як застосовувати мідний купорос Город Квітник

Для чого в саду застосовують мідний купорос

Попри появу нових препаратів, мідний купорос продовжують використовувати у саду, на городі і в квітнику через його відносну дешевизну і високу екологічність.

Одне з головних завдань садівника – своєчасна профілактика грибкових інфекцій рослин. Тому варто пам’ятати про такий традиційний фунгіцид як мідний купорос, який вже багато десятиліть успішно застосовують в домашньому садівництві. Поговоримо про його особливості та сфери застосування.

Хімічний склад препарату

Незважаючи на появу нових препаратів, мідний купорос продовжують використовувати через його відносну дешевизну і високої екологічності. За своїм хімічним складом ця речовина являє собою кристалічну сірчанокислу мідь, тобто неорганічну сполуку, що робить його менш шкідливим для навколишнього середовища в порівнянні з новітніми пестицидами на основі високо органічних компонентів.

Призначення і сфера застосування мідного купоросу

Мідний купорос – це профілактичний фунгіцид для обмеження розвитку і поширення грибкових захворювань плодових і деяких ягідних культур. Тут потрібно підкреслити слово “профілактичний”, щоб у садівника не виникало ілюзії про цей препарат. Треба запам’ятати, що якщо спори грибка вже заразили листя і плоди, тобто проникли в їхню тканину, то цей засіб вже буде безсилий. Тому проводити обробку рослин потрібно заздалегідь.

Препарат непогано себе зарекомендував у боротьбі з паршею і різними видами плямистостей при вирощуванні яблунь, груш, айви. Кісточкові породи дерев обприскують проти моніліозу, коккомікоза, плямистостей, троянди та декоративні кущі – проти борошнистої роси та плямистостей. Не рекомендується застосовувати на ягідних культурах, крім аґрусу і смородини.

Де і як застосовують мідний купорос

  • профілактична антигрибкова обробка дерев і чагарників;
  • протруювання саджанців малини, смородини, розсади суниці;
  • ранньовесняне підживлення плодових рослин при додаванні карбаміду;
  • мікродобриво на торф’яних ґрунтах (1 г/кв. м раз на 5 років при дефіциті міді в ґрунті);
  • як один з компонентів при приготуванні суміші для відлякування зайців.

Приготування робочого розчину мідного купоросу

Для приготування робочого розчину препарату потрібно взяти емальовану або скляну тару, так як купорос швидко взаємодіє з металом. Розчин заздалегідь готувати не можна, інакше він втратить свою силу. Для кращого розчинення кристалів мідного купоросу і приготування маточного розчину використовують тільки теплу воду. Далі доливають чисту воду до досягнення заданої концентрації (1% або 3%). У домашніх умовах робочий розчин доводять до 10 л (на 10 л води 100 г мідного купоросу при концентрації 1%). Перед обприскуванням потрібно процідити розчин.

Весь приготований розчин необхідно відразу використати, так як зберігати його немає сенсу. У такому вигляді мідний купорос може обпекти листя рослин, тому найчастіше його застосовують в суміші зі свежегашеной вапном, рідше – з содою (отриманий розчин називають бордоською сумішшю або рідиною). Дана суміш при правильному приготуванні має нейтральний pH середовища.

Терміни та особливості застосування мідного купоросу

Мідний купорос в цілях профілактики захворювань плодового саду використовують в основному два рази – пізньої осені (середина або кінець листопада) і ранньою весною в фазу зеленого конуса (перед розпусканням бруньок, при 5 ° C), коли тільки-тільки з’являються кінчики зародкових листків. Більш ефективна обробка восени. Особливо ретельно потрібно обробляти в місцях прикріплення скелетних гілок до стовбура дерева.

На одне дерево в залежності від його віку і сорту витрачається 2-10 л робочого розчину, який використовують тільки в ранкові або вечірні години, коли температура повітря падає нижче 25-30 ° C (без опадів). Для обробки свіжих ран краще збільшити концентрацію до 3%. Зауважимо, що змішувати мідний купорос з іншими пестицидами заборонено.

Запобіжні заходи

Мідний купорос належить до класу малотоксичних пестицидів для людини і тварин, однак, слід уникати його попадання на шкіру і особливо в очі. Для цього необхідно використовувати захисні окуляри, халат, гумові рукавички, а також по можливості респіратор. При попаданні розчину в очі або на шкіру розчину уражену ділянку потрібно промити великою кількістю води.

Дата публікації: 20.06.2022 img Поділитися