Медицині відомо, що приблизно 70% населення страждає через хвороби стоп і пальців ніг. Розповсюдженими захворюваннями є деформації нігтів та пальців ніг, а саме – врослий ніготь, кісточки, шишки. Для того щоб запобігти захворюванню, використовують ортопедичні устілки, спеціально підбирають взуття. У запущених випадках на допомогу хворому приходить хірургія. Розповідає ортопед-травматолог Андрій НИКОЛАЄВИЧ.
– Андрію Давидовичу, які причини деформації стопи?
– Це може бути як вроджене, так і набуте захворювання. Полягає ця патологія в наступному: великий палець стопи вигинається у бік інших пальців, і його великий суглоб стає дуже видимим. До того ж розвивається запалення синовіальної сумки, і суглоб стає запаленим та болючим. Вроджена деформація стопи пов’язана з аномаліями в суглобах. Причиною набутої деформації може бути носіння тісного взуття та взуття на високих підборах. Дуже важливо на початкових стадіях розвитку хвороби звернутися по допомогу до фахівця – в хірургії чи ортопедії.
– Які є методи виявлення деформації?
– Вирішальну роль у діагностиці відіграє рентгенологічне дослідження. Рентгенологічних у розвитку остеохондропатії можна виділити п’ять фаз або стадій: I стадія – підхрящовий некроз, його на знімку можна й не побачити; II стадія – компресійного перелому; III стадія – розсмоктування фрагментів кістки; IV стадія – поступового відновлення кістки; V стадія – повне відновлення структури кістки або зміни в суглобі за типом артрозу. Інтервали між черговим рентгенологічними дослідженнями залежать від стадії захворювання та становлять у середньому від одного до кількох місяців у II стадії, від 6 місяців до року, а іноді й більш у пізніх стадіях. На підставі клінічних спостережень та обстеження, збору анамнезу, даних клініко-лабораторних та інструментальних досліджень можна уточнити діагноз та призначити відповідне лікування.
– Як відомо, головною причиною деформації стопи є неправильно підібране взуття. Які методи лікування допоможуть у відновленні форм і функцій стопи?
– Загалом лікування консервативне. Широко використовують санаторно-курортне лікування, фізіотерапію, ортези, ортопедичне взуття. Проводять курси загальнозміцнювальної терапії. Велике значення має раціональна ЛФК відповідно зі стадіями остеохондропатії. Якщо остеохондропатія закінчилася деформацією суглобного кінця, у багатьох випадках рекомендовано оперативне лікування. На ранніх стадіях захворювання суттєве полегшення дадуть консервативні методи лікування: устілки та лікувальна фізкультура. У більш серйозних випадках методом вибору може стати оперативне лікування. При виборі цього методу неодмінно потрібно вивчити суть операції і витратити час на вибір клініки та фахівця, який оперуватиме, оскільки результат багато в чому залежить від кваліфікації фахівця, вибору матеріалів, тактики операції і подальшої реабілітації.
– Хотілося б почути від вас кілька порад нашим читачам…
– Жінкам, у яких виявлено деформацію переднього відділу стопи, рекомендовано носити взуття з просторим носком і каблуком не вищим, ніж п’ять сантиметрів. Для профілактики прогресування деформації і для комфортного відчуття стопи рекомендовано спеціальні ортопедичні пристосування. До них належать нічна лонгета для стопи, пов’язка із захисним гелем. Ці консервативні засоби можуть призупинити розвиток деформації, полегшити біль і створити здорове середовище для функціонування стопи. На початкових стадіях зовнішньої деформації пальця полегшення приносять теплі ванночки для ніг, масаж стоп, можна використовувати протизапальні мазі й гелі (лише за призначенням лікаря). Найкращий спосіб позбутися болю і прогресування хвороби – це носіння раціонального, правильно підібраного взуття.