Чи знайоме вам відчуття, що ви постійно чогось чекаєте? Коли буде слушний час; коли стане “легше” – тоді і…; діти виростуть і тоді “заживемо”; “це не на часі – вже після перемоги” і тд. Начебто, щоб насолоджуватися життям, радіти, дозволяти собі що-небудь – для цього немає місця в “зараз” з різних причин. Усе це буде в безкінечному “завтра”.
Складається враження, що ми не живемо, а ніби постійно “готуємося жити”. А справжнє життя, з усім задоволенням та радістю, почнеться “потім”. Багато хто перебуває в цьому вічному очікуванні кращого часу для життя, а при цьому той самий час не зупиняється і не дає других шансів.
Що таке синдром відкладеного життя і чому він виникає?
Синдром відкладеного життя – психологічна установка, яка можливо несвідомо впливає на сприйняття людиною свого життя як “чернетки” для чогось більшого і важливого. Через неї людина вважає, що поки не живе, а тільки готується жити.
- Виховання: такі фрази батьків як: “ось виповниться тобі 18, тоді…”, “ось на канікулах і пограєш…”, “коли принесеш додому золоту медаль, тоді…”, “коли будуть свої гроші, тоді зможеш купити собі що хочеш…”, “це на свято, зараз не можна”. Загалом у цих фразах немає нічого поганого, але якщо вони лунають часто, можуть призвести до синдрому відкладеного життя.
- Занижена самооцінка: я ще не достатньо хороший/багатий/працював.
- Перфекціонізм: краще “ніколи” ідеально, ніж “сьогодні” погано. Або прагнення недосяжного ідеалу.
- Невміння планувати і ставити цілі: неправильне розміщення пріоритетів і бажання робити все й одразу.
Ознаки синдрому відкладеного життя
- схильність до накопичення;
- складність радіти сьогоденню;
- відкладає покупку/обновку тощо. на потім” *Вина за витр;
- відчуваєте вину за витрати на себе і для задоволення, а від покупки не отримуєте радості, знову ж таки через відчуття провини;
- злість і критика на адресу інших людей, які радіють життю, витрачають на себе гроші та почуваються щасливими.
Наслідки синдрому відклденого життя
- Жаль від втраченої можливості/часу/молодості.
- Складність у побудові здорових стосунків з іншими людьми.
- Втрата мотивації в житті.
Жити попри все: історія про маленьке диво від великої любові
Як позбутися синдрому відкладеного життя?
Насправді важливо зрозуміти, що найкращого шансу, можливості, часу не буде. Є сьогодні, і це сьогодні не повернеться. Кращого часу для тієї сукні – не буде. Кращого дня щоб змінити роботу – не буде. Кращого шансу поїхати на відпочинок – не буде, а ось жаль, що ви десять років все збираєтеся, але все ніяк – буде однозначно.
Почніть із думки, що сьогодні не пробний день, а цілий день вашого життя! Як ви бажаєте його провести і потім пам’ятати?
Складіть список, за якими втраченими можливостями ви шкодуєте. Прочитайте його і подумайте, чи ви задоволені вашими діями. Напишіть план ваших бажань, цілей, про все, що у вас було на “потім”, і вирішіть зробити ваше “потім” – “сьогодні”.
Авторка – психологиня Валерія Симон