Календула або нагідки – це різновид трав’янистої рослини із сімейства Айстрові. Впізнати календулу можна за дуже красивими і яскравими жовтими або помаранчевими квітами. Її досить широко застосовують у народній медицині. Найчастіше використовують квіти календули, але іноді також заготовляють стебла і листя. Найбільш широко використовуються в косметології.
До речі, цю рослину вирощують як декоративну. Є низькорослі сорти, з великими квітами, такі, що можна вирощувати у контейнерах і зрізати для букетів.
А ще нагідки садять у міжряддях на городі як інсектицид – для відлякування комах-шкідників. Вважається, що календула, яка росте біля культурних рослин, здатна віднадити від них багатьох шкідників: ведмедку, колорадського жука, мурах і інших. А ще вона приваблює сонечок – головних помічників у боротьбі з попелицею.
У мережі поширюють інформацію про користь календули (нагідок) при серцево-судинних захворюваннях, дисменореї, гастриті, діатезі, рахіті, раку шлунку та горла, хворобах печінки, сечовивідних шляхів та селезінки, а також як бактерицидного, заспокійливого та ранозагоювального засобу.
Однак, цьому немає підтверджень, – повідомляє voxukraine.org. Жодне дослідження не підтверджує ефективність календули при згаданих станах чи захворюваннях.
У статтях про альтернативні методи лікування не завжди чітко стверджують, що рослина ефективна проти низки станів чи захворювань. Однак, у цих матеріалах не згадують доказову медицину, пропонують рецепти застосування відварів, настоянок чи мазі з різних рослин.
У мережі можна знайти безліч порад, як лікуватися. Часто такі поради недієві, а іноді небезпечні для здоров’я. Тому перед тим, як використовувати будь-який засіб для лікування, обов’язково потрібно звернутися за консультацією до лікаря.
Календула — рослина, поширена в Азії та південній Європі. Вона використовується в аюрведичний медицині. У США аюрведу відносять до альтернативної медицини. Аюрведичні препарати складаються з продуктів переважно рослинного походження, тваринного походження, металів та мінералів. У аюрведичних препаратах виявляли токсичні мінерали або метали, такі як свинець. Наразі немає достатньо досліджень чи клінічних випробувань, які б підтверджували дієвість аюрведи.
У народній медицині календулу застосовують для лікування ран та висипань, хворобах серцево-судинної системи, травної системи, запаленнях легень та низці інших станів. Однак, наукові дослідження не підтверджують ефективність використання календули в лікувальних цілях.
Протипоказання
Календула, як і будь-яка інша лікарська трава, має протипоказання до використання. Ознайомитися з ними необхідно всім. Інакше можна лише посилити проблему, привести до абсолютно небажаного результату і зашкодити.
Протипоказаннями до прийому цих квітів в будь-якій лікарській формі будуть:
- індивідуальна непереносимість її компонентів;
- вагітність та лактація;
- знижений артеріальний тиск;
- схильність до алергічних висипань на шкірі.