роботи в саду у листопаді

Календар господаря: що зробити в саду і на городі у листопаді

Від погоди, температури повітря та опадів, значною мірою залежить, що треба зробити у саду та на городі у листопаді.  

Кліматичні зміни суттєво вплинули на погоду наприкінці осені. Якщо колись у цю пору надворі міг лежати глибокий сніг, то останніми роками дедалі частіше наприкінці осені та напочатку зими плюсові температури. Від погоди значною мірою залежить, що треба зробити у саду та на городі у листопаді.

Подбати про сніг

Лежить сніг чи ні, варто облаштувати снігозатримувачі, особливо якщо ваша ділянка розташована на місці сильних вітрів. На навколостовбурові кола слід покласти товсті стебла зрізаних рослин, наприклад, кукурудзи чи соняшника, або спиляні гілки дерев.

При цьому основу стовбурів дерев потрібно захистити від гризунів. Для цього їх можна обмотати спеціальним садовим бинтом, білим агроволокном або просто старими бежевими капроновими колготками. Це також захистить кору від морозобоїн.

Якщо випаде багато снігу, особливо мокрого, і він налипне на гілки, це може призвести до того, що вони зламаються. Тому зовсім ненадійні гілки  краще вирізати. Якщо гілку дуже шкода, можна поставити під неї надійну підпору – шанси пережити снігопади у неї підвищаться.

Утеплити саджанці та теплолюбні рослини

Молоді деревця, посаджені цього року (навіть якщо і навесні), варто повністю вкрити. Для цього можна спорудити укриття типу куреня. Три палиці встромити з трьох сторін і зв’язати зверху, щоб утворився вігвам. На цьому каркасі закріпити укривний матеріал.

Якщо в саду посаджені рослини, більш теплолюбні, ніж дозволяє клімат, про їхнє утеплення варто подбати особливо: спорудити над ними “вігвами” або пригнути до землі, зафіксувати та вкрити. У будь-якому кожному разі між укривними матеріалами та рослиною повинен залишатися повітряний прошарок. Можна заповнити його сухими стеблами рослин.

До цього часу малина та ожина мають бути вже пригнуті, виноград обрізаний та утеплений на зиму. Залишилося все утеплити товстими нетканими матеріалами. Укривати рослини потрібно у суху погоду, коли починаються приморозки.

Підготувати посадкові ями для майбутнього сезону

Якщо навесні плануєте садити дерева або кущі, слід завчасно підготувати посадкові ями. Краще це зробити у листопаді, за пів року до посадки. Це потрібно для того, щоб відбулися всі фізичні (усадка) та хімічні (розчинення добрив) процеси.

Здійснити санітарну обрізку

У листопаді можна зробити санітарну обрізку дерев і кущів, видалити засохлі, старі та хворі гілки. Основну обрізку краще залишити на весну, тоді буде зрозуміло, які гілки пошкодили морози. Перед зимою не забудьте видалити кореневу поросль біля основи тих культур, які її утворюють: слива, вишня, яблуня, бузок і ін.

Повісити годівниці

У листопаді пора подбати про підгодування пташок взимку. Якщо протягом зими зможете підкладати корм у годівниці,  час розвісити їх у тих місцях, куди пташкам буде зручно дістатися. Годівниці мають бути захищені від вітру та снігових заметів, а також недоступні для котів, які можуть полювати на птахів.

Підготуватися до нового сезону

Пора підготуватись до нового городнього сезону: заготовити землю для розсади, пісок, дренажні матеріали. А також підготуйте все, що потрібно для вирощування розсади: ґрунт, дренаж, контейнери, маркери, лампи для підсвічування, матеріали для затінення, полички та підставки.  Покладіть їх у таке місце, куди перед початком посівного сезону за будь-яких погодних несподіванок можна буде дістатися.

У листопаді також слід завершити передзимове генеральне прибирання: очистити та змастити інструменти, законсервувати обладнання, прийняти системи поливу. З ємностей злити воду, самі ємності вимити і заховати на зберігання.

Важливий момент – ремонт інструментів та обладнання. Зараз саме час це зробити, щоб до сезону бути у всеозброєнні.

Вкрити троянди та інші теплолюбні рослини

У суху погоду під час приморозку потрібно вкрити троянди.

Виткі троянди потрібно зняти з опор, поки пагони гнучкі і є шанс мінімально їх пошкодити. Стебла слід покласти на суху основу, а зверху притиснути. У листопаді їх слід вкрити уривним матеріалом, що не промокає, і закріпити.

Кущові троянди обрізати, замульчувати основи кущів чимось сухим і пухким (торф, сухий компост, мох) і теж можна утеплити, спорудивши каркас та заповнивши простір повітропроникними сухими матеріалами. Укриття, яке не пропускає повітря, небажане. Під ним рослина може випріти.

Також слід утеплити крупнолисті гортензії. Обрізати їх не можна, адже квіткові бруньки закладаються на кінцях пагонів. Тому кущі треба вкутати повністю.

Також слід укрити усі декоративні рослини, які були посаджені цьогоріч. Варто зв’язати гілки хвойних рослин, притягнувши їх до стовбура, якщо вони можуть зламатися або деформуватися під вагою снігу. А накриття захистить від ранньовесняних сонячних опіків. Для цього підійде обгортання крони мішковиною, гофрокартоном (недовговічний матеріал) або використання спеціальних чохлів.

Злаки можна на зиму не обрізати: вони затримуватимуть сніг. Але їхню основу варто замульчувати, щоб коріння взимку не вимерзло.

Посіяти багаторічники

У листопаді можна посіяти багаторічні рослини, насіння яких потребує стратифікації. Взимку цей процес відбудеться природним чином: відбувається загартовування зимовими морозами, а навесні – рясне зволоження. Поливати підзимові посіви не потрібно. Зверху на зиму варто засипати опалим листям.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook