Чимало овочевих культур зручно вирощувати розсадою: помідори, перець, огірки, капусту, селеру та інші. Але часто навіть досвідчені господарі стикаються з тим, що до моменту висаджування розсада витягується. Стебла тонкі і довгі, їх легко пошкодити.
Ми розповімо, чому розсада витягується і що робити, якщо у вас витягнута або переросла розсада.
Причини витягування розсади
- Надто раннє висівання, недотримання термінів. Не поспішайте висівати розсаду. Перед тим, як посіяти, уточніть, у якому віці всаджується розсада різних культур і якого температурного режиму вона потребує. Відрахуйте у зворотній бік необхідну кількість днів і тоді сійте. Адже якщо розсада виросте, а надворі буде холодно, рослина може зупинитися у розвитку або взагалі загинути.
- Брак світла. Через це рослини тягнуться до джерела світла, тому стебло стає тонким і ламким. Тому розсаду необхідно додатково освітлювати зранку і ввечері, а у похмурі дні навіть удень.
- Висока температура. У такому разі інтенсивно розвивається надземна частина рослини, а коренева – слабше, тому рослина витягується. Температура 23-24 ОС потрібна тільки на період до появи сходів. Далі температура повинна бути 14-16-19 ОС.
- Надмірний полив. Особливо сильно витягується розсада, якщо у приміщенні тепло і її надмірно поливають. В середньому потрібно поливати розсаду 1 раз на 5-6 днів, але тільки після того, коли поверхня ґрунту підсохла.
- Загущені посіви. Відбувається конкуренція між рослинами, і вони намагаються одна одну обігнати, тому витягуються. Тому рослини слід своєчасно пікірувати в окремі контейнери. Якщо почала витягуватися уже доросла розсада, зі справжніми листочками, це можна призупинити. Акуратно видалити один або два нижніх листки. Це стрес для рослини – і вона призупиняє ріст вгору, а починає рости вшир.
- Неправильне підживлення. На початковому етапі розвитку розсада потребує не азоту, а фосфору і калію. Добрива, які містять азот, потрібно вносити через 10-2 днів.
Як вибрати здорову розсаду квітів, яка буде довго цвісти
Що робити, якщо розсада витягнулася
Помідори, огірки, кабачки, гарбуз, диня, кавун
Перерослу розсаду потрібно садити у ґрунт, зробивши глибші лунки, поклавши рослини під кутом 40-45 градусів, направивши коріння на південь. Це сприятиме утворенню додаткових коренів на стеблі.
Якщо розсада витягнулася, а надворі ще холодно і висаджувати не пора, потрібно поставити її у прохолодне приміщення (5-7 ОС) і зменшити полив до мінімуму. Тоді стебло стане м’якшим і при посадці його можна буде зігнути кільцем і помістити у лунку.
У горщики з витягнутою розсадою (якщо дозволяє висота бортиків) можна ще підсипати ґрунт (до рівня нижніх листочків).
Перець
Розсада перцю не може формувати додаткову кореневу систему на стеблі. Тому її не варто садити похило і заглиблювати у грунт – це нічого не дасть. Щоб після висадки витягнутої розсади перцю, щоб вона зміцніла на новому місці і почала розвиватися в ширину, необхідно прищипнути верхівку стебла.
Капуста
Якщо витягнулася розсада капусти, необхідно прищипнути кінчик корінця (на 0,5 см приблизно) і після цього висадити розсаду в ґрунт, заглибивши рослину до сім’ядольних листочків. Через 8-10 днів розсаду необхідно підгодувати сульфатом калію (8-10 г на квадратний метр) або попелом (150 г на квадратний метр).
Сім правил успішного висаджування розсади у ґрунт