Чай і кава нерідко використовуються квітникарями в якості добрив, розпушувачів грунту і дренажу. Але при цьому варто розуміти, що від них може бути не тільки користь, але і шкоду.
З спитий чайної заварки (чайного листа), неміцно завареного чаю або з кавової гущі може вийти відмінне органічне добриво. Залишки заварки , що залишилися в чашці після чаювання, можна сміливо підсипати в грунт до домашніх рослинам. Поступово перегниваючи, чайний лист перетвориться на якісну листову землю, яка буде збагачувати субстрат органічними речовинами, азотом і фосфором. Це йде на користь рослинам: листя стає насиченого зеленого кольору, прискорюється зростання, збільшується утворення бутонів.
Крім заварки відмінним добривом є і теплий неміцний чай , яким можна поливати рослину. Тільки він обов’язково повинен бути свіжозавареним і без цукру. Такі підгодівлі можна здійснювати 1 раз на тиждень.
Ще одне домашнє добриво – кавова гуща. У її складі міститься до 2% азоту, а також калій, магній, кальцій. За своїм азотному складом кавова гуща прирівнюється до скошеної траві. Відповідно, вона призводить до прискорення зростання того рослини, яка підгодовують таким способом. Оскільки кавова гуща трохи підкисляє ґрунт, кавове добриво особливо корисно для троянд, гибискусов, папоротей, бегоній, гарденій та інших рослин, що віддають перевагу субстрат з кислою або слабокислою реакцією.
Заварка чаю і кавова гуща як розпушувачі
Чайний лист і залишки кави можна використовувати не тільки як підгодівлі, але і як розпушують ґрунт речовини. Якщо їх вносити правильно, то субстрат в горщику з часом стане легшим і повітропроникним. Коріння рослин в такому грунті рясно насичуються вологою, поживними речовинами і киснем. Оздоровлення коренів призводить до оздоровлення рослини в цілому. Заварку і кавову гущу найкраще додавати під час посадки рослини. Досить внести жменю розпушувача на 1 л землі, щоб вийшов пухкий і якісний субстрат.
Чайний дренаж
Щоб поліпшити відведення вологи з горщика, поверх традиційного дренажу з керамзиту або керамічних черепків іноді викладають використані чайні пакетики в 1-2 шари. Завдяки корисним речовинам, що містяться в чаї, така додаткова прошарок сприяє поліпшенню якості ґрунту.
Помилки при використанні чаю та кави для рослин
Незважаючи на всі позитивні якості чаю та кави, неправильне їх використання може нашкодити рослині.
Помилка №1. Внесення чаю та кави на поверхню грунту без розпушування
У цьому випадку на верхньому шарі субстрату можуть з’явитися цвіль і мох. Нерідко над горщиками починають витися полчища мошок (грибних комариків), для яких органічні залишки -відмінна живильне середовище. Щоб уникнути цих неприємностей, заварку і кавову гущу потрібно вкопувати в грунт хоча б на 1-2 см вглиб.
Помилка №2. Відсутність контролю за вологістю ґрунту
Багато квітникарі, додавши в грунт заварку або кавову гущу, продовжують поливати свої рослини за колишньою схемою. Це неправильно. Чайний лист і кава вбирають вологу і довго не просихають. Частий полив в такому випадку призводить до закисання грунту і загнивання коренів домашніх квітів. Тому, перш ніж поливати рослини з такими органічними добривами як чай і каву, потрібно обов’язково проконтролювати ступінь вологості грунту. Полив слід проводити тільки після висихання верхнього шару грунту на 1-2 см.