Пишність і терміни цвітіння жоржин залежать не тільки від сорту квітів, але і від термінів посадки у відкритий ґрунт. Висаджувати жоржин у відкритий ґрунт потрібно не раніше, ніж земля прогріється до +11-15 градусів. Також необхідно враховувати температуру повітря – повинно бути досить тепло, без різких перепадів, без загрози нічних приморозків.
Коли висаджувати жоржини
Терміни посадки жоржин бульбами у відкритий ґрунт в кожному регіоні відрізняються залежно від метеорологічних умов і особливостей рельєфу. Навіть в межах одного населеного пункту прогрівання ґрунту навесні може бути нерівномірним. Наприклад, в низині ґрунт довше залишатиметься холодним, ніж на схилі пагорба з південного боку. Для висаджування бульб потрібна стабільно тепла погода, коли повністю мине загроза нічних заморозків. Інакше жоржини загинуть.
Оптимальний час для висаджування жоржин у відкритий ґрунт – друга-третя декада травня. Квіти можна висадити і на початку місяця, якщо весна була ранньою. Але в цьому випадку варто подбати про укриття, оскільки ще залишається ймовірність зворотних заморозків.
Кореневища необхідно промити теплою водою і обробити в дезинфікуючим розчином. Для його приготування знадобиться мідний купорос або перманганат калію (1 ч. л. / 10 л води). Занурити бульби, дати стекти воді і обсушити.
Перед посадкою у відритий ґрунт бульби необхідно проростити. Навесні в прогрітій землі зробити траншею глибиною 0,2 м і шириною 0,4 м. Покласти бульби жоржин заглиблення. Присипати ґрунтом, але не повністю — на поверхні повинна залишитися верхівка (близько 3 см). Прикрити грядку шматком плівки, зафіксувати її. Через 14-21 день, коли бульби проростуть, укриття на день знімати, а ввечері знову вкривати.
Пророщувати жоржини можна і в спеціальних контейнерах, встановивши їх в теплому приміщенні. У цьому випадку необхідно періодично обприскувати бульби з пульверизатора. Якщо пророщувати в ящиках (мисках, лотках і в іншій посуді), слід обов’язково зробити дренажні отвори: це допоможе уникнути застою вологи і загнивання кореневищ.
Що робити: на дно насипати шар субстрату. Можна використовувати кокосове волокно, тирсу, пісок або торф. Укласти бульби таким чином, щоб верхівка залишилася зовні. Поставити у світлому місці з температурою не нижче +18-20 градусів. Субстрат періодично зволожувати (не заливати!). Паростки з’являться через 1,5-2 тижні.
За кількістю бруньок, що утворилися визначають, скільки стебел утворюється в подальшому на бульбі. Безліч пагонів не означає, що кущ буде цвісти пишно і рясно. Скоріше навпаки. Численні пагони конкурують один з одним за живлення і воду, тісняться, що призводить до гіршого цвітіння.
Тому кореневища, на яких утворилося більше 3-5 бруньок, рекомендується поділити, залишаючи на кожній частині по 1-2 бруньки. Не варто ігнорувати цей важливий момент, інакше кущі вийдуть неакуратними і загущеними, що істотно зіпсує їх зовнішній вигляд. До того ж, розподіл активізує захисні сили кореневища і сприяє омолодженню куща.
Розрізаючи бульбу, необхідно стежити, щоб збереглися кореневі шийки. Багато недосвідчених квітникарів робить грубу помилку, обрізаючи частину бульби з нижньою ділянкою головного пагона і корінцями, висаджуючи їх в ґрунт тільки ці частини. В такому випадку появи паростків очікувати не варто. Справа в тому, що бруньки утворюються тільки в верхній частині, там, де знаходиться коренева шийка.
Як висаджувати жоржини
Передовсім слід визначитися з місцем висаджування рослини. Для всіх сортів і гібридів, що розрізняються габаритами, формою пелюсток і бутонів, існують єдині правила, недотримання яких може призвести до несприятливих наслідків. Наприклад, кущ, висаджений на відкритому місці, доступному для сильних вітрів, або в тіні буде погано розвиватися і не зможе порадувати повноцінним цвітінням.
- Вибір ділянки. Ділянка для висаджування жоржин повинна бути добре освітленою і максимально захищеною від сильних вітрів. Добре, якщо поруч ростуть декоративні кущі з пишною розлогою кроною. Непоганим захистом стане глухий паркан або стіна будівлі.
- Підготовка ґрунт. Перед посадкою бульб у відкритий ґрунт його необхідно перевірити на кислотність. Для жоржин найкраще підходить ґрунт з нейтральним показником, допускаються невеликі відхилення в бік підвищення лужності або кислотності. Якщо лужність занадто висока, в ґрунт додають торф. Для зниження кислотності використовують деревний попіл. Кожної весни місце посадки рекомендується міняти — це допоможе уникнути ураження рослин різними захворюваннями. На одному і тому ж місці кущі можуть успішно рости і розвиватися з інтервалом не менше трьох років. Поблизу кущів не рекомендується висаджувати родинні культури однойменного сімейства.
- Етапи висаджування бульб жоржин.
Визначившись з місцем та підготувавши ґрунт, приступають безпосередньо до посадки бульб. Спочатку необхідно викопати ямки з інтервалом 0,3-0,8 м. Відстань визначається сортом, тобто граничними розмірами дорослого куща. Високорослі гібриди, як правило, висаджують на відстані 0,7-0,8 м один від одного, низькорослі — 0,3-0,5 м. Ширина міжрядь — 1 м.
- Біля заглиблень встановлюють опору, яку в подальшому використовують для підв’язування куща.
- На дно лунки насипають перегній (кілька лопат), додають жменю деревного попелу. Суміш проливають слабким розчином перманганату калію).
- Лунки для бульб викопують ближче до встановлених кілків. При цьому кореневу шийку заглиблюють на 5-6 см, насипають зверху шар ґрунту і поливають.
- У перші кілька днів після висаджування рослини необхідно щодня зволожувати ґрунт.
- Коли стебла витягнуться, їх слід підв’язати.
- Ґрунт в пристовбурних кругах мульчують. В якості мульчі можна використовувати торф або тирсу.