Король закохався
Зустріч Агнеси Сорель із королем організувала, хай як дивно, його теща. Вона часто влаштовувала фрейлін при дворі, а коли вони ставали коханками знатних вельмож, Іоланта отримувала потрібну інформацію і тримала все під своїм контролем. Впливати на короля з допомогою дочки у неї не виходило, і вона вигадала більш витончений спосіб – знайшла з цією метою йому коханку.
Карл VII, побачивши дівчину, одразу ж пішов на приступ, але вона від нього втекла. Король був захоплений не на жарт, і його наполегливість незабаром була винагороджена. Уже через кілька місяців усі при дворі говорили про те, що король закоханий.
Карл VII настільки втратив голову, що готовий був виконати будь-яке бажання Агнеси Сорель. Щоб довести серйозність своїх почуттів, він проголосив її офіційною фавориткою. Відтепер васали були зобов’язані віддавати їй королівські почесті, вона брала участь у політичному житті двору, королівський скарбник виплачував їй потрібні суми, а їхні з королем діти отримували родові титули Валуа.
У подарунок від короля Агнеса дістала замок Боті-сюр-Марн і титул Дами де Боті. Агнеса швидко звикла жити на широку ногу. Вона дозволяла собі сміливі на ті часи експерименти із зовнішністю. Шлейфи її суконь досягали п’яти метрів, священники називали їх «хвостами диявола». Вона почала носити діаманти, хоча доти їх носіння некоронованими особами було неприпустиме. Придворних шокували її екстравагантні сукні, що облягають фігуру, з асиметричним декольте, у якому повністю оголювалася одна грудь.
Як українська Анжеліка отримала у подарунок Софіївський парк
Стати подругою для коханки чоловіка
Королева була в гніві, але швидко змінила його на милість, вирішивши стати подругою для коханки чоловіка. Марія дарувала суперниці коштовності та вбрання, вони разом гуляли і їздили на полювання.
Зухвала поведінка фаворитки та її офіційний статус багатьох обурювали. Так, архієпископ дез Урсен вказував королю на марнотратство його коханки і її відверті наряди, він казав, що дами при дворі почали нагадувати «виставлених для продажу фарбованих ослиць». У відповідь Карл із викликом заявив: «Якщо у Прекрасної Дами будуть сукні, розшиті золотом, у неї буде гарний настрій. Якщо у неї буде гарний настрій, у мене теж буде гарний настрій. Якщо у мене буде гарний настрій, гарний настрій буде у всій Франції. Отже, у Франції є дуже нагальна потреба в прекрасних сукнях».
Агнеса не могла не помічати обурення на свою адресу, яке все зростало. Вона почала допомагати хворим і калікам, жертвувати убогим величезні суми. Постійна бідність, англійці, що господарювали на французьких землях, і бездіяльність короля викликали обурення народу.
І тоді Агнеса, не без впливу Іоланти, переконала Карла VII відновити війну проти англійців. Боязкуватому і слабовільному королю, якого в дитинстві мати прозвала «гусенятком», фаворитка змогла вселити думку про його хоробрість. Так Карл став Переможцем.
Переможне завершення Столітньої війни святкували вже без неї – Агнеса померла за три роки до цього. Карл був переконаний в тому, що його фаворитку отруїли, і він мав рацію. Проведена в наші дні експертиза підтвердила високий вміст ртуті в останках Агнеси. Можливо, це було ненавмисне отруєння – у ті часи ртуть додавали в косметику і лікарські препарати.
Хай там як, а Агнесу Сорель як зразок турботи про інтереси країни пізніше ставили за приклад усім впливовим фавориткам французьких королів.
Покохав, одружився і… наказав стратити: любов, яка змінила історію Англії
Авторка – Василина Іванова, з архіву газети “Сім’я і дім”