Які яйця найкорисніші і скільки яєць можна з’їдати на день?

Існує багато способів приготувати яйця, але один - найкорисніший. Чим корисні яйця і скільки їх можна їсти, щоб не нашкодити здоров'ю?

Кожному варто знати не тільки, які і чим корисні яйця, а й скільки яєць можна з’їдати на день.

Під час варіння яєць білок залишається всередині шкаралупи, а жовток — усередині білка. Це забезпечує максимальне збереження усіх поживних речовин і смакових властивостей. Яйце, зварене круто, запобігає захворюванням, допомагає залишатися у формі і покращує загальний стан здоров’я.

Які яйця їсти: смажені чи варені?

Поживність яєць напряму залежить від способу їх приготування. Смаження додає у раціон більше калорій, ніж звичайне варіння. Одне велике яйце містить близько 80 калорій, але якщо ви смажите його на вершковому маслі або олії, кількість калорій збільшується. Тому надавайте перевагу саме вареним яйцям, щоб не вживати зайвих калорій і жиру.

Як варити яйця

Одне варене яйце забезпечує організм різними мінералами – селеном, фосфором, холіном, кальцієм і цинком. Це також джерело вітамінів А, В, D, Е і К. Оскільки у яйцях багато білка і мало жиру, їх часто вживають спортсмени. Так вони  поповнюють запаси протеїну в організмі.

Чим корисні яйця?

Якщо є потреба знизити калорійність щоденного раціону, але при цьому зберегти м’язову масу, варені яйця є незамінним продуктом. Тому сміливо включайте їх у меню під час схуднення. У яйцях достатньо протеїну, щоб ви були ситими і не під’їдали між плановими прийомами їжі. Дієтологи  також довели, що вживання яєць на сніданок призводить до меншого споживання калорій протягом усього дня.

Варені яйця незамінні під час активних занять спортом. Адже білок допомагає відновити м’язи після розривів, травм або перенапруження унаслідок надмірної фізичної активності. Інша корисна для схуднення властивість — наявність у яйцях селену і вітаміну B. Селен підтримує функціонування щитоподібної залози, а вітамін B — метаболічні процеси в організмі.

До того ж яйця, зварені круто, покращують стан кісток. Вони постачають кальцій, який використовується тілом для зміцнення і ущільнення структури кісткової тканини. Часте вживання яєць допомагає зберегти кістки сильними навіть у дуже поважному віці.

Аристократичний сніданок із яєць: поради і секрети

Як варені яйця впливають на серце?

Досі між дієтологами тривають суперечки щодо високого вмісту холестерину у яйцях. Справді, яйця можуть підвищувати рівень цієї речовини в організмі людини. Існує два типи холестерину: HDL і LDL. Перший корисний для загального здоров’я і саме він важливий, коли ви їсте яйця. Деякі дослідження дієтологів навіть виявили, що вони сприяють зміні структури холестерину LDL (або поганого), тому зменшують ризик виникнення серцевих хвороб.

Серед ключових вітамінів і мінералів, що містяться в яйцях, можна відзначити селен (16 мг на одне яйце або 23% добової норми), рибофлавін (14% денної норми), вітамін В12 (11% норми), фосфор (10%), пантотенову кислоту (7%), вітамін А (5%), залізо (5%) і цинк (4% норми). Також у жовтку яйця міститься лецитин, важливий для роботи нервової системи організму.

До корисних властивостей яєць, зварених круто, дієтологи також відносять поліпшення інтелектуальних здібностей, підвищення рівня енергії, зниження кров’яного тиску і запобігання онкологічних захворювань.

Скільки яєць можна з’їдати на день?

Те, скільки яєць можна з’їдати на день, залежить від таких факторів, як стан здоров’я і рівень фізичної активності. Вважається, що в середньому здоровій людині можна вживати два-три яйця на день. Тим, хто активно займається спортом, – можна з’їдати до шести яєць на день, але краще, якщо це будуть білки без жовтків. 

Обмеження існують для людей, які мають алергію, цукровий діабет ІІ типу або підвищений рівень холестерину у крові (краще утриматися від вживання жовтків).

Чого точно не варто робити – їсти смажені яйця щодня. Адже це найшкідливіший спосіб їхнього приготування. Найкраще – зварити яйце.

Якщо ви стежите за своєю вагою, варто запам’ятати, що яйця вважаються калорійним продуктом (у 100 г – 157 ккал).

Дітям (особливо до 6-7-річного віку) не рекомендується з’їдати більше 10 яєць на тиждень. Причина полягає в тому, що занадто велика кількість курячих яєць робить раціон «однобоким», позбавляючи дитину вітамінів і мінералів, яких в яйцях просто немає.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook