Збалансоване харчування, регулярні тренування та достатня кількість вітамінів — те, що допоможе побудувати струнке та здорове тіло. На думку фітнес-тренерів та дієтологів, головна проблема тих, хто прагне побудувати фігуру своєї мрії в тому, що вони не можуть розробити правильний раціон, правильно розрахувавши баланс протеїну, жирів, вуглеводів, корисних речовин.
Експерти вважають, що оптимальний варіант — уживання спеціального спортивного харчування, що містить усе необхідне для організації тренувань та забезпечує потреби організму. У цій статті розповідаємо, чому спортивне харчування — оптимальний варіант для спортсменів-новачків, навіщо його вживати та як правильно вибрати.
Що важливо знати про спортивне харчування новачку?
Треба розуміти: уживання протеїнових коктейлів чи амінокислотних напоїв не зробить ваші м’язи великими, а тіло пружним: потрібно комбінувати спортивне харчування із заняттями спортом. Є й інші важливі моменти, які потрібно обов’язково враховувати.
- Спортивне харчування на перших порах зробить постренувальний біль у м’язах не таким вираженим та підвищить показники витривалості атлета-початківця.
- Перед тим, як замовляти спортивне харчування, слід проконсультуватися з тренером чи сімейним лікарем. Особливо, якщо ви маєте харчову алергію або хронічні захворювання нирок, серцево-судинної системи, органів дихання.
- Купувати спортивне харчування бажано в надійних магазинах, які пропонують покупцям сертифіковану продукцію, зокрема наeva.ua. Це дасть змогу вберегтися від підробок та неякісних товарів.
- У жодному разі не замінюйте спортивним харчуванням повноцінні прийоми їжі, адже вони мають допоміжне, а не основне значення. Оптимально використовувати їх як перекус.
Також пам’ятайте: не треба очікувати швидких результатів, адже спортивне харчування працює комплексно й ефективне в разі системного підходу. Нагадаємо й про неприпустимість перевищення дозування: це не тільки не принесе вираженого ефекту, але й зашкодить здоров’ю.
Яке спортивне харчування знадобиться кожному новачку?
Не поспішайте замовляти продукцію, яку рекламують знані бодибілдери чи професійні спортсмени у своїх блогах. Початківець має розпочинати зі значно простішого набору. Йому знадобляться такі види добавок:
- для набору м’язової маси;
- для спалювання жирових відкладень;
- для підтримання енергетичного потенціалу;
- для зміцнення імунітету та покращення захисних властивостей організму.
Розглянемо основні види спортивного харчування, які варто замовити кожному, хто починає тренуватися, докладніше.
Протеїн
Білок — це будівельний матеріал для м’язової тканини, який допомагає в процесі здорового схуднення та покращує відновлення після тренувального процесу. Сьогодні провідні бренди спортивного харчування пропонують такі види протеїну:
- сироватковий;
- яєчний;
- гідролізований;
- з яловичини;
- казеїн.
Оптимальний варіант для спортсмена-початківця — сироватковий білок. Він легко засвоюється, має приємний смак та не спричиняє побічних ефектів, таких як тяжкість у животі та здуття.
Гейнери
Гейнери — відмінне джерело легкозасвоюваних калорій та складних вуглеводів, що необхідні атлету-початківцю для підтримання енергетичного потенціалу. Також за їхньої допомоги люди, яким не вистачає маси, можуть набрати вагу. Досить часто в гейнери додають різноманітні компоненти, корисні для здоров’я спортсмена або здатні підвищити ефективність тренувань:
- амінокислоти;
- поліненасичені жирні кислоти;
- вітаміни;
- мінерали;
- клітковину.
Але пам’ятайте: якщо ціль занять спортом — схуднення, то гейнери краще не споживати, доцільніше обмежитися протеїном.
Амінокислотні комплекси
Амінокислоти, як і протеїн, відіграють велике значення в наборі м’язової маси. Саме вони захищають волокна м’язів від руйнувань, посилюють анаболічні процеси й мінімізують прояви катаболізму. Новачку варто вживати хоча б BCAA, трійку незмінних амінокислот (лейцин, валін, ізолейцин), що уповільнюють синтез кортизолу та знижують рівень утомлюваності, підтримують нормальний стан сполучної тканини.
Вітамінно-мінеральні комплекси
Вітаміни та мінерали потрібні кожній людині, а якщо ви активно займаєтеся спортом, добові потреби суттєво зростають. Особливо корисними для атлета-початківця будуть такі корисні речовини:
- вітаміни групи В — підтримують здоров’я серцево-судинної системи та покращують скоротливість м’язів;
- поліненасичені жирні кислоти омега-3, -6, -9 — зміцнюють імунітет та покращують енергетичний потенціал;
- магній та калій — підтримують центральну нервову систему, запобігають судомам, що можуть стати побічним ефектом насичених тренувань.
Отже, наголосимо: якщо ви доповните правильно підібране спортивне харчування регулярними тренуваннями, збалансованим раціоном, дотримуватиметеся режиму сну, позитивний результат не забариться. Насолоджуйтеся життям та будьте здоровими й красивими!