Вергуни – давня українська страва, десерт, випічка із бездріжджового тіста. Це пухке повітряне печиво з хрусткою скоринкою – тому й називають його “хрустики”, “хрусти”. Рецептів вергунів досить багато, але всі мають дещо спільне.
Аби хрустики вбирали менше олії при смаженні, у тісто обов’язково додають горілку або спирт. Небагато – одну столову ложку. Тісто замішують туге, як на вареники, але не забите. Розкочують тонким пластом (завтовшки 2-3 мм) і ріжуть смужками або ромбами, а потім через розріз посередині вивертають.
Вергуни не печуть, а смажать в киплячій олії або розтопленому смальці до золотистого кольору. Готові вергуни посипають цукровою пудрою. Їдять гарячими і холодними.
Колись вергуни традиційно готували на свята, у тому числі під час посту. Смажили на вечорницях, пригощали колядників і щедрувальників.
Хрустики або вергуни за рецептом Дарії Цвек
- 250 г борошна, 1 яйце, 3 жовтки, 50 г цукру, 50 г масла чи маргарину, 100 г сметани, 0,5 ч. ложки соди, щіпка солі, столова ложка спирту чи горілки (щоб хрустики не насичувались жиром).
Посікти масло з борошном і содою, додати яйце, жовтки, цукор, сметану, спирт, сіль і замісити тісто, як на вареники. Тісто може взяти більше борошна. До того ж треба підсипати на дошку, щоб не прилипало. Тісто має бути не збите, а ніжне. Далі його слід розкачати і порізати на смуги завширшки з два пальці, потім нарізати смужки завдовжки 10-15 см. Посередині кожної зробити уздовж надріз, перетягнути через нього один кінець смужки, випрямити. Смажити вергуни в олії.
Готувала і фотографувала Любов Матяш
Радимо також спробувати приготувати вергуни за іншими перевіреними рецептами від господинь:
- Рецепт “Хрустиків” на кефірі зі старого записника. З однієї порції виходить багато печива!
- Хрустики. У кожної господині свій рецепт, а мій – легкий і смачний