Медичні фахівці виокремлюють характерні симптоми, що свідчать про наявність проблем з харчуванням. Попри те, що ви можете споживати різноманітні страви, включаючи салати та овочі, існує ризик, що ви все одно відчуваєте виснаження і втому. Це особливо актуально для людей середнього та літнього віку. Дефіцит корисних речовин може тривати досить довго, перш ніж проявитися у вигляді очевидних фізичних симптомів.
Симптоми, на які варто звернути увагу
Ось які симптоми мають на увазі, коли кажуть, що із вашим раціоном щось не так:
- Незрозуміла втома. Часта втома може бути результатом нестачі заліза, що може спричинити анемію. Також анемія може проявлятися у вигляді незвичної блідості. Втім, варто пам’ятати, що втома може бути викликана різноманітними факторами, зокрема серцевими захворюваннями, депресією або проблемами зі щитоподібною залозою. Якщо ви помічаєте у себе надмірну слабкість або втому, обов’язково повідомте про це свого лікаря. Вам можуть бути призначені відповідні добавки у випадку анемії.
- Ламке та сухе волосся. Ваше волосся, що більшою мірою складається з білка, може слугувати показником дефіциту поживних речовин. “Коли волосся людини похилого віку виглядає ламким, сухим та рідким, це часто вказує на недостатній раціон”, – коментує Кетлін Нідерт, PhD, керівник дієтичної служби в спільнотах для літніх людей у штаті Айова. Ламке волосся може бути ознакою нестачі незамінних жирних кислот, білка, заліза та інших важливих речовин.
- Випадіння волосся. Певне випадіння волосся є нормальним явищем із віком. Якщо волосся починає випадати з незвичайною швидкістю, це може свідчити про нестачу поживних речовин. Після діагностики проблеми, лікар може рекомендувати вживати продукти та добавки, багаті на необхідні поживні речовини.
Шість вітамінів, які допомагають зупинити випадіння волосся
- Нігті з ребристістю та ложкоподібними увігнутостями. Так само як і волосся, нігті можуть свідчити про ранні ознаки поганого харчування. Нігті, що мають форму ложки, коли краї нігтя вигинаються вгору, як ложка (стан, відомий як койлоніхія), можуть вказувати на анемію, спричинену дефіцитом заліза. У випадку залізодефіцитної анемії лікар може рекомендувати прийом залізовмісних препаратів і продуктів, багатих на залізо, таких як печінка та морепродукти, включаючи устриці та мідії.
- Проблеми з ротовою порожниною. Тріщини або запалення в куточках губ (стан, відомий як кутовий хейліт) можуть бути ранньою ознакою нестачі рибофлавіну (вітаміну В2) або заліза.
- Надзвичайно блідий або набряклий язик може бути сигналом нестачі заліза або вітаміну B.
- Синдром печіння у роті, який і досі є предметом досліджень, може розвинутися при низькому рівні заліза, цинку або вітаміну B.
- Діарея. Тривала діарея може бути сигналом проблем з абсорбцією, коли організм не може повністю засвоїти поживні речовини. Мальабсорбція може бути спричинена інфекціями, хірургічними втручаннями, вживанням деяких медикаментів, надмірним споживанням алкоголю та розладами травлення, такими як целіакія чи хвороба Крона. Вкрай важливо звернутися за медичною допомогою, якщо у вас є хронічна діарея.
- Апатія та дратівливість. Неясні зміни настрою, зокрема відчуття апатії чи дратівливості, можуть бути індикаторами серйозних захворювань, як-от депресія. Однак вони також можуть вказувати на те, що ваш організм не отримує достатньої кількості енергії. У випадку стійкого поганого настрою або забудькуватості критично важливо пройти медичне обстеження.
- Відсутність апетиту. З віком апетит може знижуватися. Смакові рецептори стають менш чутливими. Якщо ви стаєте менш активними, вам може знадобитися менше калорій. Деякі ліки також можуть знижувати апетит. “Тривала відсутність апетиту є серйозним попередженням про можливий ризик дефіциту поживних речовин”, – зазначає Ненсі Веллман, PhD, колишній президент Академії харчування та дієтології. Існує багато причин зниження апетиту з віком, включаючи серйозні захворювання, депресію, прийом певних медикаментів та деменцію. Якщо ви пропускаєте прийоми їжі через відсутність апетиту, необхідно обговорити це з вашим лікарем.
Аналізи крові можуть виявити дефіцит ключових поживних речовин. Аналізування вашого раціону дипломованим дієтологом допоможе виявити можливі недоліки поживних речовин. “Не зволікайте повідомити свого лікаря, якщо ви помітили зміни в апетиті або почали пропускати прийоми їжі”, – радить Веллман.
Вітаміни для жінок у різному віці: які вітаміни потрібні у 30, 40 та 50 років?
Такий підхід допоможе вам запобігти проблемам з харчуванням до того, як вони переростуть у серйозні ускладнення.