Занурення у воду наїженим вважається небезпечним. Можуть виникнути спазми та біль у животі, навіть є ризик захлинутися. Якщо ж їжа в шлунку перетравилася неповністю, може виникнути нудота. Таке саме відчуття з’являється й від сильного страху. Організм при цьому мобілізується й призупиняє менш важливі в цю мить процеси, як-от травлення, і скеровує кров до м’язів, щоб людина могла захистити себе або бігти якомога швидше.
Не переїдайте
Професійні плавці не переїдають перед змаганнями, але й стежать за тим, щоб їхній шлунок не був порожнім. Адже щоб показати найкращий результат, потрібні сили.
Протягом довгих перегонів на витривалість, плавці можуть вживати їжу прямо під час запливу. А якщо в них виникають спазми, то це радше результат перевтоми, ніж повного шлунку.
Трохи інша річ – кольки в боці. Його природа теж не до кінця зрозуміла.
Спортивний медик з Австралії Даррен Мортон, який вивчає кольки від фізичної активності, виявив, що вони частіше трапляються в професійних плавців, ніж у бігунів. Біль у боці виникав після ситного обіду, навіть якщо він був за одну-дві години до змагань. Є й гарна новина. Виявляється, що з віком кольки в боці трапляються дедалі рідше. Мортон помітив, що кольки частіше виникають у бігунів, якщо вони вип’ють фруктовий сік із концентрату. Сік спричинює здуття живота, в результаті чого виникає тиск на пристінкову очеревину – зовнішній шар черевної стінки. Ця ділянка є дуже чутливою, можливо, через це й виникають кольки.
Якщо здуття шлунку дратує цю ділянку, так само впливатиме на неї й їжа. Інше питання, чи може людина втонути, якщо у воді дійсно виникне спазм чи кольки? На мілководді, звичайно, можна перечекати напад, ставши ногами на дно, або полежати на спині. Небезпечною здається тільки така ситуація, коли людина перебуває на глибині, не має за що вхопитися та й взагалі не дуже добре тримається на воді. Але це ризиковано в будь-якому разі, незалежно від прийому їжі.
За даними американських центрів із контролю захворювань, основними ризиками є невміння плавати, відсутність огорожі навколо басейнів та недостатній нагляд дорослих. А от у дорослих головною причиною нещасних випадків на воді є вживання алкоголю.