Здоров'я та краса Консультація лікаря

Грип та ГРВІ: як не захворіти. Інструкція лікаря Комаровського

Ніяких ліків і «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Головна користь усіх цих “ліків” – психотерапія.

«Запам’ятайте головне: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип – не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання», – наголошує на своїй офіційній сторінці лікар Євген Комаровський і дає чіткий алгоритм дій для попередження грипу та ГРВІ.

– Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або робитимете щеплення (ви захистите себе не від вірусів взагалі, а тільки від вірусу грипу).

1. Якщо маєте можливість зробити щеплення собі (дитині) – зробіть, але за тієї умови, що для вакцинації не треба сидіти в зашмарканому натовпі у поліклініці.

2. Ніяких ліків і «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі пігулки, які ковтаєте ви або запихаєте в дитину, не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Усі ці нібито противірусні засоби, нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни – все це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють головну ментальну потребу українця – «треба щось робити». Головна користь усіх цих ліків – психотерапія. Ви вірите, вам допомагає – я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки – воно того не варте.

3. Джерело вірусу – людина і лише людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз у супермаркет – мудро!

4. Маска. Корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті на вірус. Здоровій людині не потрібна.

5. Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, – здрастуй, ГРВІ. Не торкайтеся свого обличчя. Мийте руки часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся!

Учіться самі і вчіть дітей: якщо вже немає хустинки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.

Начальники! Офіційним наказом введіть у колективах заборону на рукостискання.

Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.

6. Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність у сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому.

Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, не треба показово ходити в масці вулицями. Краще подихати свіжим повітрям.

Оптимальні параметри повітря в приміщенні – температура близько 20 ⁰С, вологість 50–70%. Обов’язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалювання сушить повітря. Мийте підлогу. Вмикайте зволожувачі повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах.
Краще тепліше одягніться, але не вмикайте додаткові обігрівачі.

7. Стан слизових оболонок!!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету – захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають, робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, легко долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з більшою ймовірністю. Головний ворог місцевого імунітету – сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Оскільки ви не знаєте, які це ліки (а це деякі протиалергічні і майже всі так звані «комбіновані протизастудні засоби»), краще не експериментувати в принципі.

Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 ч. ложка звичайної кухонної солі на 1 л кип’яченої води. Заливаєте в будь-який флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо – тим частіше, хоч кожні 10 хв). З тією ж метою можна купити в аптеці фізрозчин або готові сольові розчини для введення у носові ходи – «Салін», «Аква Маріс», «Хумер», «Маример», «Носоль» тощо. Головне – не шкодуйте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Сольовим розчином, про який ішлося вище, регулярно полощіть рот.

Дата публікації: 01.03.2017 img Поділитися