Ми найчастіше згадуємо про нирки, коли болить унизу спини. Але варто пам’ятати: найстрашніші хвороби нирок виникають якраз безболісно. За результатами останніх епідеміологічних досліджень, поширеність хронічних захворювань нирок становить у середньому 10%. Тобто майже у кожного десятого є ознаки хронічної хвороби нирок. Серед цих захворювань – запальні недуги, інфекції, перешкоди у сечовидільних шляхах та спадкові аномалії, наприклад полікістоз нирок.
Хронічна хвороба нирок – загальна назва цілої низки недуг, для яких властиві спільні ознаки: тривалі (не менш як три місяці) структурні та/або функціональні ниркові зміни за даними клінічних, лабораторних, інструментальних, морфологічних досліджень. Найпоширенішими причинами хронічної хвороби нирок, особливо в осіб похилого віку, останнім часом стають цукровий діабет та гіпертонічна хвороба. Загалом розрізняють п’ять стадій захворювань.
У більшості людей немає виражених проявів недуги, поки хвороба нирок не почала прогресувати. Симптоми, які можуть свідчити про недугу: підвищена втомлюваність і загальна слабкість, труднощі з концентрацією уваги, поганий апетит, порушення сну, нічні судоми, набряки на гомілках і стопах, припухлість довкола очей, особливо зранку; сухість та свербіння шкіри, почастішання позивів на сечовипускання, особливо вночі. Якщо є ці симптоми – не варто гаяти час і в жодному разі не проводити самолікуванням. Потрібно звернутися до фахівця.
Перший наслідок невиявленої хвороби нирок – ризик розвитку прогресивної втрати ниркової функції. Це призводить до ниркової недостатності та потреби у використанні гемодіалізу (позаниркового очищення крові, тобто лікування з допомогою апарата «штучна нирка») або трансплантації нирки. Другий наслідок – передчасна смерть від серцево-судинного захворювання. У людей, в яких при обстеженні встановлено наявність хронічної хвороби нирок, підвищений (у 7,5 раза!) ризик серцево-судинних ускладнень (зокрема внаслідок ішемічної хвороби серця, уражень судин головного мозку, гіпертонії та зупинки серця) незалежно від того, розвинеться у них коли-небудь ниркова недостатність чи ні. Серед осіб, які потребують оперативних втручань на серці та судинах, частота хронічної хвороби нирок становить 40%. До речі, ниркова патологія обтяжує ці втручання.
У суспільстві велика увага прикута до серцево-судинних захворювань. Утім дуже часто вони – наслідок захворювань нирок. Отже, знизивши частоту ниркових хвороб, контролюючи їхній перебіг та функціональний стан нирок, можна значно (!) знизити ризик серцево-судинних катастроф.
Хвороба є, а симптомів немає?
* У більшості людей з ранніми стадіями хронічна хвороба нирок перебігає безсимптомно.
* Недуги нирок розвиваються повільно. Їхні ознаки з’являються на пізніх стадіях, коли пацієнт уже має ниркову недостатність і, можливо, навіть потребує діалізу. Ниркова замісна терапія вимагає
зміни способу життя пацієнта та є надзвичайно дорогою для системи охорони здоров’я будь-якої країни.
* Звичайні аналізи сечі, крові, вимірювання артеріального тиску можуть виключити або встановити, чи є які-небудь ранні ознаки ниркових проблем.
* Хвороби нирок – системні, згубні, але все-таки часто виліковні, якщо своєчасно звернути на них увагу.
Обстежуватися мусять насамперед люди, які мають підвищений ризик. До них належать:
– пацієнти з цукровим діабетом та гіпертонією;
– особи, які мають надмірну вагу або курять;
– особи віком понад 50 років;
– особи з обтяженою спадковістю щодо хвороб нирок, цукрового діабету чи гіпертонії.
Що ви можете зробити для своїх нирок
1. Підтримувати фізичну форму та провадити активний спосіб життя.
2. Контролювати рівень цукру, ліпідів у крові.
3. Контролювати артеріальний тиск. Зменшення вживання алкоголю теж може знизити кров’яний тиск.
4. Контролювати свою вагу, тобто тримати її в межах потрібного діапазону. Ваш сімейний лікар скаже, якою має бути ваша вага. Зрештою, кожний може і сам вирахувати так званий індекс маси тіла, який відображає адекватність ваги. Харчування має бути здоровим (з обмеженням щодо калорій та солі).
5. Не курити.
6. Не вживати регулярно надмірну кількість медикаментів.
7. Інформувати свого лікаря, якщо у вашій родині є люди з високим кров’яним тиском, діабетом або хворобами нирок.
8. Бути уважними до змін у сечі. Якщо вона має смердючий запах, пінистий характер, забарвлена у колір коли, кривава чи сечоспуск завдає болю, потрібно негайно звернутися до лікаря.
9. Спостерігати за можливими симптомами анемії. Коли ви постійно втомлені, занадто бліді, легко виникає задишка або запаморочення, то це може бути симптомами недокрів’я ниркового походження. У цьому разі теж не зволікайте із зверненням до лікаря.
10. Перевіряти функцію своїх нирок, якщо маєте один чи більше факторів високого ризику.