дідух

“Дідух до хати – біда з хати”: традиції, звичаї, цікаві фото

Дідух - це традиційна українська різдвяна прикраса. Звідки пішла традиція плести дідуха? Що він символізує? Як зробити дідух своїми руками? Цікаві фото дідухів.

Що таке дідух

Дідух – це українська традиційна різдвяна прикраса, символ українського Різдва. Вона має дохристиянське, язичницьке коріння. Українці вважали дідух символом урожаю, добробуту, багатства, усіх пращурів, основоположників роду, оберегом роду і родинного затишку, сімейної злагоди, миру.

Існує легенда про появу дідуха. Коли Марія народила Ісусика, у стайні було дуже холодно. Йосип побачив шпарину у стіні, він взяв сніп соломи і затулив її. Відтоді пішла традиція на Святвечір  застеляти підлогу дому сіном, а на почесному місці ставити дідуха як символ затишку і тепла.

Дідух також має інші назви: дід, коляда, колядник, сніп. Він символізує дух дідів, тобто пращурів, тому до нього завжди ставилися з особливою шаною.

Дідух: традиції

На Святвечір традиційно дідуха в хату вносив господар і його старший син. Дідухом вважали не тільки прикрашений сніп із жита, пшениці або вівса, а й сіно, яке стелили на долівку (підлогу) та клали на стіл під обрус (скатертину).

Зберігали дідух у домі до Водохреща або Василя. Дідуха українці так шанували, що ставили під образами. А поряд ставили коливо, кутю. А навесні його спалювали на знак закінчення зими. Вважалося, що попіл, який залишався після спалення дідуха, є помічним від різних хвороб. Тому його збирали і зберігали цілий рік за іконами.

дідух

Як зробити дідуха

За традиціями, дідуха виготовляли із першого снопа, коли починали обжинки, або останнього обжинкового снопа, коли хліборобські роботи завершували. А напередодні Святвечора з нього брали кілька пучечків, кожен обплітали соломинами і кольоровими нитками. Потім складали разом і обплітали стрічками. Знизу робили з пучечків ніжки, щоб дідух міг стояти. Зверху дідуха оздоблювали паперовими або засушеними квітами.

Дідухи у різних куточках України відрізняються, як і традиції та ритуали, що з ними пов’язані. Роблять дідухів з трьома ногами і п’ятьма. Прикрашають висушеними волошками, гронами калини, вівсом, барвистими стрічками.

Фото дідухів

Зробити простий дідух можна своїми руками. Це може бути пучечок колосків. Його потрібно обмотати посередині, а основу розділити на три “ніжки”, кожну окремо обмотавши. Чим прикрасити дідух:

  • кольоровими стрічками,
  • кольоровими нитками,
  • джгутом,
  • елементами, сплетеними із соломи,
  • сухими квітами,
  • гронами калини.

Якщо маєте бажання, можна виготовити і складніший дідух. Ми зібрали цікаві фото дідухів для натхнення.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook