Вирощувати розсаду не тільки економічно вигідно, але й захопливо. Щороку дізнаєшся щось нове про догляд за рослинами, випробовуєш деякі хитрощі і поради, але іноді все одно трапляються неприємні сюрпризи: то розсада погано сходить, то хворіє, часом витягується. Аби не зазнати невдач, потрібно дотримуватися базових принципів вирощування розсади і не вдаватися до марних експериментів і типових помилок.
Помилки при висіванні розсади
- Надто тривале замочування насіння. Оптимальний час для замочування насіння помідорів у теплій воді – від 12 до 24 годин, а якщо використовуються стимулятори росту (як промислові, так і «домашні» – мед або алое), час краще зменшити до 3-12 годин.
- Неякісний ґрунт. Контейнери для розсади можна використовувати практично будь-які, але до вибору грунту для розсади потрібно підійти відповідально. Не можна сіяти розсаду, просто накопавши землі у городі. Якщо грунтосуміш готуєте власноруч, змішуйте торф, пісок, компост. Але краще вибирати спеціальні готові суміші з нейтральною реакцією, легкою текстурою. І не забудьте про знезараження субстрату – це попередить багато проблем: ошпарювання, прожарювання, поливання розчином фунгіцидів.
- Надто раннє висівання. Це найпоширеніша помилка, яка призводить до того, що розсада до моменту висаджування у грунт надто виростає, деформується і слабшає. Оптимальний варіант – дотримуватися «середніх» термінів посадки, починаючи з другої декади березня.
- Нестача світла. Розсаді томатів, особливо на початку весни, потрібне добре освітлення. Для неї найкраще підійде південне вікно. де є світло не менше 12 годин. Якщо погода похмура, обов’язково досвічувати. А при першій же можливості частіше виносити на відкрите повітря.
- Неправильна температура. Розсада томатів не витримає сильного переохолодження і екстремальної спеки. Після посіву і до появи сходів оптимальна температура для томатів від +22 до +25 градусів. При формуванні перших листків і надалі температуру краще злегка знизити. Томати люблять, коли вночі температура опускається на 4-8 градусів.
Помилки при догляді за розсадою
6. Заливання. Підвищена вологість дуже шкодить розсаді томатів. Її краще недолити, ніж переборщити з кількістю вологи. Робити це треба обережно, не намочуючи стебла і листя.
7. Занадто щільна посадка. Висаджування кількох кущів помідорів в один стаканчик або використання менших горщиків – не варіант. У рослин повинні наростити здорові, сильні корені до посадки в ґрунт. Навіть якщо ви пікіруєте кущики в загальні контейнери, кожній рослині потрібно дати не менше 10-15 см простору.
8. Надмірний догляд. Турбувати рослини занадто часто без потреби не варто. Підживлювати розсаду томатів не обов’язково. Занадто часте пересаджування, надлишок добрив, зловживання стимуляторами росту та фунгіцидами, надмірне видалення листя, неакуратне розпушування ґрунту ні до чого доброго не приведуть.
9. Переростання. Іноді своєчасно висадити розсаду у відкритий ґрунт неможливо. У такому разі треба обмежити підживлення, знизити температуру до 14-15 градусів, пересадити розсаду в контейнери більшого розміру, забезпечити максимально яскраве освітлення.
10. Недостатнє загартовування. Через кілька тижнів після пікірування потрібно почати загартовувати розсаду, щоб адаптувати до відкритого повітря. Треба виносити контейнери на балкон або вулицю, поступово збільшуючи час загартовування.
- По три відра помідорів з куща. А все завдяки цьому розчину
- Підживлення дріжджами: як поливати розсаду помідорів та перцю