Потреба рентгенодіагностики, комп’ютерної томографії, флюорографії та МРТ при вагітності та грудному вигодовуванні викликає чимало побоювань серед пацієнток і нерідко серед лікарів. Жінки побоюються шкідливого впливу, який може надати діагностична процедура. Водночас мало хто знає про існування радіаційного фону від природних джерел, і ми постійно піддаємося впливу невеликої дози радіоактивного випромінювання. Щодо небезпеки випромінювань від діагностичних процедур, то тут важливо у всьому добре розібратися, тому що найчастіше побоювання з боку пацієнток безпідставні.
МІФ ПЕРШИЙ. Помірні дози рентгенографії не шкодять здоров’ю.
Реальність. Рентгенівські промені – це доволі корисний винахід медицини, що дозволяє лікареві отримати потрібну інформацію про стан здоров’я пацієнта. Водночас процедура рентгенографії може бути зв’язана з певними ризиками. Рентгенівські промені – електромагнітні хвилі з високою енергією, які проникають через нещільні тканини організму й затримуються більш щільними. Таким чином за допомогою рентгенівських променів можна отримати контури органів. Потрапляючи в клітини, електромагнітні хвилі можуть частково порушити стабільність ДНК і сприяти розвитку мутацій. Вплив надмірного радіаційного випромінювання передусім небезпечно для клітин, які активно діляться. У плода таких клітин багато, тоді як у дорослого їх дуже мало. Особливо шкідливий вплив радіації в перший триместр вагітності, коли в плода відбувається закладка органів та систем. Однак тут важливий не сам факт наявності випромінювання, а його доза. Як уже згадувалося вище, людина постійно перебуває в умовах радіаційного впливу, проте його доза не завдає шкоди здоров’ю.
МІФ ДРУГИЙ. Доза опромінення – понад 1 000 мкЗв (мікрозіверт) на рік.
Реальність. Кількість променевої енергії, що впливає на живу тканину, вимірюється різними одиницями – джоуль на кілограм, грей, радій, зіверт тощо. Як правило, у медицині оцінюється доза радіації, яка була отримана усім організмом за одну процедуру – ефективна еквівалентна доза, що вимірюється в зіверт.
Згідно зі встановленими нормами, заснованих на численних дослідженнях, ефективна еквівалентна доза не має перевищувати позначку в 1 000 мкЗв (мікрозіверт) на рік. І тут йдеться тільки про профілактичні обстеження, тому що при лікувальних процедурах доза набагато вища. Для того щоб було зрозуміло, багато це чи мало, то майте на увазі, що доза в 1 000 мкЗв еквівалентна 500 прицільним знімкам радіовізіографа, 100 знімкам з використанням хорошої рентгенівської плівки, 80 цифровим ортопантограммам, 40 плівковим ортопантограммам і 20 комп’ютерним томограммам!
У зв’язку з такою незначною дозою, що надається однією діагностичною процедурою, можна сміливо стверджувати, що прямих протипоказань для рентгенографії органів грудної клітини не існує.
МІФ ТРЕТІЙ. Робити рентген у разі крайньої потреби.
Реальність. Вагітні жінки потребують рентгенологічного обстеження не часто. Такі діагностичні процедури призначають тільки в разі крайньої потреби, коли треба оцінити стан здоров’я майбутньої мами. При рентгені рук, ніг, голови, зубів та органів грудної клітини плід і репродуктивні органи жінки не піддаються прямому випромінюванню. Певні ризики можуть бути у разі рентгена органів черевної порожнини, нижній частині спини, тазу й нирок. Однак і в цьому разі дослідження показують, що ймовірність розвитку яких-небудь ускладнень від випромінювань украй низька. А ось недостатня діагностика справді таїть у собі безліч небезпек для майбутнього здоров’я мами і дитини. Навіть при першому триместрі вагітності, якщо є підозри на туберкульоз, то дослідження потрібно обов’язково провести. При цьому живіт і таз вагітної жінки ізолюються від випромінювань спеціальним металевим фартухом. Якщо ви все ж побоюєтеся рентгена, то обговоріть з лікарем можливість перенесення процедури. Коли питання про проведення обстеження не стоїть дуже гостро, терміни його проведення можна й відсунути.
МІФ ЧЕТВЕРТИЙ. Робити рентген зуба вагітної можна до першого триместру.
Реальність. Хороший лікар, перш ніж приступати до лікування, запропонує зробити знімок. Це робиться для того, щоб дізнатися стан каналів зуба, про який точно можна сказати лише після рентгену. Багато фахівців кажуть про те, що рентген – цілком можлива процедура для вагітної. Але робити його можна після першого триместру. За всіма показниками (численним дослідженням плода під час виношування) саме цей період є найбільш сприятливим для проведення будь-яких досліджень майбутньої мами, зокрема і рентгена. Якщо ж вам потрібно терміново провести дослідження зуба, тоді знімки можна зробити на візіографі. Це такий сучасний апарат, доза впливу шкідливого випромінювання якого в 10 разів менша, ніж при звичайному обстеженні.