Восени всім садівникам і городникам знову потрібно думати про захист рослин від хвороб і шкідників перед зимовим сезоном. Восени шкідники готуються до зимівлі, щоб по весні прокинутися і почати свою шкідливу діяльність.
Восени потрібно обов’язково обробити ділянку спеціальними препаратами. Запастися ними потрібно вже зараз.
Мідний купорос. Розчин 1-2% цього препарату застосовують для обприскування проти парші яблуні, фруктової гнилі та ін. Розчин готують так: кристали купоросу спочатку заливають невеликою кількістю гарячої води (для кращого розчинення), потім доливають холодну. Так як в чистому вигляді купорос обпікає рослини, то в розчин необхідно додавати гашене вапно або соду (1: 2). Розчин готують тільки в дерев’яній або емалірованій посуді!
Бордоська рідина. Суміш розчину вапняного молока і мідного купоросу. Застосовують 1% бордоською рідиною. Готують так: в дерев’яній або емальованому посуді в невеликій кількості гарячої води розчиняють 1 кг мідного купоросу, потім розводять в 50 л холодної води. В іншому посуді поступово гасять 1 кг негашеного вапна, Потім доливають 50 л води і проціджують. Перед обприскуванням розчин мідного купоросу при постійному перемішуванні вливають у вапняне молоко (ні в якому разі не навпаки!).
Щоб розчин краще прилипав, можна додати 100 г цукру на 100 л розчину або стакан мучного клейстеру на відро розчину.
Якщо немає можливості приготувати розчин самостійно, то бордоську рідину можна купити в магазині.
Бордоською користуються в теплу суху погоду (але не перед дощем!). Не можна обприскувати в сиру погоду і в спеку, коли можливі опіки на листках і плодах. Витрата – 10 л на плодове дерево. Застосовується проти парші яблуні та груші, плодової гнилі та ін. При борошнистих росах бордоську не застосовують.
Сірка. Палаюча комова сірка застосовується для дезінфекції підвалів та інших приміщень, призначених для зберігання овочів, мелена сірка застосовується для запилення проти шкідників, борошнистої роси та інших грибкових хвороб (на аґрусі її застосовувати не можна).
Сода кальцинована. Хороша тим, що не залишає опіків на рослинах. Застосовується для обприскування агрусу і смородини проти мучнистих ріс в дозуванні: 20-50 г на 10 л води. Для прилипаемости додають 30 г мила або 2 ст. ложки цукру.
Обприскування проводять в чотири етапи:
• До цвітіння.
• Відразу після цвітіння.
• Через 10 днів після цвітіння.
• Через 10-12 днів після попереднього.
Садова замазка. Хороший засіб для замазування ран при обрізанні уражених дерев, очищенню стовбурів і великих гілок. Продається в готовому вигляді в магазинах. Можна зробити самостійно в такий спосіб: в рівних кількостях беруться віск, несолоне нутряне сало і каніфоль, все підігрівається на повільному вогні. При варінні суміш регулярно помішують дерев’яною лопаткою для отримання однорідної маси.
Приготована таким способом замазка оберігає від загнивання кору і деревину. Замість замазки можна використовувати фарбу на рослинному маслі – оліфі.