Дім Садиба

Чи вигідно встановлювати автономну електростанцію для будинку або офісу?

Через подорожчання електрики за останні роки багато українців прагне використовувати альтернативні джерела енергії, зокрема, енергію сонця. Вважається, що установка сонячних батарей є чудовою інвестицією.

Системи недорогі, екологічні та автономні. На перший погляд здається, що про перебої з електрикою та рахунки можна забути. Але на жаль, поки в Україні опалення від сонячних панелей, як і бажання відмовитися від міської мережі, є все ж нерентабельним.

Важливість використання автономних електростанцій

Якісна сонячна електростанція — недешеве обладнання. Для необхідної потужності потрібно безліч панелей та акумуляторів. Але в важкодоступних районах країни, де потрібен постійний підвіз дизельного палива чи технічне обслуговування генераторів, рішення облаштувати автономну електростанцію на сонячних батареях є більш вигідним та має термін окупності 2-3 роки.

З одного боку, електростанція на фотоелементах не вимагає особливого обслуговування, але 1-2 рази на рік все-таки необхідно витирати пил та зчищати сніг. До того ж при щоденній експлуатації автономної системи у акумуляторів знижується термін служби до 3-4 років, оскільки він вимірюється кількістю циклів заряду-розряду. Це означає, що витрачати кошти на заміну АКБ все ж таки доведеться.

Інший варіант можливого встановлення сонячних панелей для економії електрики — мережева сонячна електростанція без акумуляторів. Вона дозволяє заміщати електрику з міської мережі в денний час доби. Така система окупається за 5-10 років (залежно від вартості електроенергії). Основна перевага — модульність системи (можна ставити паралельно кілька станцій), яка дає можливість подальшого розширення без заміни вже встановленого обладнання. При цьому термін експлуатації становить 35-40 років без спеціального технічного обслуговування.

Також якщо в будинку або офісі часто відключають електрику, можна використовувати гібридну сонячну електростанцію, яка об’єднує в собі безперебійну систему (заміна генератора) та мережеву для економії електрики.

Чи вигідно використовувати сонячні батареї?

Встановлюючи сонячні батареї, власник будинку або офісу передбачає, що відразу ж почне економити на освітленні. Це правда, але тільки при установці мережевої сонячної електростанції без використання акумуляторів. Максимальну ефективність дана установка принесе в тому випадку, якщо більшістю днів у році будуть сонячними. У зимовий час в Україні кількість сонячних днів сильно зменшується, і на всі потреби вироблюваної енергії не вистачить, тому і використовуються мережеві моделі станції.

Як вибрати автономну систему?

Перед покупкою сонячної електростанції враховуйте наступні параметри:

  • добове споживання підключаються електроприладів;
  • місце встановлення сонячних панелей (орієнтація на південь, оптимальний кут нахилу, відсутність тіні на панелях);
  • місце установки АКБ (повинні знаходитися в приміщенні при плюсовій температурі, але не вище +25 градусів);
  • пікові навантаження електроприладів (насоси, холодильники, офісна техніка);
  • цілорічна або тільки літня експлуатація системи.

Монокристалічні панелі частіше використовуються в областях з високою сонячною активністю, полікристалічні — з низькою активністю сонця. Якщо вам потрібна сонячна батарея для будинку, зверніть увагу на мікроморфні моделі. Вони недорогі, але мають в 2 рази більшу площу. Системи з мікроморфного кремнію можуть ефективно працювати під широким кутом та в похмуру погоду. Для великих станцій, які встановлюються на дахах підприємств чи на землі, краще використовувати гетероструктурні модулі з ККД 22%.

Сонячні батареї: ставити чи ні?

Безумовно, автономна сонячна електростанція на полікристалічних або монокристалічних батареях незамінна в місцях, де електрика зовсім відсутня. Але там, де вона є, є сенс підключити мережеву станцію без АКБ, яка буде компенсувати витрати днем, а зайву енергію можна буде продавати в міську мережу за спеціальним «зеленим» тарифом.

Дата публікації: 15.11.2019 img Поділитися