ПМС – передменструальний синдром – явище, з яким після тридцяти років має справу мало не кожна друга жінка, а після сорока – ще більше. Про те, як зменшити прояви ПМС, консультують лікарі Центру репродуктивної медицини «Боголюби».
Дорогі жінки, якщо вам здається, що ви – товста та негарна, чоловік нервує, діти дістали, хочеться рвати та метати або шкодувати себе наодинці з подушкою, радимо поглянути на календар. А чи не має бути тижнів через два у вас менструація? (ПМС може проявлятися за 2–14 днів до місячних).
Якщо так, то, імовірно, не життя у вас не вдалося, а ви просто маєте справу з банальним передменструальним синдромом.
Передменструальний синдром (ПМС) стосується мільйонів жінок у всьому світі. Протягом усього репродуктивного періоду більше 85% жіночого населення відчувають один або більше симптомів за кілька днів до або під час менструації.
У 2–10% з цих жінок ознаки ПМС настільки сильні, що здійснювати повсякденну діяльність стає неможливо. Під час ПМС жінки відчувають розлади настрою, дратівливість, головний біль, болючість молочних залоз, сильне збільшення ваги і затримку води.
Реальна причина цього, можна сказати, соціального явища, залишається невідомою, й існують різні теорії походження ПМС.
Існує гормональна теорія, що пояснює нелегкий стан жінки в другій фазі місячного циклу, гормональною перебудовою. У цей період справді існує сильна диспропорція між рівнями естрогену і прогестерону (гормонів, що виробляються яєчниками), які впливають на метаболізм серотоніну і пролактину.
Серотонін, у свою чергу, пов’язаний з нашим настроєм, а пролактин – причетний до болючого стану молочних залоз і т. п.
Виходячи з цього, протягом довгого часу були запропоновані різні методи лікування ПМС, зокрема протизаплідні таблетки, діуретики та відновники пролактину, які, однак, попри сприятливий вплив, мають багато побічних ефектів.
Тягне на солоденьке? Цьому є пояснення!
Одним із провідних симптомів передменструального синдрому є збільшення ваги. Ця функція пов’язана з різким збільшенням затримки води, але в деяких випадках посилюється підвищеним споживанням цукру, яке часто супроводжує цей період.
Згадайте, коли вас особливо «тягне» на цукерочку або шоколадку? А тепер погляньте на календар: друга фаза місячного циклу.
Ви почуваєтеся надувною кулькою?
Це відбувається через ослаблення і розтягування м’язів черевної стінки саме в період другої фази місячного циклу.
Іноді набрякають ноги.
Ця ситуація виникає через продукти метаболізму в тканинах, надлишок яких лімфатична система не може змити. Звідси й локалізований набряк.
Така ситуація виникає через збільшення секреції прогестерону протягом усього другого етапу циклу. Стінки судин особливо чутливі до цього гормону й у відповідь збільшують свою проникність. Прогестерон також впливає на гладку мускулатуру тіла. Звідси і здуття живота.
У деяких випадках спостерігаються запори.
Для запобігання подібних порушень слід змінити раціон під час першої фази місячного циклу. По-перше, протягом десяти днів, що передують початку менструації, рекомендується дієта з низьким вмістом солі, щоб уникнути тенденції до затримки в організмі води і здуття живота.
Тобто треба відмовитися від сосисок, сирів, копченого м’яса і риби, а також усіх хлібобулочних виробів. Але цього не достатньо!
Дієта з високим вмістом насичених жирів може уповільнити роботу лімфатичної системи, перевантажити її, що веде до «засмічення» лімфатичного дренажу.
Тому надзвичайно важливо вживати продукти з низьким вмістом жиру, їсти фрукти, овочі і бобові. Вони містять велику кількість лігнанів, які видаляють надлишок гормонів з обігу, відновлюючи гормональний баланс.
Крім того, фрукти й овочі завдяки вмісту великої кількості мінералів відновлюють гідро-сольовий баланс, збільшуючи діурез.
Інколи ситуація ускладнюється іншими захворюваннями.
Наприклад, проблемами з гормонами щитоподібної залози, які посилюють затримку води. У такому разі корисно підтримати щитовидку продуктами, багатими на селен, такими, як пшеничні висівки.
Наукові дослідження підтвердили, що споживання кальцію і магнію може значно полегшити симптоми ПМС. Ці елементи містять зародки пшениці, соєві боби, інжир, кукурудзу, яблука, волоські горіхи, мигдаль, рибу, персики, абрикоси.
Ще древні індуси зазначали, що у жінок буває «тиждень Калі», коли пані веде себе, як богиня-руйнівниця. Її зображували як жінку із чотирма руками в намисті з черепів, що тримає в руках відрубану чоловічу голову.
До речі, англійські адвокати у своїй практиці використовують той факт, що зміни фізіологічного характеру впливають на реакцію та поведінку. Так, Курт Бартол у своїй «Психології кримінальної поведінки» розповідає про те, що 62% засуджених жінок здійснили злочин під час ПМС, а ще 17% – у період менструації. Є про що задуматися, чи не так?
Медичний центр “Боголюби” розташований за адресою Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б.
Тел.: 0332 20 07 02, 099 44 55 404, 067 851 79 38.
e-mail: [email protected]
Сайт: www.bogolybu.com.ua