та пресуються, що забезпечує гарантію відсутності появи грибка на фруктах. Овочі чистяться вручну і поєднуючись з яблуками теж механічно віджимаються. Готовий сік пропускається через пастеризатор, де нагріваючись до 75 градусів потрапляє в скляну пляшку і закорковується. Таким чином, ми максимально зберігаємо всі вітаміни і поживні елементи без додавання жодного побічного продукту для того, щоб кожна людина отримала користь від нашого соку.
Еко-ферма «Зелений гай»
Засновник ферми, Орест Дель Соль, француз, вже багато років є членом європейської асоціації кооперативів «Лонго Май». Організація представляє мережу сільськогосподарських комун по всій Європі – кооперативи є у Франції, Швейцарії, Австрії та Німеччині. Ферма, у місцині Зелений Гай, околиці села Нижнє Селище, заснована у 2006 році. Наразі на фермі розводять корів, свиней та кози. Серед продукції виготовляють сири, ковбаси, сік, грибна аджика, паштети.
Ранчо «Хайленд»
Равлики із сиром та зеленю – гастрономічна насолода на Хустщині. Тут працює ферма на території близько дев’яти гектарів. Вона приваблює туристів і цікавими тваринами, які зустріти на території України – рідкість. Крім того, тут можете продегустувати равлики, сири, настоянки та вино, зробити гарні фото та насолодитись неймовірною красою закарпатської природи.
Що варто побачити і відвідати у Хусті та поблизу?
Туристичні атракції на території Хустської міської територіальної громади:
Лозоплетіння
Оленяча ферма
Один із найвідоміших туристичних об’єктів Хустської територіальної громади є єдина в Україні ферма плямистих оленів між селами Іза та Липча Хустського району Закарпаття, недалеко від Хуста. Численні українські туристи та гості із-за кордону приїжджають на оленячу ферму аби помилуватися струнконогими красенями, які можуть прогнозувати погоду. Рідкісні олені з’явились на фермі ще у радянські часи – 1987 року. Історична батьківщина плямистих оленів – Приморський край. Гелікоптером їх доправили сюди аж із Калінінградської області. Сьогодні хустська оленяча ферма налічує більше 300 оленів, які живуть на 57 гектарах пасовища, лісу і 5 штучних ставків.
«Колиба опришків»
Сравжня автентична театралізована вистава, Вечорниці в «Колибі опришків» – відбуваються в селі Нижньому Селищі на Хустщині. Цей невеликий населений пункт славиться не лише своєю сироварнею, де виробляють карпатські еко-сири, а й має захоплююче опришківське минуле! Саме Нижнє Селище було центром закарпатських «робін гудів» – опришків – народних повстанців, які відстоювали рівноправність і справедливість. Окрім цікавої розважальної програми тут можна скуштувати смачні закарпатські страви, послухати автентичної музики та зробити дуже цікаві фото.
«Красне поле»
Буйволина ферма
У списку пам’яток Закарпаття з’явилося ще одне місце, де наполегливо рекомендують побувати туристам, – ферма буйволів у Стеблівці під Хустом. Тут можна побачити тварин, котрі споконвіку жили в цьому регіоні. 29-річний громадянин Німеччини з нареченою-українкою організували в Закарпатті «станцію порятунку» тварин, що зникають. Тут мешкає найбільше стадо буйволів в Україні, кілька нащадків карпатських коней тарпанів і напівдикі свині.
Липовецьке озеро
Озеро в Українських Карпатах, гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташоване в межах Хустського району Закарпатської області, біля села Липовець, що на північний захід від міста Хуст. Липовецьке озеро ще в народі називають «Морське око».
Соляна криниця в селі Олександрівка
«Долина нарцисів»
Заповідний масив, що розташований в урочищі Кіреші, за 4 км на схід від міста Хуст Закарпатської області. З 1992 року — у складі Карпатського біосферного заповідника, що входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
Хустський замок
Костел святої Єлизавети
Хустська синагога
Культова єврейська споруда в українському місті Хуст, побудована в 1878 р. Всередині являє собою типову будівлю синагоги, три нефи. Всередині має дев’ять куполів. Одна з небагатьох діючих синагог в Україні, єдина синагога в Закарпатті. Вона також зберегла початковий інтер’єр і розпис стін. Хустська синагога завжди використовувалася громадою, і не була закрита за часів Радянського Союзу. Працює також єврейська школа.
Страусина ферма
Які естивалі у Хусті відвідати?
На території Хустської міської громади проводяться фестивалі:
- Міськрайонний колядницький фестиваль «Вертеп» – Фестиваль-огляд колядницьких гуртів і вертепів (січень);
- Відкритий обласний фестиваль стрілецької та патріотичної пісні «Красне поле» (березень);
- Відкритий поетичний фестиваль «Яблуневий цвіт» – поетичний фестиваль молодих поетів та бардів (квітень);
- Відкритий фестиваль сучасної та народної пісні «Веселка над Тисою» (травень);
- Відкритий обласний фестиваль осіб з інвалідністю «Долина нарцисів» (травень);
- Культурно-масовий захід представників угорської громади міста і області «День Бетлена» (на честь короля Трансільванії Габора Бетлена) – ярмарок солодощів, напоїв, приправ, приготування національних угорських страв з дегустацією, майстер-клас з виго-товлення сувенірів та різних ручних виробів, театралізоване дійство, концертна програма (жовтень);
- Відкритий фестиваль-ярмарок меду і вина «Срібні джерела»;
- Фестиваль-ярмарок меду, вина, сиру, солодощів та сувенірної продукції, святковий концерт (жовтень);
- Фольклорне свято «Салдобошський танець» село Стеблівка (січень);
- Фольклорне свято «Береза» село Бороняво (на Томину неділю (тиждень після Пасхи);
- Фестиваль «Селиська співанка» село Н.Селище (липень);
- Фестиваль умільців лозоплетіння село Іза (вересень).
Авторка – Діана Костюк