Мабуть, немає такого подвір’я, в якому не росте бузок. Це універсальна рослина – невибаглива, з красивими ароматними квітами. Бузок однаково красивий біля хвіртки, у зоні відпочинку і на клумбі. Але підібрати рослини, які уживуться поряд з кущем бузку, не так просто. Бузок швидко росте і заповнює простір навколо паростками. Із бузком-загарбником зможуть ужитися не всі рослини.
Біля бузку варто садити рослини, які…
- здатні самостійно розростатися і створюють пейзажні плями і красиві масиви,
- добре переносять затінення,
- цвітуть до розпускання основної маси листя бузку або одночасно з нею,
- ефектні квітучі ґрунтопокривні.
Мальовничий люпин
Люпин (Lupinus) сьогодні на піку популярності. Ці барвисті і такі витривалі багаторічники складуть з бузком відмінний тандем. Люпин добре поширюється і розростається, у нього гарне пальчасте листя і різнокольорові колосся суцвіть. Фактично, люпин може сам впоратися із завданням поширення під бузком і створять плями там, куди проникнуть. При цьому їх цілющий вплив на ґрунт піде бузку тільки на користь.
Люпин можна підбирати так, щоб створити «нижній ярус» цвітіння під бузком. Можна обрати сортосуміш з домінуванням тих же відтінків забарвлення, що і в бузку – лілових, бузкових, рожевих. Відтіняючи один одного і водночас перегукуючись, вони створять мальовничу картину.
Підбираючи сорти і види бузку з різними періодами цвітіння, можна створити естафету від ранніх бузків до середніх і пізніх сортів, а також травнево-червневого цвітіння люпинів.
Аромапсихологія: чому вдома треба поставити букет бузку?
Ніжні тюльпани
Якщо ви шукаєте красиво квітучу рослину, яке цвіла б до, під час і після цвітіння бузку, створила б красиво квітучі акценти, то ідеальний весняний вибір – тюльпани (Tulipa).
Яскраві квітки цих цибулинних зірок відмінно виглядають в пристовбурових колах бузку. Тюльпани на тлі головного куща здаються мініатюрними і ще більш витонченими, а їх радісний характер розкривається біля бузку якнайкраще. Вибір сортів тюльпанів також дозволяє підібрати і ранні, і середні, і пізні сорти, створити композицію з різним стилем, характером і термінами декоративності.
Обов’язково наповніть банку фіолетовим бузком! Ось для чого
Чудові лілейники
Але є партнер для бузку та куди кращий – чудові лилейники (Hemerocallis). Вони зацвітають набагато пізніше, ніж головний кущ, але зате сяють під бузком, створюючи ніби два додаткових «рівні» – пишну дернину з вузького і яскравого листя і суцвітть.
Завдяки лілейникам бузок не здаватиметься нудним протягом решти сезону. А ефект від горизонтальних смуг або ярусів створює в композиціях додаткові оптичні ілюзії.
Півонії
Добре почуваються під бузком, а точніше, по зовнішньому краю їх пристовбурових кіл. Як і лілейники, вони добре зносять розсіяну півтінь. Великі і потужні суцвіття півоній крадуть простір і роблять сам бузок візуально менш масивним.
Тіньолюбні конвалії
Серед тіньолюбних рослин, здатних заповнювати ґрунт навіть в найнесприятливіших місцях, важко зустріти більш зворушливу і ніжну прикрасу саду, ніж конвалії (Convallaria). Під бузком вони також матимуть неповторний вигляд. Але головне – це здатність конвалій розростатися і поширюватися, заповнюючи ґрунт ошатним килимом з яскравих великих листків.
Як правило, при посадці під бузком конвалії цвітуть ще рясніше, ніж в «звичайних» місцях (якщо вони не хочуть цвісти у вас зовсім, таке партнерство вирішить всі ці проблеми). А як вони будуть пахнути! Ця парочка – одна з найбільш запашних садових культур чудова з усіх точок зору.
Ґрунтопокривна живучка
Серед ґрунтопокривних варто відзначити і тіньовитривалу живучку-аюгу (Ajuga). Це ефектний і дуже невибагливий ґрунтопокривник, який, на відміну від своїх більш солнцелюбних конкурентів, не схильний розростатися і не вимагає постійної турботи і контролю.
Ефектні сині суцвіття – це лише приємний бонус, адже головне в живучки – її неповторне темне листя з пурпуровим тоном. Аюга чудово справляється із завданням заповнення щілин між камінням і плитами, але не гірше вона виглядає і на більшій площі, і як рослина, що прикриває ґрунт між стовбурами і порослю бузку. А вже її вміння зберігати листя привабливим навіть під снігом підкорює все більше садівників.
Хоста
Якщо ви шукаєте партнера більш ефектного, то варто згадати про вміння хости (Hosta) уживатися з будь-якими кущами. Вибираючи компактні різновиди, головною перевагою яких є не цвітіння, а листя, ви створите під бузком візерунок або розставите акценти. А вже розкішне листя хости з різними відтінками виглядає чудово будь-де.
Гейхери і гейхерелли
Серед декоративно-листяних багаторічників, придатних для оформлення квітників з бузком і заповнення пристовбурового кола, сміливо можна назвати і гейхери (Heuchera), і гейхерелли (гібриди × Heucherella). Ці ефектні рослини з бархатистим різьбленим листям і цікавим забарвленням створюють розкішний фон. А в компанії такого велета, як бузок, здаються чудесними.
Це найкращі кандидати для оформлення переднього плану і посадки в змішаних композиціях, прекрасно контрастують з іншими багаторічниками і дозволяють зробити композиції з бузком більш стилістично виразними.
Кущі-партнери для бузку
Партнери для бузку в саду не обмежені тільки трав’янистими багаторічниками. Знайти хорошого сусіда можна і серед кущів з красивими квітами. Ідеальними кандидатами для посадки разом з бузком є:
- дерен білосмуговий (сорти Cornus alba) зі строкатим листям і ошатною кроною, яка наче світиться і сяє в компанії бузку;
- червонолистяні барбариси (форма Атропурпуреа і сорти Berberis thunbergii, Berberis vulgaris), які і після цвітіння бузку дозволять парочці виглядати яскраво, адже вони дуже декоративні, незалежно від сезону.
- іноді біля бузку садять навіть троянди, але такий партнер підійде тільки для бузків які не пускають кореневої порослі або для яких поставили екрани для обмеження зони розростання. Та й розміщувати троянди доведеться так, щоб вони не залишалися в тіні, тобто з сонячного боку.