У цій статті ви дізнаєтеся про стародавні карти, які можуть змінити ваше уявлення про історію України. Чи знали ви, що на території України знайдено одні з найдавніших карт, вирізаних на бивнях мамонта і стародавніх кістках? Ці загадкові зображення, що пережили тисячоліття, відкривають перед нами світи, про які ми не здогадувались. Від розкопок палеолітичних поселень до карт, які можуть змінити наше розуміння територій і природи, — все це чекає на вас у цьому захопливому дослідженні. Готові дізнатися більше про стародавні карти України? Тоді читайте далі.
Доісторичні карти України
У 2004 році ми з В.О.Шевченко написали монографію, в якій розглянуто перші картоподібні зображення на території України. Такі зображення, як правило, частіше трактуються і сприймаються не як карти, а як предмети мистецтва. В 2011 року ми почали новий проект під назвою “Міні-атлас. ДОІСТОРИЧНІ КАРТИ УКРАЇНИ”. Даний проєкт був призупинений в 2012 році, коли пішов з життя В.О.Шевченко. П’ятого березня, до річниці пам’яті Віктора Олексійовича Шевченка мною завершено роботу над нашим спільним проектом, міні-атласом стародавніх картоподібних зображень на території України.
Радимо також прочитати: Кий тут ні до чого: а ви знаєте старовинні назви Києва і районів столиці?
Межиріч карта – національна реліквія




Уламок бивня мамонта довжиною близько 21 см із слідами штучної обробки та геометричним візерунком.
Мізинська культура. На ньому – найдавніша мапа в світі.




Радимо також прочитати: Українська мода: як змінювалася від Київської Русі до сучасності
Кирилівська карта
Іншим стародавнім картографічним зображенням є різьблення на бивні мамонта, що знайдене на Кирилівській стоянці, відкритій у 1893 році на правому березі р. Дніпро в межах сучасного Києва, у садибі по Кирилівській вулиці (нині вул. Фрунзе). Стоянка знайдена і досліджена у 1894-1900 рр. видатним археологом, першовідкривачем трипільської культури В.В. Хвойкою.



Карти Кам’яної Могили
На півдні України, на північ від Мелітополя, в заплаві р. Молочної, біля с. Терпiння, знаходиться унікальна археологічна пам‘ятка під назвою Кам‘яна Могила. Це складений із брил пісковику останець, залишок піщаної мілини сарматського моря, яке існувало мільйони років тому, у третинну епоху. Висота Могили – близько 15-20 м, протяжність – близько 100 м.
На стінах численних гротів та на денній поверхні збереглися дивовижні зображення (петрогліфи), вирізьблені рукою стародавніх мисливців, скотарів та орачів. У 1890 році наскельні зображення дослідив відомий археолог М.І. Веселовський. Пізніше ієрогліфи Кам‘яної Могили вивчали В. М. Даниленко, О. М. Бадер, М.Я. Рудинський(у складі Комплексної Мелітопольсько-Терпіннієвської експедиції протягом 1950-х років), В.М. Гладилін, Б.Д. Михайлов та інші.
Путивльська карта
Цікава археологічна знахідка – уламок нижньої щелепи бика з різьбленням зооморфної та геометричної тематики зберігається у краєзнавчому музеї, який знаходиться у м. Путивль, Сумської області. Музей засновано у 1919 році, його засновником і першим директором був художник П.М. Коренєв, випускник Петербурзької Академії Художеств, учень І.Ю. Рєпіна. З 1987 року музей є філією Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі. Нині фонди музея налічують 16 тис. оригінальних експонатів, у т.ч. щелепа з картоподібними візерунками.
Здійснений авторами аналіз та порівняння є підставою для семантико-топографічної інтерпретації малюнків. Стародавнє зображення можна ідентифікувати як картоподібне, яке включає зображення водотоку (паралельні та зигзагоподібні лінії) та первісні житла-трикутники.
Інша карта – це складні геометричні фігури та контури тварин на зовнішньому боці щелепи. Тут додатково (окрім зображення водотоку та житла) можна виділити місця концентрації тварин а також ями для їх вилову (система перпендикулярних ліній).
Дударківська карта
Дударківська карта – так умовно названа авторами зображення, вирізьблене на кістяній сокирці, знайденій у 1961 році на торфорозробках в с. Дударків, Бориспільського району Київської області. Сокирка, вірніше її уламок, довжиною близько 14,5 см вироблена з рогу північного оленя датується приблизно кінцем неоліту-початком бронзового віку (початком ІІтис. до р. Хр.)
Радимо також прочитати: Київ дав 158 королев і королів Європі. Пам’ятаймо про це!
Культурно-історичний портал “Спадщина Предків“