Українці цінували цю рослину здавна, недарма калган називали козацьким женьшенем. Ботанічна назва рослини – перстач прямостоячий, а ще її називають п’ятипалом, або лапчаткою. П’ятипал змiцнює судини, покращує склад крові, знижує тиск, лiкує хвороби печiнки, серцево-судинної системи, травного тракту, зокрема й виразку, а також має антисептичнi властивостi, добре загоює рани.
Вiдвар iз кореня калгану застосовують при подагрi, ревматизмi, жовтяниці. У разі маткових захворювань та болісних місячних відвар тамує біль та зупиняє кровотечу. Його можна використати для полоскання горла при ангіні. Відвар можна приготувати так: 1 ст. ложку грубо потовченого кореневища калгану заварити протягом 5 хв у склянці окропу й упродовж кількох годин настоювати. Пити 3–5 разів на день по 1 ст. ложці перед їдою.
Настоянка калгану на горілці є чудовим жовчогінним і болетамувальним засобом, його застосовують у разі холециститу, ентероколіту, дисбактеріозу, бронхіту. Для приготування беруть 5 частин хорошої горілки чи 70% спирту, 1 частину висушеного коріння калгану. Настоюють у пляшці з темного скла 14 днів, щодня струшуючи пляшку. Приймають по 50 мл цієї настоянки, розведеної з водою раз на день перед сном. Цю настоянку можна вживати з профілактичною метою для підтримання сил.
У разі захворювань щитоподібної залози готують таку настоянку: 150–300 г коріння заливають 500 мл горілки, настоюють протягом місяця, проціджують, приймають по 30 крапель тричі на день за 15–20 хв до їди.
Для лікування зобу та інших захворювань щитоподібної залози Григорій Клепач радить використовувати перстач білий. Лiкувальний секрет цієї диво-рослини – елементарний йод, який дуже швидко i добре засвоює наш організм.
Тим, хто страждає від аденоми простати, народна медицина радить взяти у рівних частинах подрібнене коріння калгану, солодки і кропиви. 100 г суміші залити 0,5 л горілки, настояти в темному місці протягом місяця, періодично струшуючи, процідити. Приймати по 30 крапель тричі на день до їди, запиваючи відваром меліси.
на день до їди, запиваючи відваром меліси. Для лікування тріщин на губах, шкірі рук та ніг, можна приготувати мазь: 5 г дрібно порізаних кореневищ варити упродовж 5 хв у склянці несолоного масла, ще теплим процідити у баночку.