Як правильно доглядати за шкірою
Правило № 1 — таке саме, як і у випадку із ротовою порожниною — вмиваємося не лише зранку, а й ввечері. Необхідно не тільки зважати на пору року і погодні умови, з нею пов’язані (мороз, спека), а й знати свій тип шкіри — суха, нормальна, жирна чи змішаного типу. Часто люди підбирають засоби та процедури догляду на власний розсуд, але краще, щоб це зробив лікар. Наприклад, шкіра обличчя має 3−4 різні зони, і кожна може потребувати нанесення іншого крему.
Здоров’я шкіри та харчування: чи є зв’язок?
Здоров’я шкіри прямо залежить від того, чим людина харчується. Шкіра належить до органів, які виконують видільну функцію (виводять з організму продукти обміну). Сечовидільна система продукує сечу, органи травлення — кал, а шкіра — шкірне сало і піт. Якщо людина любить гостру їжу, то у неї буде виділятися більше шкірного сала. Зрозуміло, що якщо на вулиці +40◦С, з таким раціоном можуть виникнути проблеми зі шкірою.
Нездорове харчування може впливати на появу акне (вугрової висипки), особливо у підлітків. Якщо їжа містить велику кількість алергенів і вони до кінця не виводяться з організму, це може провокувати екземи у дорослих або атопічний дерматит у дітей.
Якщо у домі є мала дитина або алергік, краще не користуватися ополіскувачами і засобами для виведення плям, а на інших мийних засобах, без яких не обійтися, — не економити. Якщо випрали дитячий одяг у порошку і побачили, що у дитини в ньому з’явилося почервоніння, висипка, сухість шкіри, зверніться до дерматолога або дерматоалерголога. Потрібно провести алергопроби. Можливо, у дитини є алергія на якісь барвники або інші складники мийних засобів.
Грибок шкіри: у гості — тільки зі своїми капцями!
Де можна заразитися грибком? У гостях, де вам запропонують взути чужі капці. У басейні, лазні, сауні, спортзалі, спільній душовій кабінці. На пляжі, походивши по піску, по якому до вас ходила інфікована людина. Якщо є підозра, що могли заразитися, — помийте ділянки, які контактували з чужим взуттям/потенційно інфікованою поверхнею, милом. Воно змиє спори грибка, які можуть викликати захворювання. Всюди носіть зі собою антисептик на основі етилового спирту. При потребі обробіть ним ймовірно уражені ділянки шкіри (після миття з милом).
Перші прояви грибкової інфекції: свербіж, почервоніння, іноді — поява пухирців. Якщо є такі скарги, зверніться до лікаря. Якщо фахівець підтвердить, що це — грибкова інфекція (для цього потрібно буде зробити посів), зможе правильно підібрати протигрибкові засоби — місцеві або системні.
Папіломи: ножицями не видаляйте, чистотілом не випалюйте
Появу папілом (бородавок) викликає папілома-вірус. Певні штами вірусу можуть провокувати рак шийки матки, тому у всьому цивілізованому світі дівчаток вакцинують проти папіломавірусної інфекції.
Поява папілом на тілі, як і часте загострення герпесної інфекції, — ознака проблем з імунною системою. Люди можуть плутати рак шкіри із папіломами. У людини може бути базальноклітинний рак шкіри, а вона думає, що це просто така бородавка… Деякі люди беруться самі видаляти папіломи. Знаю пацієнтів, які пробували видаляти їх… ножицями. Кожна рана — це прямі ворота для потрапляння інфекцій в організм. Крім того, папілом після такого «лікування» з’явиться ще більше, розсіються по всьому тілу.
Деякі у боротьбі із папіломами застосовують кислоти або чистотіл — замість того, щоб вразити лише папілому, уражають нижні шари шкіри, що викликає її травмування (аж до появи виразок). Є цивілізовані методи видалення: лазер, кріодеструкція, кислоти, електроніж — вибір залежить від кількості і локалізації папілом.
Часто люди не бачать всіх папілом, які у них є, бо папіломи можуть локалізуватися у внутрішніх органах. Лікарі давно простежили зв’язок: папіломи на шкірі — папіломи у прямій кишці. Тому є сенс профілактично оглянути слизову оболонку прямої кишки.
Демодекоз: кліщ є у 100% людей
Наша шкіра має свій біоценоз — як ліс, куди вирішуєте на пікнік, у похід чи на «тихе полювання». У нас — такий самий «ліс» із мікробів, грибків та інших мікроорганізмів. У нормі — близько 600 різновидів. Французькі науковці підрахували: мікроби, які живуть на нашій шкірі і всередині організму, важать у середньому… півтора кілограма!
На нашій шкірі у нормі також живуть кліщі. Кліщ є у всіх людей без винятку. Якщо шкіра здорова (шкірне сало має правильне рН, жирність і т.д.), добре почуваються і не конфліктують з господарем. Якщо в організмі відбуваються якісь зміни, наприклад, змінюється склад шкірного сала, стан шкіри (надто пересушена або, навпаки, волога), нормальні мікроорганізми, які живуть із нами у симбіозі, стають патогенними, викликають хвороби. Часто демодекоз виникає як наслідок порушення роботи імунної системи або неправильного догляду за шкірою.