Яка роль помилок у навчальному процесі?
Давно відомо, що люди вчаться на помилках, то чому б нам не дозволити нашим дітям робити їх? Ми намагаємося зробити все для них і захистити їх усіма можливими способами. Проте в житті кожного з нас трапляються невдачі.
Робити помилки – це природно. І для дітей, і для батьків. Це також надзвичайно важливий етап навчання та отримання знань, неодмінний елемент шляху до успіху, що підтверджують слова Френка Вільчека, американського фізика, лауреата Нобелівської премії: “Якщо ви не робите помилок, це означає, що ви працюєте над недостатньо складними проблемами, і це велика помилка”.
Помилки допомагають нам пізнавати себе та світ, вчать нас аналізувати та робити висновки. Вони є незамінним елементом у пошуку нових ідей та рішень. І саме так варто сприймати помилку – не як невдачу, а як можливість її пережити. Таким чином дитина вчиться вибирати розумну поведінку.
Помилитися означає, що ви можете:
- пізнати себе: свої межі та можливості,
- перевірити, як працює світ,
- формувати здорову самооцінку,
- відкривати нове й пробувати свої сили,
- будувати довіру та здорові стосунки у родині,
- розвивати творчі здібності.
Не руйнуй сама себе словами…
Чому корисно дозволяти дітям помилятися?
Дозволяти дитині помилятися і приймати цей факт має ще одну перевагу: таким чином ми даємо їй зрозуміти, що виявляємо повну довіру та підтримку. Це чіткий сигнал для нашої дитини, що мама і тато приймають дитину такою, якою вона є. Це зміцнює її почуття безпеки та самооцінки. Батьківська підтримка також вчить найменших наполегливості та цілеспрямованості в досягненні успіху, що стане в пригоді в житті.
Щоб помилка принесла максимальну користь, дотримуйтеся деяких порад.
- Не виправляйте помилку за свою дитину. Нехай переживає невдачу.
- Не читайте лекцій і не моралізуйте.
- Розкажіть їй про свої помилки та їхні наслідки.
- Не давайте готових рішень, а показуйте, як і де їх шукати.
- Виявляйте підтримку та безумовну любов незалежно від успіху чи невдачі.
- Цінуйте кожну спробу виправити помилку.
Визнання помилки також має освітній аспект. Це надзвичайно важкий, але й цінний урок. Це має стосуватися і нас, дорослих. Чесне визнання того, що рішення, яке ми ухвалили, було не правильним, формує у дитини хороші звички та поведінку.