За статистикою, кожна друга дитина має відхилення у розвитку стопи. У процесі формування дитячих стоп і їхньої адаптації до прямого ходіння може виникнути вальгусна або варусна постановка стоп.
При вальгусній постановці стоп колінні суглоби зміщені один до одного, внаслідок чого ноги мають х-подібну форму. У такому разі стопи розходяться, при ходьбі дитина спирається на внутрішній бік стопи. Із вальгусною постановкою стоп може бути пов’язане таке захворювання, як поздовжня плоскостопість.
У дорослої людини така плоскостопість виникає внаслідок травм, тривалої роботи в сидячому положенні, слабкості м’язів гомілки, при великій вазі тіла або при фізіологічному старінні, а також за відсутності тренувань м’язів у людей із сидячою професією. Вальгусну постановку стоп можна коригувати ортопедичними виробами. Це можуть бути устілки з п’яточним гніздом та поздовжнім супінатором, взуття із жорстким задником, поздовжнім супінатором та каблуком Томаса. Ці вироби призначає лікар-ортопед.
При варусній постановці стоп колінні суглоби зігнуті назовні й утворюють О-подібну форму ніг. Під час ходьби людина спирається на зовнішні склепіння стоп. Найчастіше вона трапляється в дітей у грудному віці, дітей із цукровим діабетом та дитячим церебральним паралічем, а також у результаті важких хвороб. Варусну постановку стоп можна коригувати спеціальними ортопедичними виробами. Це можуть бути тутори та спеціальне взуття.